S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

NVIDIA RTX 2080 Super Founders Edition / Highendové GPU Turing na doraz

0

GeForce RTX 2080 Super je najvýkonnejšia grafika z rodiny Super, v rámci ktorej NVIDIA poodomykala niekoľko blokov (SM) s výpočtovými jednotkami. V tomto prípade „iba“ dva (pripomeňme si, že RTX 2060 Super a 2070 Super majú oproti pôvodným kartám k dobru štyri bloky SM). Na druhej strane v tomto segmente už nebol taký výrazný tlak na nárast výkonu, keďže AMD nemá v ponuke nič, čo by mohlo RTX 2080 Super ohroziť.

Radeon RX 5700 XT výkonnostne nestačí ani na RTX 2070 Super a to najvýkonnejšie, čo AMD má, je neefektívny a hlučný Radeon VII stojaci ešte na Vege, ktorý stráca i na obyčajnú RTX 2080 bez prívlastku Super. Napriek tomu RTX 2080 Super má v hierarchii grafík spoločnosti opodstatnenie. Jednak znovu vytvára odstup od sedemdesiatkového radu (2070 Super je takmer na úrovni karty RTX 2080, ktorá už, pochopiteľne, nedáva zmysel a z tohto dôvodu bola jej výroba ukončená), jednak sa zúžilo manko na RTX 2080 Ti. GeForce RTX 2080 Super je však stále herne i výpočtovo (to výrazne) slabšia. V rámci revidovaného úplne odomknutého jadra TU104 nárast aktívnych shaderov (+128), textúrovacích jednotiek (+8), rýchlosti pamätí GDDR6 (+1,5 Gb/s) i samotného GPU vyhnal špecifikované TDP až na 250 W, teda na úroveň výkonnejšej RTX 2080 Ti.

Vzorku RTX 2080 Super nám zapožičala NVIDIA v tzv. Founders Edition. V minulosti sa karty FE vyznačovali neefektívnym chladením typu blower, keď radiálny ventilátor zozadu naprieč dĺžkou celej karty cez menší pasív pretláčal vzduch až k záslepke s výstupmi. To však už neplatí a počnúc sériou RTX 20x0 pozostáva chladič všetkých kariet FE z dvoch veľkých (92 mm) axiálnych ventilátorov a masívneho rebrovania. Vyhotovenie tak v mnohých ohľadoch kvalitatívne presahuje i mnohé nereferenčné návrhy ostatných výrobcov.


PCB spevňuje masívny backplate. Prehýbanie v slote ku koncu karty je teda minimálne, sotva 2 mm. Bežne sa takéto ťažké grafiky prehýbajú podstatne výraznejšie. 

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Nič výkonnejšie zatiaľ v redakčnom testlabe nebolo. Niektorými hrami RTX 2080 Super FE prechádza ako nôž maslom aj v 4K. V takomto vysokom rozlíšení si bez najmenších zádrhov poradí napríklad s Battlefield V, kde vzniká i priestor na raytracingovú grafiku. Nie síce pre jej natívne nastavenie, no po nasadení DLSS, ktorého súčasťou je i redukcia lúčov a následné maskovanie nedokonalostí, je priemerných 46 fps a minimálnych 40 fps veľmi uspokojivý výsledok, hoci táto úspora výkonu sa podpisuje i na horšej (zašumenej) kvalite obrazu.


Battlefield V s DXR na Ultra. Všimnite si šum v kaluži na obrázku dolu (DLSS on). Scéna s vypnutým DLSS je už síce čistá, ale stojí GPU výrazne viac výkonu.

Pekne plynulé sú v 3840 × 2160 px aj Far Cry 5 a Shadow of The Tomb Raider (bez DXR). S väčšinou hier si však úplne plynulo pri zachovaní najvyšších detailov ešte neporadí ani táto grafika. Vo všeobecnosti sa preto RTX 2080 Super viac hodí do nižšieho rozlíšenia QHD k vysokofrekvenčným monitorom s adaptívnym obnovovaním. Máloktorá hra totiž v takýchto podmienkach v priemere nedosahuje na 60 fps. Z AAA titulov je to azda iba Red Dead Redemption 2, ktorý vyžaduje na plynulé hranie zníženie detailov z ultra (priemerných 48 fps) na high (65 fps), za čo by si veru vývojári zaslúžili dostať po prstoch. To je však výnimka a RTX 2080 Super drvivú väčšinu hier 2560 × 1440 px hladko rozhýbe na najvyšších detailoch, a to vrátane náročnejších titulov, ako je Assassin's Creed Odyssey, Borderlands, Control (bez DXR) či Metro Exodus (bez DXR). 

Konkrétne RTX 2080 Super FE si zaslúži pochvalu aj za efektívnu správu napájania. Veľa iných kariet má agresívnejší power manažment a vyššiu spotrebu pri inak podobnom výkone. Frekvenčne sa táto „founderska“ pohybuje v závislosti od úrovne limitu TDP medzi 1920 – 1980 MHz (teda miestami až 165 MHz nad rámec boost clocku, ktorý ­NVIDIA garantuje).

Hlučnosť je vzhľadom na výkon pomerne nízka. Konečných 39,5 dBA bežne dosahujú i o sto wattov úspornejšie modely RTX 2060 Super. Tu sa pekne ukazuje skvelo predimenzovaná pasívna časť chladiča. Rovnako ako pri RTX 2070 Super FE dojem z karty kazia hlučné cievky a to, že sa ventilátory mimo záťaže nevypínajú, bežia na fixných 1500 otáčkach a vyprodukujú viac hluku, ako treba.

Hodnotenie

Okrem už známej choroby otravných cievok, ktoré sa však v celkovom hluku viac strácajú ako pri RTX 2070 FE (predsa len RTX 2080 Super FE má rýchlejšie ventilátory), na pomery RTX 2080 Super rozhodne v záťaži nejde o hlučnú kartu. Škoda len slabej dostupnosti, aktuálne nie je v sklade ani v obchode nVidie. Vždy si však môžete kúpiť grafiku s týmto GPU od iných výrobcov. Výkon do rozlíšenia QHD je perfektný a nájdu sa už i také hry, ktoré RTX 2080 Super netrápia ani v 4K.

 „Veľmi solídna výkonná grafika, vhodná do QHD i k vysokofrekvenčným monitorom.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, vysoký výkon v QHD a niektoré hry bez ťažkostí zvládne i v UHD, zaujímavý výkon už i na real-time ray tracing, veľmi slušne predimenzovaný chladič, dvojslotové vyhotovenie, mimoriadne pevná konštrukcia
- Vyššia hlučnosť mimo záťaže, hlučnejšie cievky

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
NVIDIA RTX super GPU

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať