SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Golden Knights alebo Panthers. Pomôžu technológie získať Stanley Cup?

Tlačové správy
0

 Na prvý pohľad to vyzerá ako prenos z bežného hokejového zápasu. Hráči sa preháňajú po klzisku, prihrávajú si puk, narážajú sa na mantinel a dávajú góly. Sú to však informácie na okrajoch obrazovky, ktoré toto vysielanie ozvláštňujú. Pri každom hráčovi, ktorý sa práve nachádza na ľade, sa v reálnom čase menia jeho štatistiky – aktuálna a najvyššia dosiahnutá rýchlosť, nakorčuľované kilometre, pravdepodobnosť výhry na vhadzovaní a mnohé ďalšie. Diváci, ktorí si finále Stanley Cupu medzi Las Vegas Golden Knights a Florida Panthers naladia cez oficiálny internetový stream NHL, sa môžu tešiť na množstvo zaujímavých informácií.

Ako to vyzerá si môžete pozrieť napríklad TU.

Poklad pre trénerov

Práve štatistiky, čerstvé dáta a hĺbkové analýzy sú hlavným lákadlom programu Stanley Cup Central, ktorý NHL promuje ako zážitok vhodný na druhú obrazovku. Atraktívnu interaktivitu umožňuje lige dosiahnuť technológia, ktorá zachytáva pohyb hráčov a puku v reálnom čase.

No neťažia z nej len internetoví diváci. V aplikácii SAP NHL Coaching Insights takto zaznamenané údaje sledujú priamo počas zápasu tréneri a asistenti. Okamžite vedia, aký čas strávil ktorý hráč na ľade, aká je jeho úspešnosť pri jednotlivých herných činnostiach i to, odkiaľ smeruje najviac striel na brankára či z ktorých pozícií je útok najviac nebezpečný. Vedia si rozkliknúť, kto vyslal strelu a akou rýchlosťou, či hráč strieľal zápästím alebo príklepom i to, prečo puk neskončil v sieti.

Čo vidí tréner si môžete pozrieť TU.

Kto vyhrá buly?

Aplikácia vznikla ako výsledok konzultácií odborníkov spoločnosti SAP a tímov NHL. Tréneri a asistenti vďaka nej môžu meniť taktiku a reagovať na vývoj priamo počas hry bez toho, aby museli čakať na pozápasovú video analýzu. A aj to robia – podľa štatistík bol len počas sezóny 2021-2022 priemerný čas strávený v aplikácii až 23 minút na zápas.

Správne využívanie dát im môže dať presne tú drobnú výhodu, ktorá vo vyrovnanej lige znamená rozdiel medzi víťazstvom a prehrou. Jeden príklad za všetky – na vhadzovaní vidia, akú percentuálnu šancu na úspech má ich hráč proti súperovi. Vplyv na výsledok má to, v ktorom z kruhov sa vhadzuje, či je to pravák alebo ľavák, alebo ako uspel na posledných buly.

„Počas každého zápasu najlepšej hokejovej ligy sveta sa nazbiera 30 gigabajtov dát o polohe puku a o jednotlivých hráčoch. Databáza SAP HANA Cloud je schopná ich spracovať v priebehu milisekúnd,“ hovorí Michal Horák, expert spoločnosti SAP Slovensko.

Hokej ako kreslená rozprávka

Záujem fanúšikov potvrdzuje, že ide o správny prístup. Každý rok stránku so štatistikami poháňanú technológiou SAP HANA Cloud navštívi viac ako 100 miliónov ľudí. Ponúka údaje zo zápasov v reálnom čase a prepája ich so štatistikami za posledných sto rokov. Intuitívne rozhranie fanúšikom umožňuje pomocou filtrov a ďalších dátových nástrojov analyzovať výkon svojich obľúbených hviezd či tímov a porovnávať ich s historickými legendami.

Moderné technológie umožňujú NHL hľadať aj úplne nové spôsoby ponúkania obsahu. Len pred niekoľkými mesiacmi si viacero priamych prenosov mohli v prístupnej podobe pozrieť aj deti – na obrazovke videli rovnakú akciu, aká prebiehala na klzisku, akurát namiesto hráčov boli animované postavičky z populárnej rozprávky. Kreslenú verziu zápasu liga pripravila v spolupráci so športovou a detskou televíziou, aby oslovila detského diváka.

Udržateľný biznis

Kanadsko-americká liga však nie je len o hráčoch a bodoch. Súčasťou digitálnej transformácie NHL je aj snaha o trvalú udržateľnosť tohto modelu a o zníženie dopadov na životné prostredie. S pomocou technológie SAP Business Technology Platform liga vytvorila platformu NHL Venue Metrics.

Cloudové riešenie úplne zmenilo spôsob, akým liga zbiera, analyzuje a hodnotí prevádzkové dáta jednotlivých klubov a ich športových stánkov. Údaje spracúva pomocou SAP HANA Cloud a vizualizuje cez riešenie SAP Analytics Cloud. Získané poznatky umožňujú NHL definovať najlepšie osvedčené postupy a zaradiť ich do svojich obchodných procesov.

Navštívte nás aj na SAP News Center. Sledujte nás na Twitteri @SAPNews.

O spoločnosti SAP

Stratégiou spoločnosti SAP je pomôcť firmám stať sa inteligentným podnikom. Ako líder na trhu s podnikovým aplikačným softvérom pomáha firmám všetkých veľkostí a odvetví zlepšovať ich fungovanie: až 77 % všetkých príjmov z transakcií na svete príde do kontaktu so systémami SAP. Technológie strojového učenia, IoT a pokročilej analytiky pomáhajú SAP zákazníkom zmeniť ich spoločnosti na inteligentné podniky. SAP riešenia poskytujú ľuďom a organizáciám detailné informácie a pomáhajú im tak zlepšiť úroveň spolupráce, vďaka čomu sú vždy o krok pred konkurenciou. Neustále zjednodušovanie spôsobu práce s technológiami vedie k tomu, že firmy môžu využívať SAP softvér presne takým spôsobom, ktorý im vyhovuje. End-to-end balík aplikácií a služieb umožňuje zákazníkom v komerčnom aj verejnom sektore naprieč 25 odvetviami riadiť svoje organizácie rentabilne a plynule sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam. Vďaka globálnej sieti zákazníkov, partnerov, zamestnancov a špičkových odborníkov, ktorí sú lídrami v oblasti inovácií, pomáha SAP zlepšovať fungovanie sveta a skvalitňovať životy ľudí. Viac informácií na www.sap.com

# # #

Všetky výroky v tomto dokumente nevyjadrujú historické skutočnosti a predstavujú výroky týkajúce sa budúcnosti v zmysle amerického Zákona o reforme vedenia súdnych sporov týkajúcich sa cenných papierov z roku 1995. Výrazy ako „predpokladať“, „domnievať sa“, „odhadovať“, „očakávať“, „predpovedať“, „zamýšľať“, „môcť“, „plánovať“, „predikovať“, „mal by“ a „bude“ a podobné výrazy vo vzťahu k spoločnosti SAP označujú takéto výroky vzťahujúce sa k budúcnosti. Spoločnosť SAP sa žiadnym spôsobom nezaväzuje výroky týkajúce sa budúcnosti verejne aktualizovať alebo revidovať. Všetky výroky týkajúce sa budúcnosti podliehajú rôznym rizikám a neistotám, ktoré môžu spôsobiť, že sa skutočné výsledky budú podstatne odlišovať od predpokladov. Faktory, ktoré môžu ovplyvniť budúce hospodárske výsledky spoločnosti SAP, sú podrobnejšie popísané v dokumentoch predložených americkej Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC) vrátane najnovšej výročnej správy na formulári 20-F. Čitateľom odporúčame, aby sa na takéto výroky týkajúce sa budúcnosti nespoliehali. Výroky majú výpovednú hodnotu len v okamihu ich publikovania.

© 2023 SAP SE. Všetky práva vyhradené.

SAP a iné produkty a služby SAP spomenuté v tomto dokumente a ich logá sú ochrannými známkami alebo zapísanými ochrannými známkami spoločnosti SAP SE v Nemecku a ďalších krajinách. Ďalšie informácie a upozornenie ohľadne ochranných známok nájdete na adrese https://www.sap.com/copyright.

 

SAP

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať