CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Golden Knights alebo Panthers. Pomôžu technológie získať Stanley Cup?

Tlačové správy
0

 Na prvý pohľad to vyzerá ako prenos z bežného hokejového zápasu. Hráči sa preháňajú po klzisku, prihrávajú si puk, narážajú sa na mantinel a dávajú góly. Sú to však informácie na okrajoch obrazovky, ktoré toto vysielanie ozvláštňujú. Pri každom hráčovi, ktorý sa práve nachádza na ľade, sa v reálnom čase menia jeho štatistiky – aktuálna a najvyššia dosiahnutá rýchlosť, nakorčuľované kilometre, pravdepodobnosť výhry na vhadzovaní a mnohé ďalšie. Diváci, ktorí si finále Stanley Cupu medzi Las Vegas Golden Knights a Florida Panthers naladia cez oficiálny internetový stream NHL, sa môžu tešiť na množstvo zaujímavých informácií.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Ako to vyzerá si môžete pozrieť napríklad TU.

Poklad pre trénerov

Práve štatistiky, čerstvé dáta a hĺbkové analýzy sú hlavným lákadlom programu Stanley Cup Central, ktorý NHL promuje ako zážitok vhodný na druhú obrazovku. Atraktívnu interaktivitu umožňuje lige dosiahnuť technológia, ktorá zachytáva pohyb hráčov a puku v reálnom čase.

No neťažia z nej len internetoví diváci. V aplikácii SAP NHL Coaching Insights takto zaznamenané údaje sledujú priamo počas zápasu tréneri a asistenti. Okamžite vedia, aký čas strávil ktorý hráč na ľade, aká je jeho úspešnosť pri jednotlivých herných činnostiach i to, odkiaľ smeruje najviac striel na brankára či z ktorých pozícií je útok najviac nebezpečný. Vedia si rozkliknúť, kto vyslal strelu a akou rýchlosťou, či hráč strieľal zápästím alebo príklepom i to, prečo puk neskončil v sieti.

Čo vidí tréner si môžete pozrieť TU.

Kto vyhrá buly?

Aplikácia vznikla ako výsledok konzultácií odborníkov spoločnosti SAP a tímov NHL. Tréneri a asistenti vďaka nej môžu meniť taktiku a reagovať na vývoj priamo počas hry bez toho, aby museli čakať na pozápasovú video analýzu. A aj to robia – podľa štatistík bol len počas sezóny 2021-2022 priemerný čas strávený v aplikácii až 23 minút na zápas.

Správne využívanie dát im môže dať presne tú drobnú výhodu, ktorá vo vyrovnanej lige znamená rozdiel medzi víťazstvom a prehrou. Jeden príklad za všetky – na vhadzovaní vidia, akú percentuálnu šancu na úspech má ich hráč proti súperovi. Vplyv na výsledok má to, v ktorom z kruhov sa vhadzuje, či je to pravák alebo ľavák, alebo ako uspel na posledných buly.

„Počas každého zápasu najlepšej hokejovej ligy sveta sa nazbiera 30 gigabajtov dát o polohe puku a o jednotlivých hráčoch. Databáza SAP HANA Cloud je schopná ich spracovať v priebehu milisekúnd,“ hovorí Michal Horák, expert spoločnosti SAP Slovensko.

Hokej ako kreslená rozprávka

Záujem fanúšikov potvrdzuje, že ide o správny prístup. Každý rok stránku so štatistikami poháňanú technológiou SAP HANA Cloud navštívi viac ako 100 miliónov ľudí. Ponúka údaje zo zápasov v reálnom čase a prepája ich so štatistikami za posledných sto rokov. Intuitívne rozhranie fanúšikom umožňuje pomocou filtrov a ďalších dátových nástrojov analyzovať výkon svojich obľúbených hviezd či tímov a porovnávať ich s historickými legendami.

Moderné technológie umožňujú NHL hľadať aj úplne nové spôsoby ponúkania obsahu. Len pred niekoľkými mesiacmi si viacero priamych prenosov mohli v prístupnej podobe pozrieť aj deti – na obrazovke videli rovnakú akciu, aká prebiehala na klzisku, akurát namiesto hráčov boli animované postavičky z populárnej rozprávky. Kreslenú verziu zápasu liga pripravila v spolupráci so športovou a detskou televíziou, aby oslovila detského diváka.

Udržateľný biznis

Kanadsko-americká liga však nie je len o hráčoch a bodoch. Súčasťou digitálnej transformácie NHL je aj snaha o trvalú udržateľnosť tohto modelu a o zníženie dopadov na životné prostredie. S pomocou technológie SAP Business Technology Platform liga vytvorila platformu NHL Venue Metrics.

Cloudové riešenie úplne zmenilo spôsob, akým liga zbiera, analyzuje a hodnotí prevádzkové dáta jednotlivých klubov a ich športových stánkov. Údaje spracúva pomocou SAP HANA Cloud a vizualizuje cez riešenie SAP Analytics Cloud. Získané poznatky umožňujú NHL definovať najlepšie osvedčené postupy a zaradiť ich do svojich obchodných procesov.

Navštívte nás aj na SAP News Center. Sledujte nás na Twitteri @SAPNews.

O spoločnosti SAP

Stratégiou spoločnosti SAP je pomôcť firmám stať sa inteligentným podnikom. Ako líder na trhu s podnikovým aplikačným softvérom pomáha firmám všetkých veľkostí a odvetví zlepšovať ich fungovanie: až 77 % všetkých príjmov z transakcií na svete príde do kontaktu so systémami SAP. Technológie strojového učenia, IoT a pokročilej analytiky pomáhajú SAP zákazníkom zmeniť ich spoločnosti na inteligentné podniky. SAP riešenia poskytujú ľuďom a organizáciám detailné informácie a pomáhajú im tak zlepšiť úroveň spolupráce, vďaka čomu sú vždy o krok pred konkurenciou. Neustále zjednodušovanie spôsobu práce s technológiami vedie k tomu, že firmy môžu využívať SAP softvér presne takým spôsobom, ktorý im vyhovuje. End-to-end balík aplikácií a služieb umožňuje zákazníkom v komerčnom aj verejnom sektore naprieč 25 odvetviami riadiť svoje organizácie rentabilne a plynule sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam. Vďaka globálnej sieti zákazníkov, partnerov, zamestnancov a špičkových odborníkov, ktorí sú lídrami v oblasti inovácií, pomáha SAP zlepšovať fungovanie sveta a skvalitňovať životy ľudí. Viac informácií na www.sap.com

# # #

Všetky výroky v tomto dokumente nevyjadrujú historické skutočnosti a predstavujú výroky týkajúce sa budúcnosti v zmysle amerického Zákona o reforme vedenia súdnych sporov týkajúcich sa cenných papierov z roku 1995. Výrazy ako „predpokladať“, „domnievať sa“, „odhadovať“, „očakávať“, „predpovedať“, „zamýšľať“, „môcť“, „plánovať“, „predikovať“, „mal by“ a „bude“ a podobné výrazy vo vzťahu k spoločnosti SAP označujú takéto výroky vzťahujúce sa k budúcnosti. Spoločnosť SAP sa žiadnym spôsobom nezaväzuje výroky týkajúce sa budúcnosti verejne aktualizovať alebo revidovať. Všetky výroky týkajúce sa budúcnosti podliehajú rôznym rizikám a neistotám, ktoré môžu spôsobiť, že sa skutočné výsledky budú podstatne odlišovať od predpokladov. Faktory, ktoré môžu ovplyvniť budúce hospodárske výsledky spoločnosti SAP, sú podrobnejšie popísané v dokumentoch predložených americkej Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC) vrátane najnovšej výročnej správy na formulári 20-F. Čitateľom odporúčame, aby sa na takéto výroky týkajúce sa budúcnosti nespoliehali. Výroky majú výpovednú hodnotu len v okamihu ich publikovania.

© 2023 SAP SE. Všetky práva vyhradené.

SAP a iné produkty a služby SAP spomenuté v tomto dokumente a ich logá sú ochrannými známkami alebo zapísanými ochrannými známkami spoločnosti SAP SE v Nemecku a ďalších krajinách. Ďalšie informácie a upozornenie ohľadne ochranných známok nájdete na adrese https://www.sap.com/copyright.

 

SAP

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať