
Google, Amazon, IKEA a Apple spojili sily. Chcú vytvoriť inteligentnú domácnosť
Google, Amazon, Apple a ďalšie spoločnosti sa spojili s cieľom vyvinúť štandard pripojenia pre inteligentné domácnosti, ktorý zabezpečí spoluprácu zariadení, uľahčí vývoj nových zariadení a udrží ich v bezpečí. Projekt má názov Connected Home Over IP a mal by zaručiť, že každé podporované inteligentné domáce zariadenie, ktoré si kúpite, bude fungovať vo vašej domácnosti bez ohľadu na to, aký smartfón alebo hlasového asistenta používate.
nteligentné domáce zariadenia totiž môžu používať ľubovoľný počet protokolov, napríklad Bluetooth, Wi-Fi, bezdrôtové USB, Z-Wave a ZigBee. Google takisto vyvíja dva open source protokoly Weave a Thread. Všetky protokoly majú svoje výhody, no výrobcovia zariadení a výrobcovia systémov IoT musia investovať značné zdroje, aby zabezpečili, že ich produkty budú spolupracovať s ostatnými.
Nová pracovná skupina má vypracovať spoločný štandard pre inteligentnú domácnosť, založený na internetovom protokole (IP). To však neznamená, že všetky zariadenia sa budú pripájať priamo na internet, tento protokol by mal zjednodušiť proces odosielania správ z jedného inteligentného domáceho zariadenia na „iné zariadenie, aplikáciu alebo službu“.
Norma bude fungovať spolu s existujúcimi protokolmi pripojenia, napr. Wi-Fi a Bluetooth, a nebude sa snažiť ich nahradiť. Skupina tvrdí, že zariadenia budú pravdepodobne musieť podporovať Wi-Fi, Bluetooth Low Energy alebo Thread. Do projektu sa zapojili aj výrobcovia zo Zigbee Alliance vrátane spoločností Samsung, Ikea, NXP Semiconductors, Signify (Philips Hue) a Silicon Labs.
Globálny trh inteligentných domácností má do roku 2025 dosiahnuť hodnotu 175 miliárd dolárov a všetky veľké technologické spoločnosti do tohto odvetvia investujú značné prostriedky. Google predáva pod svojou značkou Nest množstvo doplnkov, Amazon vytvoril všetko od pripojených reproduktorov po mikrovlnné rúry a hodiny a Apple naďalej investuje do inteligentných reproduktorov HomePod s funkciou Siri.
Keďže spotrebitelia môžu mať vo svojej domácnosti množstvo pripojených zariadení, aplikácií a cloudových služieb od viacerých spoločností, spoločný štandard je záujmom všetkých. Celosvetový otvorený štandard by mohla použiť každá spoločnosť bez licenčných poplatkov, čo by mohlo posunúť technológiu inteligentnej domácnosti na vyššiu úroveň. Počiatočná podoba štandardu bude predstavená koncom roka 2020.
Zdroj: venturebeat.com, theverge.com.
Zobrazit Galériu