SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Google Pixel 9A / Cenovo dostupný Pixel so špičkovým výkonom

0

Pixel od Googlu s prívlastkom 9A je cenovo dostupnejší, pričom potenciálnych záujemcov odloví nielen dizajnom a špičkovým hardvérom, ale aj tým, že spoločnosť pre tieto zariadenia sľubuje sedem rokov aktualizácií.

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Dizajn je inovatívny, ale zachováva si typické identifikačné prvky produktovej rodiny Pixel. Telefón je vyrobený z recyklovaných materiálov vrátane rámu z recyklovaného hliníka. Dizajnérom a konštruktérom sa podarilo navrhnúť zadnú stenu takmer bez vyčnievajúceho fotomodulu, teda krycie sklá objektívov sú prakticky zarovnané s jej povrchom. Smartfón položený na rovný povrch sa tak nebude kývať.

Prémiový dizajn je evidentný už na prvý pohľad. Displej chráni odolné sklo Gorilla Glass 3. Zadná stena je jemne matná, príjemná na dotyk a do značnej miery rezistentná proti odtlačkom. Je z kvalitného plastu, čo však môže byť v porovnaní so síce tvrdším, ale zároveň krehkejším sklom výhoda. Na pravom boku nájdete tlačidlá v netradičnom usporiadaní. Tlačidlo na zapnutie/uspatie je nad dvojtlačidlom na ovládanie hlasitosti. Pixel podporuje len jednu SIM kartu a druhú eSIM kartu. Samozrejmá je odolnosť proti vode podľa požiadaviek IP68.

Dominantou prednej steny je displej P-OLED s uhlopriečkou 6,3 palca, rozlíšením 1080 × 2424 pixelov, variabilnou obnovovacou frekvenciou s maximom 120 Hz a maximálnym jasom v špičke až 2700 nitov, takže ani čitateľnosť na priamom slnečnom svetle nie je problém. Ak chcete šetriť výdrž batérie, môžete obnovovaciu frekvenciu manuálne nastaviť na 60 Hz. Nepatrím medzi recenzentov, ktorým by prekážali o pár desatín milimetra hrubšie rámčeky. V tomto prípade je to možno technologický kompromis, možno zámer dizajnérov, aby model 9A odlíšili od vlajkovej deviatky. Azda preto, aby ju lacnejší model nekanibalizoval. Automatická regulácia jasu v šere a večer nastavuje trochu nižší jas, ako by bolo potrebné. Pod displejom je rýchly a spoľahlivý optický snímač odtlačkov prstov, ktorý je v ergonomicky optimálnej polohe. Môžete využiť aj skenovanie tváre, ktoré je síce len 2D, ale využíva sofistikovanú technológiu. 

Elektronickým srdcom smartfónu je čipová súprava Tensor G4 s AI koprocesorom Titan M2. K dispozícii má 8 GB LPDDR5X. Čipová súprava je optimalizovaná na strojové učenie a aplikácie AI. Všetky aplikácie aj moje obľúbené mobilné hry bežali plynulo, čipová súprava je skutočne výkonná. Testovaný smartfón mal 128 GB úložného priestoru UFS 3.1. V ponuke je aj model s 256 GB. Batéria s kapacitou 5100 mAh vydrží jeden a pol dňa bežného používania. Môžete ju nabíjať maximálnym príkonom 23 W alebo 7,5 W bezdrôtovou nabíjačkou. Podobne ako pri takmer všetkých nových smartfónoch nabíjačku v balení nenájdete. Mimochodom, balenie je takisto skvelý dizajnový počin. Pri stereofónnom zvuku inžinieri, ktorí zvukový systém dolaďovali, uprednostnili vernosť a nízke skreslenie pred vysokou hlasitosťou. Zvuk obsahuje aj pomerne bohaté nižšie stredy, pri zariadeniach s takýmto malým objemom ozvučnice by nebolo technicky správne hovoriť o basoch.

Objektív hlavného fotoaparátu je mierne širokouhlý, má ohniskovú vzdialenosť 25 mm (po prepočítaní), takže má podobný zorný uhol ako ľudské oko a svetelnosť f/1,7. Jeho snímač má rozlíšenie 48 Mpx. Snímač ultraširokouhlého foto­aparátu so zorným uhlom 120˚ má rozlíšenie 13 Mpx a svetelnosť objektívu f/2,2. Tento objektív nemá automatické zaostrovanie. Rovnaké rozlíšenie a svetelnosť má aj selfie kamera. Objektív hlavného fotoaparátu disponuje účinnou optickou stabilizáciou. Pri implicitnom nastavení majú zábery 12,5 Mpx, čo v praxi znamená združovanie štyroch fyzických pixelov do jedného obrazového na zachytenie viac svetla. Smartfón nemá teleobjektív, priblíženie sa realizuje výrezom zo 48-megapixelového hlavného fotoaparátu. Pri väčšom digitálnom zoome je obraz zlepšený pomocou AI.

Hlavný fotoaparát robí špičkové zábery aj večer a v noci pri slabom či pouličnom osvetlení. Umožňuje zaostriť aj na malé predmety blízko objektívu. Musím pochváliť Google, že nepridával samostatný makrofotoaparát, ktorý má u väčšiny konkurencie nevalnú kvalitu, ale milovníkom makrofotografie dal k dispozícii možnosť fotiť hlavným fotoaparátom. Video sa dá nakrúcať až do rozlíšenia 4K/60 fps, ak prepnete na ultraširokouhlý fotoaparát, maximálne rozlíšenie je 1080p/60 fps. Predná kamera zvládne 1080p/30 fps. Obidve bezzrkadlovky, s ktorými som potom kombinoval video z Pixela, mám nastavené na 4K/30 fps, preto som takto nastavil aj smartfón. Kvalita videa aj účinnosť OIS ma veľmi príjemne prekvapili. Fotografie majú vysokú dynamiku jasu aj farieb a veľa detailov. Dokonale vystihujú reálnu farebnú aj svetelnú atmosféru.

Odporúčam vyskúšanie bohatej palety funkcií AI na zlepšenie fotiek, na pridanie osoby do záberu, na odstránenie nežiaducich objektov, prípadne ich nahradenie niečím iným, čo do záberu pasuje. Na odstraňovanie objektov zo záberu či pozmeňovanie toho, čo je v zábere, majú ľudia protichodné názory, no určite oceníte funkciu Pridať ma. Najskôr urobíte záber ľudí bez vás, teda fotografa, pričom budete počítať s miestom pre seba. Následne vás odfotí niekto z už odfotených ľudí. Napríklad sa posadíte na lavičku s ostatnými. Potom vstanete, takže po vás ostane voľné miesto. Odfotíte ostatných, sadnete si na pôvodné miesto a niekto vás tam odfotí s tým, že sa mu na displeji zobrazia ľudia, ktorí sú už odfotení. Výsledok pôsobí realisticky, bez viditeľných artefaktov v pozadí. Auto Frame dokáže automaticky zmeniť kompozíciu. Ak objekty v zábere oddiali, AI vyplní chýbajúce plochy, väčšinou veľmi dobre. Pri úprave fotiek využijete funkcie Magic editora.

Samozrejme, vyskúšal som aj funkcie AI Gemini, pričom hlasová aj textová komunikácia perfektne funguje aj v slovenčine. Možnosti funkcií AI je lepšie vidieť ako o nich čítať, preto si pozrite video na našom YouTube.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, displej, výborné fotoaparáty, výkon, funkcie AI
- Pomalšie nabíjanie

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový Google Tensor G4: 1 × Cortex-X4 3,1 GHz + 3 × Cortex-A720 2,6 GHz + 4 × Cortex-A520 1,92 GHz, 4 nm technológia, grafika Mali G715 MP7 security koprocesor Titan M2; displej: 6,3-palcový P-OLED 120 Hz, 1800 nitov (2700 nitov špička), rozlíšenie 1080 × 2424 px, 422 PPI, 20:9; RAM: 8 GB, úložný priestor 128 GB; fotoaparát: zadný širokouhlý 48 Mpx, f/1,7, ohnisková vzdialenosť 25 mm, dual pixel PDAF OID; ultraširokouhlý: 13 Mpx, f/2,2; predný fotoaparát: 13 Mpx, f/2,2, 20 mm; konektivita 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3; operačný systém: Android 15; batéria: 5100 mAh; rozmery: 154,7 × 73,3 × 8,9 mm, hmotnosť: 186 g  

Cena: 550 EUR

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať