ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Google sprístupnil svojho AI chatbota Bard verejnosti

Technológie
0

Google začal udeľovať prístup k svojmu generatívnemu AI chatbotu Bard desiatkam tisíc používateľov, ktorí sa zapíšu do zoznamu čakateľov (Slovensko nepatrí medzi podporované krajiny). Chatbot bude dostupný online aj ako mobilná aplikácia a Google hovorí, že ľudia ho budú používať na generovanie a skúmanie nápadov (v kombinácii s vyhľadávaním) a navrhovanie listov, pozvánok a pod. Bard bol oznámený 6. februára spolu s niektorými generatívnymi AI funkciami vyhľadávania a vývojárskymi nástrojmi.

Potom 14. marca spoločnosť ohlásila, že bude integrovať generatívne AI funkcie do aplikácií v balíku produktivity Workspace. A teraz Google sprístupnil verejnosti službu generatívneho AI chatbota poháňaného veľkým jazykovým modelom. Ide o odľahčenú a optimalizovanú verziu LaMDA. Časom bude chatbot aktualizovaný o novšie, výkonnejšie modely. Podľa Eliho Collinsa, viceprezidenta Google Research, sa Google veľa naučil o tom, ako sa Bard správa, od zamestnancov firmy, ktorí ho používali interne, a teraz sa chce ešte viac dozvedieť od používateľov mimo spoločnosti.

Collins uznáva, že prekvapivá popularita ChatGPT od OpenAI sa premietla do rozhodnutia Googlu sprístupniť Bard verejnosti. Keď sa Collins v demonštrácii spýtal chatbota, ako by mohol motivovať svojho syna, aby sa viac zaujímal o bowling, jedným z návrhov Barda bolo usporiadať bowlingovú párty. Vtedy Collins stlačil tlačidlo Vyhľadávanie Google (Google Search) v spodnej časti rozhrania rozhovoru. To viedlo k zobrazeniu niektorých výsledkov vyhľadávania na inej karte.

Dva najlepšie výsledky vo vyhľadávaní boli sponzorované odkazy na publikáciu a stránku s aktivitami pre deti, ktoré ponúkali informácie o nápadoch na párty pre deti.  Pod tým bol zoznam miestnych bowlingových centier. Väčšina informácií teda pochádzala z vyhľadávania, no Bard pomohol Collinsovi zamerať sa na to, čo hľadať. Google sa snaží zdôrazniť, že Bard je v štádiu vývoja. Spoločnosť ho označuje ako „experiment“. Chce tak naznačiť, že Bard je náchylný na faktické chyby alebo si jednoducho vymýšľa fakty („halucinuje“). A toto tvrdenie je pravdivé, Bard sa skutočne dopúšťa faktických chýb.

Predplatné NEXTECH 2023

Hoci sa môže používať v spojení s vyhľadávaním Googlu, sám osebe môže byť najužitočnejší ako nástroj na generovanie nápadov. Bard však má aj ďalšie mantinely. Počet otázok a odpovedí v konverzácii je obmedzený, hoci Google nehovorí, aký je limit. Spoločnosť tiež blokuje pre robota možnosť generovať počítačový kód, čo je schopnosť, ktorá by sa mala pridať v budúcnosti. V pláne je aj pridanie multimodálnych výstupov (text plus obrázky, video alebo zvuk) a podpory ďalších jazykov.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať