SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Väčšina svetových armád, námorníctva a letectva bude do 15 rokov “robotizovaná“

Technológie
0

Technológie menia spôsoby vedenia vojny a najvyšší americký generál predpovedá, že to povedie k čoraz väčšiemu využívaniu robotov v armádach, námorníctve a vzdušných silách. Predseda Zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley v podcaste pre nadáciu Eurasia Group povedal, že svet prechádza „zásadnou zmenou v charaktere vojny“. Objasnil, že „charakter vojny sa často mení. Mení sa vždy, keď máte novú zbraň“. „Zásadne sa však mení len raz za čas. Dnes prechádzame najvýznamnejšou a najzásadnejšou zmenou charakteru vojny. A tentoraz ju poháňajú technológie.“

Poukázal na to, že možnosti snímania a schopnosť zasiahnuť presnou muníciou zmenili spôsob, ako armády útočia. Osobitne zdôraznil úlohu robotov a uviedol, že USA a mnohé vyspelé svetové armády experimentujú s loďami a tankami bez posádky. Niektoré príklady robotických alebo bezpilotných systémov už v americkej armáde existujú, napríklad bezpilotné lietadlá, ale pracuje sa na ďalších systémoch.

Predplatné NEXTECH 2023

Americká armáda a jej partneri z obranného priemyslu sa zaoberajú robotickými pozemnými bojovými vozidlami a predstavitelia amerického námorníctva minulý rok uviedli, že americké vojnové lode môžu byť čoskoro nasadené spolu s autonómnymi plavidlami. A nedávno vedenie amerického letectva naznačilo, že chce mať až 1000 bezpilotných lietadiel. Okrem robotických schopností Milley zdôraznil aj potenciálne účinky umelej inteligencie ako vojenskej aplikácie. Uviedol, že umelá inteligencia je schopná spracovať obrovské množstvo informácií o armáde jej používateľa aj protivníka, čo by mohlo poskytnúť výhodu pri rozhodovaní v boji.

Americká armáda v posledných rokoch skúma, ako začleniť AI do rôznych zbraní. Len nedávno americké letectvo oznámilo, že úspešne nechalo umelú inteligenciu pilotovať stíhačku, pričom nadviazalo na predchádzajúce testovanie zahŕňajúce simulované súboje. „Všetky tieto technológie sa zbližujú a všetky sa tu budú realizovať v nasledujúcich 10 alebo 15 rokoch,“ povedal Milley.

Zdroj: scmp.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať