ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Medzi Zemou a Mesiacom preletí tento víkend veľký asteroid. Bude to “tesnotka”

Technológie
0

Novoobjavený asteroid široký až 95 metrov sa tento víkend bude rútiť medzi Zemou a Mesiacom rýchlosťou asi 27 400 kilometrov za hodinu. Asteroid 2023 DZ2 objavili astronómovia v observatóriu La Palma na Kanárskych ostrovoch v Španielsku 27. februára. Dobrá správa je, že 2023 DZ2 bude prechádzať vo vzdialenosti asi 160 000 km, takže pre Zem nepredstavuje žiadne riziko. K blízkemu stretnutiu s takýmto veľkým asteroidom však nedochádza veľmi často, takže astronómovia sú z toho, pochopiteľne, nadšení.

Astronómovia z Medzinárodnej siete varovania pred asteroidmi využijú jeho blízkosť na to, aby sa dozvedeli čo najviac o 2023 DZ2, pričom udalosť opísali ako „dobrú prax na planetárnu obranu v budúcnosti, keby sa niekedy objavila potenciálna hrozba asteroidu“. V rámci úsilia o ochranu planéty NASA minulý rok vrazila kozmickou sondou do vzdialeného asteroidu, aby zistila, či sila kolízie zmení jeho smer.

Počiatočné údaje naznačovali, že ambiciózna misia DART bola úspešná a poskytla ľudstvu spôsob, ako sa lepšie chrániť pred akýmikoľvek asteroidmi, ktoré budú identifikované ako kolízne so Zemou. Keďže asteroid 2023 DZ2 bude prechádzať približne v polovici cesty medzi Zemou a Mesiacom, bude pri pohľade cez malý ďalekohľad pripomínať pomaly sa pohybujúcu hviezdu.

Predplatné NEXTECH 2023

Ľudia na severnej pologuli budú mať najlepšiu šancu spozorovať 2023 DZ2 cez ďalekohľad podvečer v piatok 24. marca, ak to jasná obloha dovolí. Prípadne môžete sledovať postup asteroidu 2023 DZ2 v reálnom čase prostredníctvom webovej stránky NASA Eyes on Asteroids, výkonného 3D vizualizačného nástroja, ktorý sleduje všetky známe asteroidy v našej slnečnej sústave.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať