SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Gyrotróny majú potenciál sprístupniť neobmedzený zdroj energie kdekoľvek na Zemi

2

Vedci a inžinieri z Quaise Energy, spin-off firmy Massachusettskej technickej univerzity, urobili významný prielom vo využívaní bohatého, no do značnej miery nevyužitého zdroja energie pod našimi nohami pomocou výkonných mikrovlnných vrtákov nazývaných gyrotróny. Mnohé energetické spoločnosti a vlády považujú geotermálnu energiu za spôsob, ako doplniť solárnu a veternú energiu a znížiť znečistenie, zabrániť extrémnemu počasiu, neúrode a vysokým cenám energie.

Prístup ku geotermálnym rezervám je však náročný. Riešenie môžu ponúknuť gyrotrónové vrtáky spoločnosti Quaise Energy, ktoré odparujú horninu pomocou vysokovýkonných elektromagnetických vĺn milimetrovej dĺžky. Investori ponúkli spoločnosti Quaise 95 miliónov dolárov za vývoj gyrotrónu, ktorý dokáže vŕtať 20 kilometrov do zemskej kôry. V prípade úspechu by sa táto technológia mohla využívať celosvetovo, čím by sa zabezpečil prístup k geotermálnej energii na väčšine miest na Zemi.

Najhlbšia diera na svete by sa mohla vytvoriť za niečo vyše 25 dní. Quaise plánuje technológiu najskôr predávať priemyselným spoločnostiam a nakoniec poháňať geotermálne elektrárne alebo prepracované elektrárne na uhlie a zemný plyn, pričom by z každého vrtu dodával do siete 25 až 50 megawattov energie. Vysokoteplotná para, ktorá sa získava prostredníctvom tejto technológie, by mohla nahradiť značnú časť uhlia v existujúcich elektrárňach.

Spoločnosť Quaise chce na jeseň tohto roka začať s testovaním v teréne na geotermálnej lokalite Marble Falls v Texase, pričom v budúcnosti plánuje vytvoriť väčšie zariadenie. Generálny riaditeľ Carlos Araque verí, že táto technológia má potenciál nahradiť fosílne palivá a umožniť prechod na bezuhlíkovú energiu.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Toto musel... reakcia na: Gyrotróny majú potenciál sprístupniť neobmedzený zdroj energie kdekoľvek na Zemi

14.5.2024 12:05
...vymyslieť leda tak krátkozraký dement.
Masívne využívanie geotermálnej energie všade na svete jednak povedie k ďalšiemu oteplovaniu atmosféry a druhák k masívnemu ochladzovaniu zemského jadra. Aké to bude mať ďalekosiahle následky ťažko domyslieť.
Vitajte v Kocúrkove...
Reagovať

Geniusgyro reakcia na: Gyrotróny majú potenciál sprístupniť neobmedzený zdroj energie kdekoľvek na Zemi

11.5.2024 16:05
Denne vyvŕtat kilometer? Pribuzni moji vrtaju tunely kdekade,potešili by sa aj vojaci použitím podzemnych kamikadze dronov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať