HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Hackeri môžu ovládnuť počítač aj prostredníctvom stiahnutých titulkov k filmom

2

Výskumníci spoločnosti Check Point na svojom blogu predstavili útok, ktorý na prevzatie kontroly nad počítačom využíva titulky načítané mediálnym prehrávačom zariadenia. Útok zneužíva nezabezpečený spôsob, akým rôzne mediálne prehrávače spracúvajú súbory titulkov a veľký počet dostupných formátov titulkov.

„Úložiská titulkov v praxi považujú používatelia a mediálne prehrávače za dôveryhodný zdroj. Náš výskum však ukazuje, že tieto úložiská môžu byť manipulované,“ tvrdia výskumníci. Hackeri môžu pripraviť špeciálne naformátovaný obsah a doručiť používateľovi škodlivý kód. Táto metóda je o to nebezpečnejšia, že zo strany používateľa nevyžaduje nijaký úmyselný zásah.

Na rozdiel od tradičných vektorov útoku on-line archívy titulkov považuje antivírusový softvér a ďalšie bezpečnostné riešenia za dôveryhodné a filmové titulky sú vnímané ako neškodné textové súbory. Preto sa kontrola obsahu súborov podceňuje. Hackeri tak môžu zaútočiť na najrôznejšie zariadenia - od počítačov cez smart televízory až po mobilné zariadenia. Pritom môže ísť o najrozličnejšie druhy útokov – krádež citlivých údajov, inštaláciu ransomvéru i útoky typu denial of service.

Výskumníci zistili chybu v štyroch z najvýznamnejších mediálnych prehrávačoch: VLC, Kodi, Popcorn Time a Stremio. Všetky boli medzičasom už opravené. Vedci preto používateľom odporúčajú aktualizovať svoj softvér. Sú však presvedčení, že podobné zraniteľnosti existujú aj v ďalších mediálnych prehrávačoch.

Zdroj: Scmagazine

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
utok medialne prehravace filmy

2 komentáre

to uz aky magor reakcia na: Hackeri môžu ovládnuť počítač aj prostredníctvom stiahnutých titulkov k filmom

28.5.2017 09:05
procesuje text tak aby mohol spustit nejaky kod? Urcite sa jedna o vynimku a nie pravidlo. clanok sa v takejto forme hodi skorej do noveho casu ako na portal o IT
Reagovať

Takze ako to funguje? reakcia na: Hackeri môžu ovládnuť počítač aj prostredníctvom stiahnutých titulkov k filmom

26.5.2017 10:05
Super clanok s este viac super grafom kde su zli hekeri :)

Ako to vlastne funguje ? ako vieme dat do .txt skodlivy kod ? Taky clanok napisany po cerstvej lobotomii...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať