SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Herná klávesnica SteelSeries Apex Pro Mini

0

Klávesnica SteelSeries Apex Pro Mini sa pripája pomocou USB kábla. Využíva presné spínače OmniPoint 2.0 na magnetickom princípe s využitím Hallovho efektu, ktoré umožňujú nastaviť úroveň zopnutia v pomerne veľkom rozsahu zdvihu 0,2 – 3,8 mm.

Videorecenzia

Spínače OmniPoint 2.0 umožňujú 11x rýchlejšiu odozvu, 10x rýchlejšiu aktiváciu klávesov a ponúknu 2x dlhšiu životnosť v porovnaní s klasickými mechanickými spínačmi. Prívlastok Mini znamená, že klávesnica má 60 % veľkosti bežnej klávesnice. Takéto zmenšenie sa podarilo okrem iného aj vynechaním kurzorových a ďalších klávesov. Niektoré môžu bežnému používateľovi chvíľu chýbať, avšak na takéto usporiadanie si rýchlo zvyknete.  Môžete nastaviť nielen úroveň zopnutia, ale aj dvojstupňové zopnutie, kedy klávesa má dve funkcie, podľa toho ako hlboko ju zatlačíte. Typickým príkladom sú hry typu FPS, kedy postava pri miernom zatlačení klávesy kráča a po hlbšom zatlačení začne bežať. Alebo prvá úroveň vyberie zbraň, napríklad granát a po dosiahnutí druhej úrovne postava v hre granát hodí.  Dvojstupňové zopnutie môžete nastaviť maximálne pre 8 klávesov.

Ak odmyslíme efektné podsvietenie, dizajn klávesnice je elegantný a minimalistický. Hmotnosť 610 gramov prezrádza robustnú konštrukciu. Základňa klávesnice je plastová, pomerne vysoká, avšak opierku zápästia v balení nenájdete. Kto by ju potreboval, musí si dokúpiť. Horná doska pod klávesmi, ktorú síce nevidíte, ale prispieva k tuhosti konštrukcie je z hliníka. Na spodnej strane sú dvojice výklopných nožičiek, takže pre klávesnicu môžete nastaviť dva uhly náklonu.

Pod gumovým krytom nájdete nástroj na vyberanie klávesov.  Väčšina klávesov má duálne funkcie, ktorých symboly sú na prednej strane. Na rozdiel od primárnych symbolov na vrchu, nie sú podsvietené.

 Napríklad kurzorové šípky sú alternované na „herných“ klávesoch WASD, takže hráči, ktorí tieto klávesy používajú na pohyb v hrách si ani nemusia zvykať. Stlačenie funkčného klávesu s logom  aktivuje oranžové podsvietenie klávesov so sekundárnymi funkciami. Nie je to až také užitočné ako by sa mohlo zdať, pretože sekundárne funkcie majú takmer všetky klávesy

Polohu zopnutia môžete nastaviť v rozmedzí 0,2 – 3,8 mm jednak priamo na klávesnici súčasným stlačením klávesy s logom a klávesov I a O, pričom aktuálna úroveň nastavenia je indikovaná podsvietením klávesov s číslami.

V aplikácii SteelSeries GG, ktorá je k dispozícii pre Windows aj MacOS môžete polohu zopnutia nastaviť dokonca pre každý kláves samostatne s citlivosťou 37 úrovní. V aplikácii si môžete nastaviť aj farebné svetelné efekty. Každý kláves má vlastnú RGB LED. Keď som sa snažil nastaviť na bežnú prácu biele podsvietenie, nepodarilo sa mi to úplne, podsvietenie malo jemný tyrkysový nádych. Na každý kláves si môžete nastaviť makro, čiže kombináciu zatlačenia viacerých kláves, pričom makro zahŕňa aj časové súvislosti medzi stlačením jednotlivých klávesov. Makrá môžete programovať z aplikácie, alebo priamo z klávesnice.

Spínače majú príjemný chod, pričom úroveň zopnutia sa nedá hmatovo rozlíšiť, avšak po úplnom zatlačení máte príjemný pocit cvaknutia a po uvoľnení sa kláves vracia do hornej polohy. Pružná odozva na   je lineárna.

Širšie klávesy ako medzerník, Enter, či Backspace majú spínač v strede a po bokoch dve vodiace lišty, takže aj ich stlačenie je plynulé, bez ohľadu na to či ich stlačíte v strede, alebo úplne pri okraji. Pri písaní článkov som zistil, že najmenšia aktivačná úroveň 0,2 mm je príliš citlivá, najlepšie sa mi písalo pri aktivačnej úrovni 1,8 mm, čo je aj implicitne nastavená hodnota. Hráči ocenia prakticky nulovú latenciu.

Ovládanie dvoch funkcií jedným klávesom funguje v hrách, kde sa na aktivovanie funkcií používajú dve klávesy. Nefunguje to na akcie so Shiftom. Veľa hier funguje tak, že postava po stlačení W kráča a na kombináciu Shift W beží. Tieto akcie sa nedajú spojiť pre duálne ovládanie, pretože sú sekvenčné. Ak na hlbšie zatlačenie W priradíte Shift, nebude to ekvivalent Shift + W.  Druhá akcia môže byť ekvivalent zatlačenia iného klávesu, prípadne môžete nastaviť automatické opakovanie. Jednoducho sa s nastavením musíte trochu pohrať. Môžete si tiež vybrať, či sa druhá akcia aktivuje stlačením, alebo uvoľnením klávesu. Pri uvoľňovaní klávesu sa znovu aktivuje primárna funkcia. Najlepšie to vysvetlím na príklade. Ak na kláves „A“ nastavím druhú akciu „H“, s tým, že sa aktivuje iba raz, po čiastočnom zatlačení klávesy A napíšem „a.“ Po silnejšom zatlačení napíšem „ah“ a pri uvoľňovaní klávesu sa doplní ešte jedno „a“, takže v úplnom cykle zatlačenia a uvoľnenia klávesy napíšem „aha“. Prvá akcia sa aktivuje dvakrát. Klávesnica Apex Pro Mini si dokáže zapamätať päť profilov, v ktorých si môžete prispôsobiť nastavenie všetkých klávesov vrátane nastavenie aktivácie,

Technické parametre: Pripojenie: USB-C; nastaviteľná vzdialenosť aktivácie: 0,2 – 3,8 mm v 37 krokoch;, Spínače OmniPoint 2.0, životnosť 100 miliónov zopnutí+  rozmery: 293 x 103 x 40.3mm  hmotnosť 610 g; cena: 199,99 euro

+ nastavenie zdvihu pre aktivovanie, duálna funkcia kláves, rýchla odozva

- potešila by opierka zápästia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
SteelSeries Apex Pro Mini herna klavesnica

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať