SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

História sociálnych sietí: Od Six Degrees po TikTok

0

Špeciálny projekt

Vznik sociálnych sietí bol spojený s túžbou ľudí spojiť sa. Práve preto je ich cieľom umožniť používateľom vytvárať profily, zdieľať obsah a navzájom komunikovať prostredníctvom svojich zariadení. Prečítajte si náš článok a zistite, čo sociálne siete sú, a ako vznikli tie najznámejšie z nich.

Čo sú sociálne siete?

Sociálne siete sú aplikácie, ktoré umožňujú svojim používateľom vytvárať digitálnu komunitu, kde ľudia môžu zdieľať svoje myšlienky, fotografie a videá s ostatnými. Medzi najpopulárnejšie sociálne siete patrí Facebook, Twitter, Instagram, TikTok a mnoho ďalších.

História sociálnych sieti

História sociálnych sietí siaha až do konca 20. storočia, keď sa internet začal stávať prístupnejším a populárnejším. Zo začiatku fungovali vo forme desktopu a na ich nerušené prechádzanie bol potrebný kvalitný internet na doma. Jednou z prvých sociálnych sietí bola Six Degrees. Vznikla v roku 1997 a bola považovaná za prvý veľký internetový fenomén svojho druhu. Umožňovala používateľom vytvárať profily, pridávať priateľov a posielať správy.

V roku 2002 predbehla Six Degrees sociálna sieť Friendster, ktorú naprogramoval Jonathan Abrams. Išlo o prvú sociálnu sieť, ktorá prilákala počas svojich prvých troch mesiacov 3 milióny používateľov. Napriek tomu stratil svoju dominanciu na trhu v prospech sociálnej siete MySpace. Ten vznikol v roku 2003 a do roku 2006 išlo o najnavštevovanejšiu webovú stránku. V roku 2008 však začal MySpace upadať a nahradil ho Facebook.

Kedy bol založený Facebook?

Facebook založili 4. februára 2004 Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollom, Dustin Moskovitz a Chris Hughes. Najskôr začal ako sociálna sieť exkluzívne pre študentov Harvardu. Mal však tak veľký úspech, že v roku 2006 sa stal dostupný pre každého.

Na Facebooku môžu používatelia vytvárať svoje profily, pridávať priateľov, zdieľať statusy, fotografie a videá. Okrem toho môžu vytvárať skupiny a udalosti. V súčasnosti má Facebook niečo vyše 3 miliárd aktívnych používateľov a je najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete.


Zdroj: unsplash.com/Alexander Shatov

Kedy bol založený Instagram?

Instagram bol spustený 6. októbra 2010. Od iných sociálnych sietí sa odlíšil tým, že sa stal aplikáciou pre smartfóny, ktorá sa zameriava výlučne na zdieľanie fotografií a videí. Hneď po svojom spustení rýchlo rástol a len za dva mesiace fungovania prekonal milión registrovaných používateľov.

V roku 2012 ho kúpil Facebook a v súčasnosti má približne 1 miliardu aktívnych používateľov, čo z neho robí šiestu najpopulárnejšiu platformu na svete.


Zdroj: unsplash.com/Alexander Shatov

Kedy bol založený Twitter?

Twitter bol založený 21. marca 2006 a jeho hlavným cieľom bolo umožniť používateľom zdieľať medzi sebou krátke správy, tzv. tweety. V minulosti sa vyznačoval tým, že užívatelia mohli využiť iba 140 znakov na tweet. V roku 2017 však počet znakov zdvojnásobili vo všetkých jazykoch okrem čínštiny, japončiny a kórejčiny.

Dnes má Twitter približne 500 miliónov užívateľov a používaný je najviac v USA, Brazílii a Japonsku.


Zdroj: unsplash.com/Alexander Shatov

Kedy bol založený TikTok?

TikTok je určený na vytváranie, úpravu a zdieľanie krátkych videí s dĺžkou od 15 sekúnd do troch minút. Vznikol na konci roka 2017, kedy ho založila čínska spoločnosť ByteDance, ktorá kúpila Musical.ly za približne 800 miliónov dolárov. V lete 2018 ByteDance zlúčil všetok obsah a používateľské účty Musical.ly do TikToku.

TikTok je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších platforiem sociálnych sietí na celom svete a má približne 1 miliardu aktívnych používateľov mesačne.


Zdroj: unsplash.com/Alexander Shatov

Úvodný obr zdroj: pexels.com/Tracy Le Blanc

 

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár