PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Hlbokomorská turbína dokáže poskytnúť výkonný zdroj obnoviteľnej energie

Technológie
1

Japonský výrobca ťažkých strojov IHI Corp. už viac ako desať rokov testuje podmorskú turbínu na využitie hlbokých morských prúdov. Stroj s názvom Kairyu je 330-tonový prototyp, ktorý je ukotvený na morskom dne v hĺbke 30 až 50 m. Kairyu má dva protibežné turbínové ventilátory a systém nastavenia vztlaku, pričom konštrukcia pripomína lietadlo. Kairyu plánujú používať v prúde Kuroshio, jednom z najsilnejších prúdov na svete, ktorý preteká pri východnom pobreží Japonska. Energia sa bude prenášať prostredníctvom káblov na morskom dne. Predpokladá sa, že prúd Kuroshio by mohol generovať až 200 gigawattov energie alebo takmer 60 % súčasnej výrobnej kapacity krajiny.

Japonsko je už tretím najväčším výrobcom solárnej energie, no nové a veľké investície do pobrežných veterných turbín by mohli zmeniť paradigmu v oblasti obnoviteľnej energie. Systém hlbokomorských turbín by mal patriť medzi najefektívnejšie pri výrobe energie – 50 až 70 % v porovnaní s 29 % v prípade veternej energie na pevnine a 15 % v prípade solárnej energie. Pri testovaní sa zistilo, že prototyp dokáže generovať 100 kilowattov stabilného výkonu, ktorý spoločnosť plánuje rozšíriť na 2 megawatty.

Očakáva sa, že zariadenie by mohlo byť pripravené na komerčné využitie okolo roku 2030. Jednou z hlavných komplikácií, ktoré bude musieť spoločnosť prekonať, je inštalácia systémov pod vodou. Ďalšou veľkou obavou je, ako systém ovplyvní podmorský život. To treba pred jeho zavedením dôkladne preskúmať. Ak budú tieto zariadenia úspešné, hlboké morské prúdy by sa mohli stať dôležitou súčasťou nášho odklonu od fosílnych palív a prechodu na obnoviteľné zdroje energie.

Zdroj: onegreenplanet.org.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

200 reakcia na: Hlbokomorská turbína dokáže poskytnúť výkonný zdroj obnoviteľnej energie

7.6.2022 15:06
200GWh/rok? to je 23MW/hod

taky krvavy mlyncek na maso miesany s pieskom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať