SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Honor 10X Lite - elegantný smartfón pre mladých čo majú radi výzvy

2

Podľa názvu by malo ísť o odľahčenú verziu Honor X10, avšak tento smartfón má výbavou a do značnej miery aj dizajnom bližšie k modelu Huawei P Smart 2021. Hlavným lákadlom je dizajn, fotoaparáty a hlavne batéria s kapacitou 5 000 mAh. V nadpise spomínaná výzva sa týka absencie služieb Google vrátane aplikačného obchodu Google Play, avšak v praxi to pre väčšinu používateľov nebude znamenať žiadne výraznejšie obmedzenie. Veľa zaujímavých aplikácií, vrátane mobil bankingu prakticky všetkých bánk sú v aplikačnom obchode Huawei App Gallery. Aplikácie, ktoré tu zatiaľ nie sú si buď stiahnete priamo zo stránok vývojárov – takto získate napríklad aplikáciu Facebook, alebo si aplikácie prenesiete z doteraz používaného smartfónu cez Phone Clone,  prípadne si požadované aplikácie vyhľadáte cez Petal Search

Dominantou prednej strany je 6,7 palcový IPS displej s rozlíšením FHD+, čiže 1080 × 2400 pixelov a malým otvorom pre selfie kameru v strede pri hornom okraji a ochrannou fóliou nalepenou z výroby. Vďaka pomeru strán 20:9 sa aj napriek veľkej uhlopriečke smartfón dobre drží v ruke a tento „takmer kinematický“ pomer strán oceníte aj pri pozeraní širokouhlých filmov zo streamovacích služieb. Hustota pixelov 395 PPI je zárukou, že ani pri pohľade zblízka nemáte šancu rozpoznať pixelovú štruktúru obrazu. Nameraný jas 450 nitov je zárukou dobrej čitateľnosti displeja aj na priamom slnečnom svetle. Implicitne je nastavený režim Vivid s živými, no nie presaturovanými farbami. Zaujal ma režim eBook, ktorý je výborný na  čítanie elektronických kníh hlavne večer, nakoľko menej namáha oči a zážitok sa blíži čítaniu na e-ink displeji.

Zadná stena je plastová so zaoblenými bokmi. V ponuke sú farebné verzie s marketingovými názvami Emerald Green a Midnight Black.

Povrch je polomatný, takže sa príliš nešmýka, no dosť na ňom uľpievajú odtlačky prstov. Dominantným dizajnovým prvkom je mierne vyčnievajúca obdĺžniková platforma s objektívmi.  Plastový rám po obvode je farebne aj povrchovou úpravou zladený so zadnou stenou. Snímač odtlačkov prstov v tlačidle zapnutia je vpravo v priehlbni rámu, takže sa dá intuitívne nahmatať. Reprodukcia zvuku je monofónna cez otvory v spodnej časti vpravo od USB-C konektora. Kvalita zvuku zodpovedá očakávaniam v tejto cenovej triede. Nechýba ani u používateľov stále obľúbený Jack konektor na pripojenie slúchadiel, či reproduktorov.

Procesor Huawei HiSilicon Kirin 710A je dobrým štandardom pre smartfóny strednej triedy, má štyri úsporné a štyri výkonnejšie jadrá, takže si poradí aj s menej náročnými hrami. Performance mód dokáže hlavne pri hrách zvýšiť výkon o niekoľko cenných percent. Na porovnanie pri AnTuTu benchmarku  vzrástlo skóre zo 163 100 na 173 800 .Na našom trhu je k dispozícii variant so 4GB RAM a 128 GB úložného priestoru, ktorý si môžete rozšíriť microSD pamäťovou kartou s maximálnou kapacitou 512 GB. Slot má až tri pozície, takže môžete mať zároveň ložené dve SIM karty aj pamäťovú kartu.

Batéria s kapacitou 5000 mAh v pohode vydrží dva dni bežného používania. V balení nájdete nabíjačku schopnú dodať 22,5 W, ktorá je schopná nabiť batériu na polovičnú kapacitu približne za 30 minút a na plnú kapacitu za 90 minút. Smartfón má implementovanú aj ochranu aby sa smartfón ak je dlhšie pripojený k nabíjačke nedobíjal neustále do 100%, pretože takýto stav znižuje životnosť batérie. Smartfón poslúži aj na dobitie iného zariadenia cez USB-C výkonom 2,5 W.

Vzadu sú štyri objektívy a LED blesk. Tri objektívy sú spolu s bleskom v zvislej rade a makro objektív je umiestnený samostatne vpravo.

Na fotenie však slúžia len tri, štvrtý je asistenčný objektív na určenie vzdialenosti objektov pri rozostrení pozadia.

Najväčšie rozlíšenie 48 megapixelov má senzor hlavného fotoaparátu s mierne širokouhlým objektívom bez optickej stabilizácie, ktorý má po prepočítaní na full frame ohniskovú vzdialenosť 26 mm a na túto cenovú triedu veľmi dobrú svetelnosť f/1.8. Zorný uhol  82° je podobný ako má ľudské oko. Tento fotoaparát dáva relatívne dobré výsledky a to aj pri fotení večer a v noci, avšak nesmiete zabudnúť prepnúť sa na nočný režim. Prínos nočného režimu, hlavne čo sa týka ostrosti, ale aj dynamiky jasu a farieb je signifikantný.  Samozrejme zábery, či už denné, alebo nočné sa nedajú porovnávať s kvalitou fotiek z niekoľkonásobne drahších vlajkových smartfónov. Ak si zapnete AI režim, prejaví sa to na sýtejších farbách oblohy a čiastočne aj zelene.

Na nasledujúcich dvojiciach záberov vidíte porovnanie večerného fotenie v bežnom (vľavo) a nočnom režime (vpravo).

Fotoaparát s ultra širokouhlým objektívom sa hodí ak potrebujete dostať do zábery väčšiu budovu, prípadne skupinku ľudí a nemôžete sa vzdialiť natoľko aby ste scénu obsiahli hlavným fotoaparátom. Vzhľadom k nižšej svetelnosti f/2,4 a 8 MPx snímaču používajte tento režim len pri dobrom svetle.

Zábery hlavnám mierne širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom

Makro fotoaparát má senzor s rozlíšením 2 MPx, avšak detailné zábery pri dobrom svetle sú obstojné. Je fixne zaostrený približne na 4 cm.

Na test rozostrenia pozadia som vybral záber, kde je v popredí vedľa seba drevená socha a strom. Honor 10X Lite si s oddelením ostrého popredia od pozadia, ktoré treba rozmazať poradil veľmi dobre. HDR primerane rozjasní tiene.

Porovnanie záberov bez (vľavo) a s HDR (vpravo.) Rozdiel uvidíte keď si obrázky kliknutím zväčšíte.

Video sa dá nahrávať v rozlíšení 1080p so snímkovou frekvenciou 60 fps prípadne 30 fps ak snímate ultraširokouhlým fotoaparátom. Odporúčam 30 fps, pretože pri vyššej snímkovej rýchlosti je zaostrovanie pomalšie a nie vždy presné. Stabilizácia obrazu je softvérová, pokiaľ vám záleží na kvalite, odporúčam statív, alebo aspoň oporu. Ak chcete šetriť miesto môžete sa zo štandardného kodeku h.264 prepnúť na úspornejší h.265.

Predný fotoaparát taktiež poskytuje pri dobrých svetelných podmienkach kvalitné zábery. Na záberoch v šere je už badateľný šum, ktorý však neuberá na dynamickom rozsahu

Android 10 dopĺňa používateľská nadstavba Magic UI 3.1. V dôsledku obchodného sporu medzi USA a Čínou sú služby Google nahradené službami HMS (Huawei Mobile Service). Ako bolo konštatované v úvode, šikovnejší používateľ si dokáže poradiť aj s absenciou aplikačného obchodu Google Play.

Verdikt: Cenovo dostupný smartfón pre dynamických mladých ľudí obľubujúcich multimédiá a aktívne pôsobenie  na sociálnych sieťach

Technické údaje:

Procesor: Huawei Kirin 710A (4xCortex-A73, 2.0 GHz+4 xCortex-A53, 1.7GHz); grafika Mali-G51 MP4; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej IPS 6,67", FHD+ (2400 x 1080 px) 20:9, 395 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý: f/1,8 26 mm (ekvivalent), zorný uhol 82°, 48 Mpx; ultra širokouhlý 17 mm 120°, f/2,4, 8 Mpx; makro f/2,4, 2 Mpx, senzor hĺbky ostrosti f/2,4, 2 Mpx; predný fotoaparát: 8 Mpx, f/2,0; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 ac (Wi-Fi 6), bluetooth v 5.1, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Glonass, BDS); batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 10 + Magic UI 3.1; rozmery: 165.7 x 76.9 x 9.3 mm; hmotnosť: 206 g. Cena: 229 EUR

+ výdrž batérie, rýchle nabíjanie, výborný nočný režim fotoaparátu

- niekomu môže chýbať aplikačný obchod Google Play, potešila by lepšia stabilizácia nakrúcania videa

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor 10X Lite

2 komentáre

. reakcia na: Honor 10X Lite - elegantný smartfón pre mladých čo majú radi výzvy

12.11.2020 14:11
To co za primitivny nadpis? To autor ide do obchodu a povie, ze jeho syn ma rad vyzvy, nech mu daju telefon na vyzvy? Preco sa autor LL nebanbi za nadpis hodny najhlupejsiich ludi? Piste nieco z coho nie je na vracanie.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

12.11.2020 15:11
Výzva spočíva v tom, dostať do smartfónu všetky aplikácie, ktoré používateľ potrebuje bez toho aby si ich mohol stiahnuť z aplikačného obchodu Google Play :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať