PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Huawei P Smart Z / Pozor, vyletí...fotoaparát

0

V poslednom čase sme sa pri smartfónoch dočkali búrlivého vývoja vo zväčšovaní displeja, no nie iba uhlopriečky, ale aj pomeru plochy displeja k prednej strane smartfónu. Mali sme tu najprv stenčujúcu sa hornú lištu, potom veľmi diskutované výrezy displeja rôznych tvarov a veľkostí až po diery v displeji na prednú kameru. Huawei P Smart Z však na to ide ináč a ponúka veľký displej s veľmi tenkým orámovaním bez akéhokoľvek výrezu či diery. Dosahuje to veľmi vtipne, fotoaparátom motoricky vysúvaným z vrchnej strany. Ten sa vysúva, iba keď je potrebný, ináč je schovaný. Ide o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré predovšetkým v tejto cenovej kategórii zaujme.

Prístroj očividne mieri na mladších používateľov. Z dizajnovej stránky zaujme nielen spomínaným celoplošným displejom, ale aj zadnou stranou s delenou textúrou. Zvrchu asi do jednej tretiny je povrch lesklý, nižšie matný, pričom celá zadná strana má kovový vzhľad, na testovanom kuse vo farbe Emerland Green. Predné sklo prechádza do bokov iba skosením, trojica tlačidiel, hlasitosť a zapnutie je na pravej strane. Na spodnej strane nájdete port USB-C, 3,5 mm jack a výduch monofónneho reproduktora. Z vrchnej časti nájdete šuplík na dvojicu nano SIM kariet, miesto jednej možno vložiť kartu SD. No ak potrebujete využívať dve SIM karty, prístroj pomerne unikátne ponúka plnú podporu dát LTE na oboch kartách. Jednu si však musíte prednastaviť na ich využívanie. V tomto smere by sa hodila možnosť rýchleho prepínania dát, takto musíte ísť vždy cez nastavenia pripojenia. Aj tak je to výborné, veľa konkurentov ponúka v druhom slote iba podporu 2G. Vnútorná pamäť je 64 GB, čo bude mnohým používateľom bohato postačovať. Po inštalácii 115 aplikácií a nahratí 45 fotiek bola dostupná pamäť stále viac ako 45 GB. Keby to nestačilo, máte dve možnosti: vzdať sa jednej zo SIM kariet a vložiť SD až do kapacity 512 GB alebo využiť 5 GB cloudového úložiska, ktoré vám prístroj ponúka. Vďaka 4000 mAh batérii, ktorá udrží prístroj pri živote 1,5 dňa aj pri intenzívnejšom používaní a viac ako 2 dni pri miernejšom, je jeho hmotnosť vyššia, ale tých 200 gramov za vyššiu výdrž stojí.

Displej typu TFT LCD s uhlopriečkou 6,59" má rozlíšenie 2340 × 1080 bodov, čo dáva hustotu 391 ppi. O pohon sa stará firemný engine Hisilicon Kirin 710F so 4 GB RAM a spomínaným 64 GB úložiskom. Zadný fotoaparát využíva 16 Mpx snímač s optikou s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a svetelnosťou f/1,8 a k dispozícii je aj pomocný 2 Mpx fotoaparát, pravdepodobne na fotenie v noci. Predný vysúvací fotoaparát má takisto rozlíšenie 16 Mpx a svetelnosť f/2,2. Trochu nelogicky nemožno vo fotorežime nastaviť formát 16:9, musíte sa uspokojiť s natívnym 4:3 alebo niektorým z 1:1 alebo 19,3:9. Predný fotoaparát ponúka iba 4:3. Video je full HD 60p pri zadnom a 30p pri prednom fotoaparáte. Fotoaplikácia má veľké množstvo režimov vrátane umelej inteligencie, spomalenia, rôznych skrášľovaní a podobne. Fotky zodpovedajú cenovej kategórii prístroja, takže sa nedajú očakávať žiadne zázraky. Pokiaľ ich budete pozerať na milosrdnom displeji smart­fónu, budú vyzerať dobre, nesmiete však s nimi na väčší monitor alebo TV. O videu to v podstate platí rovnako. Režim 1080 60p pritom produkuje veľa šumu už za relatívne dobrých svetelných podmienok. Nehodnotím to ako vyloženú chybu. Fotoaparáty sú tu ako doplnok na komunikáciu a sociálne siete a túto úlohu plnia dostatočne.

Model Huawei s podivným označením P Smart Z napriek svojej cene má čo ponúknuť. Displej je kvalitný, s dostatočne výkonným podsvietením, jediné úskalie je preň jasný slnečný deň, keď je čitateľnosť horšia. Nepáčilo sa mi nastavenie automatického jasu, ktoré nastaví hodnotu príliš nízko a nemožno to nikde kompenzovať, takže som nakoniec skončil pri manuálnom nastavení. Zvuk z monofónneho reproduktora je priemerný, to isté platí o dodaných slúchadlách. S lepšími slúchadlami však dokážete z mobilu dostať kvalitný prednes. Výborne pracovala dvojica SIM kariet, iba zobrazenie stavovej lišty by mohlo byť o niečo väčšie. Zobrazované ikonky sú pre jasnovidcov. Z výkonovej stránky prístroju nič nechýba a vďaka veľkej batérii si zahráte dlhšie. Dizajn nemá chybu a páčil sa mi aj vysúvateľný foto­aparát, ktorým môžete oslňovať okolie. Výrobca sľubuje životnosť na 100 000 vysunutí a v ohybe znesie záťaž 15 kg, takže zopár týždňov by to mohlo vydržať aj v rukách tínedžera.

Parametre:

• Čipová súprava: Kirin 710F, displej: 6,59'' TFT LCD (LTPS), 1080 × 2340 bodov, 398 ppi, zadný fotoaparát: 16 Mpx + 2 Mpx AF (PDAF), predný fotoaparát: 16 Mpx s motorickým vysúvaním, full HD, pamäť: 64 GB + 4 GB RAM, konektivita: bluetooth, Wi-Fi, NFC, USB-C, ­ostatné: GPS, Glonass, AGPS, QZSS, čítačka odtlačkov, audio jack 3,5 mm, 2× nano SIM (LTE). batéria: vstavaná 4000 mAh, OS: Android 9 Pie + EMUI 9, rozmery: 163,5 × 77,3 × 8,8 mm, hmotnosť: 196,8 g

Testy: Antutu Benchmark: 130 261, Ai Benchmark:  4268

• Cena: 269 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, výdrž batérie, displej bez výrezov, dizajn
- Slabšie výkony fotoaparátov

HODNOTENIE:

Displej: 90 %
Foto/video: 65 %
Výkon: 85 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 87 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Huawei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať