SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Hypesonický Stargazer bude lietať rýchlosťou až 11 110 km/h

0

Spoločnosť Venus Aerospace stavia hypersonické lietadlo, ktoré dokáže prepraviť približne tucet cestujúcich a letí rýchlosťou Mach 9, čo je deväťnásobok rýchlosti zvuku. Stargazer dlhý 150 metrov a široký 100 metrov bude podľa spoločnosti so sídlom v Houstone letieť rýchlosťou 11 110 km/h vo výške takmer 52 000 metrov. Hypersonická rýchlosť je definovaná ako päťnásobok rýchlosti zvuku. Na porovnanie, posledné komerčné nadzvukové lietadlo Concorde letelo rýchlosťou Mach 2, teda približne 2470 km/h.

Najrýchlejšie lietadlo, aké bolo kedy postavené, Lockheed SR-71 Blackbird, letelo rýchlosťou Mach 3,2 (3950 km/h). Spoluzakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Venus Andrew Duggleby plánuje posunúť Stargazer zo sci-fi do reality pomocou rotačno-detonačného motora, ktorý sa otáča rýchlosťou 20 000 otáčok za sekundu. „Rotačná detonácia znamená, že nadzvukové spaľovanie prebieha nepretržite vo vnútri motora a naše video ukazuje detonačnú vlnu pohybujúcu sa okolo motora nadzvukovou rýchlosťou,“ uviedla spoločnosť po nedávnom úspešnom teste prototypu vo svojom sídle na kozmodróme v Houstone.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Koncepciu rotačnej detonácie, ktorá spaľuje o 20 % menej paliva ako bežný motor, podporuje americké námorníctvo. Táto technológia bola úspešne testovaná už predtým. V testoch spoločnosti Venus sa však po prvýkrát použilo palivo skladovateľné pri izbovej teplote, vďaka čomu bude motor použiteľnejší pre lietadlá. Venus Aerospace pracuje na koncepte hypersonického lietadla od roku 2020, pričom na jeho zostrojenie firma získala 33 miliónov dolárov. Teraz začne s testovaním hypersonického letu s 20-metrovým dronom, ktorý, ako dúfa, dosiahne rýchlosť Mach 5. Potom postaví prototyp lietadla Stargazer.

 

Stargazer s hmotnosťou zhruba 68 000 kg bude štartovať s konvenčnými prúdovými motormi, ale potom, keď dosiahne výšku prejde na raketové. Trasa, ktorou poletí, nie je technicky na hranici vesmíru ani na Kármánovej hranici, ktorá je 100 kilometrov nad zemským povrchom. Bude však dostatočne vysoko na to, aby bolo možné vidieť zakrivenie planéty.

Na koncepcii hypersonického komerčného lietadla pracujú aj ďalšie firmy vrátane spoločnosti Sierra Space, ktorá stavia Dream Chaser, a spoločnosti Hermeus so sídlom v Atlante, ktorá pripravuje lietadlo s rýchlosťou Mach 5, ktoré nazýva Quarterhorse. Čínska spoločnosť Space Transportation vyvíja lietadlo pre 12 cestujúcich, ktoré dokáže letieť rýchlosťou 7000 km/h a za hodinu preletieť napríklad z New Yorku do Pekingu.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať