
Iba správny druh filtra dokáže zabrániť prieniku mikroplastov do pitnej vody
Zo všetkých plastov vyrobených vo svete sa recykluje menej ako 10 percent. Problém pre životné prostredie spočíva v tom, že plast sa nerozkladá, ale iba rozpadá na menšie kúsky, ktoré môžu kontaminovať pôdu a vodu. Malé plastové častice s veľkosťou od jedného mikrometra do piatich milimetrov sa nazývajú mikroplasty, tie menšie ako jeden mikrometer sa nazývajú nanoplasty. Mikroplasty boli nájdené vo vodných zdrojoch, ako je voda z jazier, podzemná voda a voda z vodovodu a tieto zdroje pravdepodobne obsahujú aj menšie nanoplasty.
Predchádzajúce štúdie už identifikovali nanoplasty vo vode z vodovodu v Číne, jazernej vode vo Švajčiarsku a dokonca aj vo vzorkách ľadu v severných a južných polárnych oblastiach. Úplný rozsah drobnej plastovej kontaminácie zdrojov pitnej vody však ešte nie je známy. Nedávno boli mikroplasty prvýkrát nájdené v ľudskej krvi a živých pľúcnych tkanivách, ale ich účinky na ľudské zdravie ešte nie sú úplne preskúmané. Môžu však spôsobiť nerovnováhu v ľudskom črevnom mikrobióme, čo môže hrať úlohu pri rozvoji gastrointestinálnych porúch, ako je syndróm dráždivého čreva a zápalové ochorenie čriev.
„Čím menšie sú častice, tým vyššia je pravdepodobnosť, že môžu byť prijaté akýmkoľvek organizmom a distribuované napríklad v gastrointestinálnom trakte,“ hovorí Ralf Kägi, vedúci Laboratória častíc patriaceho Švajčiarskemu federálnemu inštitútu pre vedu a techniku v oblasti vodného hospodárstva. Očakáva sa, že počet nanoplastov vo vodných zdrojoch bude v budúcnosti rásť, pretože plasty sa naďalej rozpadajú, a tak musia byť procesy úpravy pitnej vody vybavené tak, aby ich dokázali odstrániť.
Niektoré štúdie ukazujú, že úpravne pitnej vody dokážu dostatočne dobre filtrovať nanoplasty. Podľa štúdie publikovanej v Science of The Total Environment môže konvenčná úpravňa pitnej vody, ktorá používa pieskové a granulované filtre s aktívnym uhlím, odstrániť približne 88,1 percenta nanoplastov. Účinnosť odstraňovania sa môže zvýšiť na 99,4 percenta, ak sa použije aj koagulačný proces. Iná štúdia publikovaná v Journal of Hazardous Materials zistila, že proces úpravy nazývaný pomalá piesková filtrácia je prinajmenšom rovnako účinný pri zadržiavaní nanoplastických častíc z vodných zdrojov, ak nie viac.
Pri tejto metóde sa voda upravuje pomocou hrubej, biologicky aktívnej vrstvy (tzv. schmutzdecke), ktorá leží navrchu kremenného piesku. Neupravená voda prechádza najskôr biologickou vrstvou a potom vrstvami piesku pod ňou. Biologicky aktívna vrstva, ktorá pozostáva z organizmov, ako sú riasy, baktérie a prvoky, je obzvlášť účinná pri zadržiavaní veľkej väčšiny časticových materiálov vrátane mikro- a nanoplastických častíc, hovorí Ralf Kägi, ktorý je jedným z autorov štúdie.
Pilotné experimenty s filtráciou sa uskutočnili v Zurich Water Works s cieľom porovnať rôzne procesy úpravy vody a simulovať odstraňovanie nanoplastov v komplexnej úpravni pitnej vody. Pri pomalej pieskovej filtrácii sa zachytilo asi 70 percent nanoplastov v prvých 0,1 metra pieskového lôžka a retencia dosiahla 99,5 percenta pri 0,9 metra. Ostatné procesy neboli také efektívne. Pomalá piesková filtrácia je dosť stará technológia, pochádzajúca z konca 19. storočia.
V novovybudovaných vodárenských zariadeniach sa pomalé pieskové filtre postupne vyraďujú pre ich veľké priestorové nároky. Nahrádza ich ultrafiltrácia, druh membránového filtračného systému, ktorý využíva syntetické polymérové membrány na fyzické oddelenie látok, ako je piesok alebo riasy, z vody. Vo všeobecnosti sú drahšie, ale ich účinnosť je porovnateľná s pomalými pieskovými filtrami a nezaberajú toľko miesta.
V štúdii z roku 2021, uverejnenej v časopise Water Science & Technology, sa zistilo, že metóda membránovej filtrácie vykazuje 100-percentnú účinnosť pri odstraňovaní mikroplastov z odpadových vôd, čo sa preukázalo vo výsledkoch filtrácie v laboratórnom prostredí aj v reálnom svete. Očakáva sa, že membránové filtračné systémy dokonca prekonajú pomalé pieskové filtračné systémy, pokiaľ ide o zadržiavanie mikroplastových a nanoplastových častíc. Pre zabezpečenie pitnej vody je však najdôležitejšie čo najviac minimalizovať používanie plastov.
Zdroj: popsci.com.
Zobrazit Galériu