SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Liečba pomocou mRNA môže uzdraviť srdce aj po infarkte

0

Výskumníci z Houstonskej univerzity demonštrovali novú techniku, ako pomôcť srdcovým bunkám regenerovať sa po srdcovom infarkte. Pomocou mRNA navrátili bunky do stavu podobného kmeňovým bunkám, pričom testy na myšiach ukázali výrazné zlepšenie funkcie srdca mesiac po infarkte. Na rozdiel od väčšiny tkanív v tele majú srdcové bunky obmedzenú schopnosť regenerácie po poranení. Najmä preto sú infarkty také smrteľné – vytvorí sa po nich nepulzujúce zjazvené tkanivo, čo môže viesť k ďalším záchvatom a nakoniec k zlyhaniu srdca.

V posledných rokoch vedci skúmali, ako opraviť srdcové tkanivo regeneráciou buniek pomocou placentárnych kmeňových buniek, preprogramovaním štrukturálnych buniek na také, ktoré pulzujú, alebo použitím kmeňových buniek na stimuláciu samoliečenia srdca. Iní identifikovali transkripčné faktory, ktoré môžu prinútiť srdcové bunky, aby sa znova začali replikovať. V novej štúdii vedci z Houstonu identifikovali ďalšie dva zmutované transkripčné faktory, známe ako Stemin a YAP5SA, ktoré môžu zvýšiť rýchlosť replikácie srdcových buniek nazývaných kardiomyocyty.

Testy na myšacích bunkách kultivovaných v laboratórnych miskách odhalili, že Stemin aktivuje vlastnosti podobné kmeňovým bunkám v kardiomyocytoch, zatiaľ čo YAP5SA tento proces napomáha tým, že podporuje rast orgánov. Tieto dva transkripčné faktory dodávali do srdcových buniek pomocou syntetickej mRNA. Táto technológia, široko používaná vo vakcínach proti COVID-19, funguje tak, že prikazuje bunkovým ribozómom produkovať určité proteíny – v tomto prípade Stemin a YAP5SA.

V ďalších testoch tím vstrekol mRNA obsahujúcu transkripčné faktory do sŕdc živých myší po infarkte. Do 24 hodín sa replikácia srdcových buniek zvierat zvýšila najmenej 15-krát, čo výrazne zlepšilo funkciu srdca. V priebehu nasledujúceho mesiaca sa srdce opravilo na takmer normálnu funkciu iba s malým zjazvením. Výskum bol publikovaný v rámci dvoch štúdií v časopise The Journal of Cardiovascular Aging.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať