SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inovatívna prietoková batéria dokáže nabiť elektromobil len za 5 minút

Technológie
1

Prietokové batérie s nanoelektrickým palivom predstavujú inováciu tradičných prietokových batérií, pretože zvyšujú hustotu energie prostredníctvom nanočastíc. Ich vývoj podporuje americká Agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA). Na to, aby táto technológia napájala elektrické vozidlá, si budeme musieť počkať ešte aspoň dva roky, ale ponúka mnohé výhody oproti bežným prietokovým alebo lítiovo-iónovým batériám. Nanopalivo má potenciál vyvážiť dodávku energie, poskytnúť neprerušované napájanie a ďalej posilniť sieť záložnými zdrojmi elektriny.

Influit Energy, startup snažiaci sa o komercializáciu prietokových batérií s nanoelektrickým palivom, využil vládnu zákazku na zlepšenie nanopaliva, architektúry batérie a systému dobíjania a dodávania. John Katsoudas, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti, povedal, že technológia dokáže uložiť 15 až 25-krát viac energie ako tradičné prietokové batérie a bude lacnejšia a vydrží dlhšie. Nové batérie môžu prekonať aj lítiovo-iónové články.

Influit teraz vyvíja batériu s hustotou energie 550 až 850 watthodín na kilogram alebo vyššou. Na porovnanie, štandardná lítiovo-iónová batéria dosahuje 200 až 350 Wh/kg. Dizajn je ohňovzdorný a umožňuje veľmi rýchlu výmenu použitej nanokvapaliny – až 400 litrov za päť minút. To upútalo pozornosť armády, ktorá chce v rokoch 2030 a 2050 prejsť na používanie elektrických zásobovacích vozidiel a elektrických taktických vozidiel. 

Pre svoju bezpečnosť by technológia mohla byť obzvlášť vhodná aj na výrobu elektrických lietadiel. Bude však musieť prekonať vývoj lítiovo-iónových a iných batérií. Objavili sa totiž správy o lítiovo-iónovej batérii s kapacitou 711 Wh/kg a lítiovo-mangánovo-železofosfátovej batérii, ktorá dokáže poháňať elektromobil na vzdialenosť 1000 kilometrov a udrží si kapacitu až 130 rokov.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

opravte titulok clanku reakcia na: Inovatívna prietoková batéria dokáže nabiť elektromobil len za 5 minút

2.2.2024 08:02
Bateria dokaze nabit elektromobil? Pisete o pohonnej baterii, takze skor bateria sa dokaze nabit...
Na rovnaky "problem titulku clanku" som tu uz pred casom upozornoval.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať