SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nový materiál vyrobený z odpadu je pevnejší a lacnejší ako betón

1

Vo vedeckých časopisoch sa objavujú správy o materiáli, ktorý vznikol v arizonskej púšti a mohol by zmeniť naše budovy a infraštruktúru. Ferrock je totiž pevnejší a šetrnejší materiál ako betón. Pred viac ako desiatimi rokmi doktorand na Arizonskej univerzite David Stone vyhral súťaž inovácií za svoju náhradu cementu vyrobenú z odpadového oceľového prachu. Potom v roku 2013 získal patent na Ferrock a založil spoločnosť Iron Shell s cieľom komercializovať ho.

Hľadanie udržateľnejších stavebných metód je v centre pozornosti výskumníkov na celej planéte a spôsobuje vznik mnohých nových materiálov. Ferrock je podľa viacerých ukazovateľov pevnejší ako betón. Podľa portálu ScienceDirect má pevnosť v tlaku 13,5 %, pevnosť v ťahu 20 % a pevnosť v ohybe 18 %, to všetko po 28 dňoch. Je vyrobený z oceľového prachu, ktorý sa zvyčajne vyhodí, a oxidu kremičitého získaného z práškového skla.

V skutočnosti sa 95 % materiálov, z ktorých sa vyrába Ferrock, recykluje, čo z neho robí nákladovo výhodnú možnosť. Pri jeho tvrdnutí dochádza aj k pôsobivej chemickej reakcii, ktorá odčerpáva oxid uhličitý zo vzduchu, čím sa znižuje znečistenie. Ročne na celom svete vyrobíme viac ako 4 miliardy ton cementu.

Podľa článku agentúry Reuters o betóne a životnom prostredí výrobný proces spôsobuje až 8 % znečistenia ovzdušia na našej planéte. Obrázky materiálu Ferrock, ktoré zverejnila spoločnosť Certified Energy, ukazujú dosky používané ako tehly na budovanie terasy a formu kaše, ktorá tuhne a vytvorí stenu. Podľa správy sú realizovateľné projekty zatial v malom rozsahu, kým sa nepodarí spoľahlivo získať veľké množstvo odpadovej ocele.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Odpad reakcia na: Nový materiál vyrobený z odpadu je pevnejší a lacnejší ako betón

2.2.2024 22:02
Sklo v Európe recyklujeme, a kovové piliny tiež. Sklárskeho piesku bude za chvíľu nedostatok, a získavanie železa z rudy je energeticky náročné.

Ale tento startup mi otvoril oči. Načo sa starať o recyklovanie, keď strategické suroviny môžeme považovať za odpad, a nakladať s ním ako so smetím? Podporme to, vrazme do USA peniaze a budeme šťastní!!!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať