ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Inovatívna technológia umožní dostať sa ku geotermálnej energii kdekoľvek na svete

0

Spoločnosť Quaise Energy so sídlom v USA vyvíja technológiu na vŕtanie do hĺbky 16 km pod Zemou, aby získala prístup ku geotermálnej energii. Zem sa otepľuje smerom k svojmu jadru, ktoré je zahrievané jednak pozostatkami trenia a gravitačného pôsobenia pri vzniku Zeme, jednak prebiehajúcim rozpadom rádioaktívnych izotopov. Niekedy toto teplo prirodzene uniká na povrch cez prvky, ako sú gejzíry, horúce pramene alebo prieduchy pary. Napríklad Island má toľko ohriatej podzemnej vody, že je schopný získať 66 percent primárnej energie z geotermálnych zdrojov.

Väčšinou však treba kopať o niečo hlbšie, aby sme sa k tejto energii dostali. V hĺbke zhruba 20 kilometrov sa teploty pohybujú okolo 500 stupňov Celzia. A tu prichádza na rad spoločnosť Quaise Energy, ktorá svoju technológiu predstavila v novembri na podujatí TEDx Boston Planetary Stewardship Event. „V týchto hĺbkach sa môžeme dostať ku geotermálnej energii kdekoľvek na Zemi, čo z nej robí skutočne globálny zdroj energie. Poskytuje cestu k energetickej nezávislosti pre každý národ,“ uvádza spoločnosť na svojej webovej stránke.

Doteraz najhlbší zaznamenaný vrt je Kola na polárnom kruhu, ktorý siaha do hĺbky 12,2 kilometra. Toto úsilie trvalo bývalému Sovietskemu zväzu viac ako 20 rokov. Podľa spoluzakladateľa a projektového manažéra Quaise Energy Matta Houda bude treba urobiť stovky, ak nie tisíce takýchto vrtov, ak chceme geotermálnu energiu rozšíriť na potrebnú kapacitu.

Predplatné NEXTECH 2021

Quaise Energy stavia na technológii vyvinutej vedcami z MIT, ktorá používa milimetrové vlny (podobné mikrovlnám) najprv na roztavenie a potom odparenie horniny. Výskumníci použili túto metódu na prevŕtanie čadiča.
Quaise plánuje použiť bežnú technológiu vrtov vyvinutú priemyslom fosílnych palív na prekonanie povrchových hornín a potom prejsť na milimetrové vlny pri tzv. fundamente.

Houde túto technológiu považuje za dokonalý zdroj energie na využitie v ropnom a plynárenskom priemysle. Spoločnosť však ešte nie je pripravená na vŕtanie. Musí sa dozvedieť viac o tom, ako sa správajú hlbšie položené horniny, a rozšíriť výrobu gyrotrónov produkujúcich milimetrové vlny, ako aj vymyslieť, ako odstrániť popol, ktorý sa nahromadí počas procesu vŕtania. Na rozvoj svojho nápadu doteraz získala viac ako 63 miliónov dolárov.

Zdroj: ecowatch.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať