SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inovatívna vodná batéria má 2x vyššiu energetickú hustotu ako lítiové batérie

0

Vedci v Číne vyvinuli inovatívnu batériu na báze vody, ktorá by mohla byť veľkým prínosom pre elektrické vozidlá a boj proti znečisteniu ovzdušia. Tieto vodné batérie sú nielen oveľa bezpečnejšie ako ich bežné lítiovo-iónové náprotivky, ale dokážu akumulovať takmer dvojnásobné množstvo energie. Dnešné lítiové batérie majú niekoľko vážnych obmedzení. Ich horľavé organické elektrolyty predstavujú riziko požiaru a ich energetická hustota obmedzuje dojazd elektromobilov.

Nový dizajn nahrádza tieto horľavé komponenty bezpečnejším a stabilnejším elektrolytom na vodnej báze. Výsledkom je batéria, ktorá dokáže uložiť oveľa viac energie do rovnakého priestoru. Výskumníci pracujú na tomto koncepte už roky a v laboratóriu už dosiahli pôsobivú hustotu energie 1200 watthodín na liter. Je to na rovnakej úrovni ako špičkové polovodičové batérie a dvojnásobok oproti špičkovým lítiovo-iónovým článkom.

Okrem toho tieto vodné batérie už preukazujú významnú stabilitu. Nielenže sú energeticky husté a nehorľavé, ale sú aj vysoko odolné. Pri testovaní čínskym tímom z Dalianského inštitútu chemickej fyziky batéria vydržala 1000 nabíjacích cyklov pri zachovaní vysokého výkonu. Zdvojnásobenie dojazdu elektromobilov by bolo pre spotrebiteľov obrovskou výhrou.

Lacnejšie, bezpečnejšie batérie s dlhšou životnosťou by urýchlili prechod na ekologickú elektrickú dopravu a znížili znečistenie ovzdušia, ktoré škodí ľudskému zdraviu. Vedcov čaká ešte veľa práce, ale domnievajú sa, že ich vodné batérie by mohli byť cenovo konkurencieschopné s konvenčnými lítiovo-iónovými článkami. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Energy.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať