Inovatívne nanopiliere efektívne odstraňujú z vody mikroplasty

0

Kým čistenie odpadových vôd si kedysi vyžadovalo len odstraňovanie tradičných znečisťujúcich látok, teraz teba odstrániť aj mikroplastové častice. Tím vedcov z austrálskej univerzity RMIT vyvinul nový prášok, ktorý robí túto prácu rýchlo a dôkladne. Hoci materiál na pohľad vyzerá ako obyčajný biely prášok, v skutočnosti sa skladá z mikroskopických, feromagnetických „nanopilierových štruktúr“.

Každá z týchto štruktúr pozostáva z dvoch vrstiev kovového organického materiálu (metal organic framework – MOF) s radom nanopilierov oxidu železa zapuzdrených v uhlíku a vložených do medzery medzi nimi. Toto usporiadanie má za následok veľkú plochu povrchu, na ktorej priľnú aj tie najmenšie mikroplastové častice.

Po krátkom vírení prášku v odpadovej vode sa pomocou magnetu odstránia všetky nanopilierové štruktúry spolu s mikročasticami mikroplastov, ktoré sa na ne adsorbovali. Pri laboratórnych testoch sa takto úspešne odstránili všetky častice zo vzoriek znečistenej vody len za jednu hodinu, navyše štruktúry sa mohli použiť až šesťkrát.

Okrem toho štruktúry adsorbovali aj metylénovú modrú, ktorá bola do vody pridaná ako zástupca tradičnejších rozpustených znečisťujúcich látok. Podľa vyjadrenia vedcov nová prášková prísada dokáže odstrániť mikroplasty, ktoré sú 1000-krát menšie ako tie, ktoré sú v súčasnosti zistiteľné v existujúcich čističkách odpadových vôd. Výskum bol nedávno uverejnený v časopise Chemical Engineering Journal.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať