ESET_122023 ESET_122023 ESET_122023

Inovatívny „ostrov“ plávajúcich solárnych panelov maximalizuje spôsob získavania slnečnej energie

Technológie
1

Portugalská spoločnosť SolarisFloat vytvorila plávajúci systém solárnych panelov, ktoré sa pohybujú podľa slnka. Nový systém je v podstate plávajúci „ostrov“ s elektrickými motormi a rôznymi konštrukciami osí, ktoré mu umožňujú maximalizovať účinnosť pri absorbovaní slnečných lúčov. Systém Protevs, nainštalovaný v holandskom jazere Oostvoornse Meer, má 180 pohyblivých panelov, ktoré spolu dosahujú špičkový výkon 73 kilowattov. Panely sú obojstranné. Model Protevs+ zaberá asi 1445 štvorcových metrov s priemerom približne 38 metrov.

Panely tohto modelu sa pohybujú vertikálne s dvojosovým sledovaním. Model Protevs Single360 má len jednu os, ale má 360 modulov, ktoré spolu dosahujú špičkový výkon 147 kilowattov. Spoločnosť SolarisFloat tvrdí, že tiene, ktoré plávajúci systém na jazere vytvára, zároveň znižujú odparovanie vody z jazera o 60 % a znižujú množstvo rias v jazere, čo by malo pozitívny vplyv na kvalitu vody.

Predplatné NEXTECH 2023

Jedna z konkrétnych výhod inštalácie solárnych fariem na vodných plochách vyplýva zo skutočnosti, že solárne energetické systémy si vyžadujú obrovské plochy, ktoré často prevyšujú plochu potrebnú na výrobu ekvivalentnej energie zo špinavých zdrojov energie. Podľa webu Interesting Engineering solárne farmy potrebujú 40 až 45-krát viac pôdy ako ekvivalentné uhoľné elektrárne a 90 až 100-krát viac pôdy ako plynové elektrárne. Solárne panely umiestnené na vode nezaberajú fyzický priestor, ktorý by mohli zaberať budovy, poľnohospodárstvo alebo iné formy výroby energie.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

HlupakLackoAHubinskyKlame reakcia na: Inovatívny „ostrov“ plávajúcich solárnych panelov maximalizuje spôsob získavania slnečnej energie

2.10.2023 16:10
HlupakLackoAHubinskyKlame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať