SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Inovatívny reaktor premieňa jadrový odpad na čistú energiu

0

Pretrvávajúca výzva jadrového odpadu, často vnímaného ako nebezpečný a nákladný vedľajší produkt výroby energie, môže byť na pokraji zásadnej zmeny. Predstavte si transformáciu práve tohto odpadu na čistý a stabilný zdroj energie na celé desaťročia. Presne to je ambiciózny cieľ francúzsko-holandského startupu Thorizon, ktorý sa snaží revolučne zmeniť manažment jadrového odpadu, čím zároveň posilňuje argumenty pre jadrovú energiu v budúcnosti bez emisií uhlíka. 

Unikátny dizajn reaktora Thorizon je kľúčový pre jeho prísľub zvýšenej bezpečnosti a efektívnosti. Pracuje pri vysokých teplotách, čo je výhodné pre konverziu energie, ale pri nízkom tlaku, čo prirodzene znižuje mechanické namáhanie nádoby reaktora a zmierňuje riziká spojené s vysokotlakovými systémami.

Kritickým bezpečnostným prvkom, obzvlášť dôležitým pre verejné prijatie jadrovej technológie, je správanie samotnej roztavenej soli: v prípade akejkoľvek poruchy alebo straty energie je zmes solí navrhnutá tak, aby sa ochladila a stuhla, čím účinne zachytí rádioaktívne materiály vo vnútri a zabráni ich šíreniu. Toto rieši jednu z hlavných obáv, ktoré historicky zatieňovali jadrovú energiu, a úspešné demonštrácie takýchto inherentných bezpečnostných mechanizmov by mohli byť kľúčové pri zmene verejnej mienky, čím by sa jadrová energia stala prijateľnejšou súčasťou budúceho energetického mixu. 

SAMSUNG_04_3 Advertisement

Thorizon má jasný plán, podľa ktorého plánuje začať s výstavbou svojho prvého reaktora, Thorizon One, v priebehu nasledujúcich piatich rokov, s cieľom uviesť ho do prevádzky do roku 2030. Spočiatku sa predpokladá, že Thorizon One bude poskytovať 250 MW priemyselného tepla, vhodného pre procesy ako chemická výroba a výroba vodíka.

Môže byť tiež nakonfigurovaný na produkciu 100 MW elektrickej energie, čo je kapacita dostatočná na zásobovanie približne 250 000 domácností po viac ako 40 rokov. Okrem toho reaktor ponúka flexibilnú energetickú kapacitu, schopnú prispôsobiť svoj výkon medzi 50 MW a 300 MW, čím demonštruje adaptabilitu, ktorá je čoraz cennejšia v moderných energetických sieťach integrujúcich variabilné obnoviteľné zdroje. 


Zdroj Foto: Thorizon

Potenciálny dopad projektu Thorizon siaha ďaleko za samotnú výrobu energie. Tým, že priamo rieši dilemu jadrového odpadu, otvára cestu k čistejším a udržateľnejším riešeniam v oblasti jadrovej energie, potenciálne pretvárajúc celý životný cyklus jadrového paliva.  

Zdroj: interestingengineering.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať