ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Inteligentné zabíjacke drony ako zo sci-fi sa stali realitou

Bezpečnosť
0

Spoločnosť Elbit Systems ponúka malý, pátrací a útočný zbraňový systém LANIUS do mestského prostredia. Je založený na dronoch a určený na operácie na krátku vzdialenosť, nasadiť ho možno prostredníctvom multikoptéry, ako aj ručne. Konštrukcia vychádza z pretekárskych dronov, takže LANIUS má vysoký stupeň rýchlosti a manévrovateľnosti.

Podľa zoznamu špecifikácií má LANIUS maximálnu rýchlosť 72 km/h, maximálnu vzletovú hmotnosť 1,25 kg, prevádzkovú rýchlosť až 20 metrov za sekundu vo vonkajšom prostredí a čas letu je obmedzený len na sedem minút. LANIUS môže niesť smrtiaci alebo nesmrtiaci náklad, hoci Elbit nešpecifikoval, o aké zbrane by mohlo ísť. LANIUS je schopný komunikovať cez Wi-Fi alebo rádiokomunikačný systém SDR (software-defined radio) a môže pracovať s ľudským operátorom, ale dokáže aj autonómne vykonať úplný letový profil bez zásahu, ak je to potrebné.

Vysoko manévrovateľný dron podporuje GPS navigáciu, skenovanie a mapovanie terénu, a to všetko v zložitom mestskom bojovom prostredí. Táto schopnosť je dosiahnutá prostredníctvom technológií umelej inteligencie poháňaných procesorom NVIDIA Jetson TX2, čo umožňuje dronu spracovať 3D mapu svojho okolia, ktorú potom odošle späť operátorovi. LANIUS je vybavený kamerami s viacerými vizuálnymi senzormi a IMU (inerciálnou meracou jednotkou). Systém obsahuje algoritmus SLAM (simultaneous location and mapping), ktorý využíva spracovanie obrazu na identifikáciu bodov záujmu a zobrazuje príslušné údaje a identifikačné informácie operátorovi.

Tvrdí sa, že LANIUS je vybavený schopnosťami klasifikácie hrozieb a zbraní, ktoré sú tiež podporované jeho jadrom poháňaným AI. To by mohlo byť mimoriadne dôležité v situáciách s rukojemníkmi, kde by operátor systému LANIUS musel presne osobitne identifikovať nepriateľov a civilistov. No spoľahnúť sa na robot pri rozlišovaní medzi priateľom a nepriateľom je mimoriadne zložité a nie je jasné, aký spoľahlivý bude LANIUS v týchto scenároch, najmä ak bude fungovať úplne autonómne.

LANIUS však zrejme vyžaduje súhlas operátora pred zásahom cieľa. V situácii, keď by LANIUS stratil spojenie so sieťou alebo riadiacou jednotkou, by potenciálne mohla aspoň pri niektorých misiách prísť k slovu jeho spomínaná schopnosť fungovať autonómne, ale spoločnosť Elbit výslovne neuviedla, či je to možné. Nasadiť by sa mohlo viacero dronov naraz na riešenie rozdielnych potrieb misie.

Predplatné NEXTECH 2021

Napríklad jeden by sa použil na mapovanie rozloženia priemyselného komplexu a druhý na likvidáciu nepriateľského ostreľovača. Dron LANIUS, ktorý bol pôvodne poverený prieskumom alebo mapovaním, by potom mohol okamžite zaútočiť, keby narazil na hrozbu. Možno si predstaviť aj situáciu, keď by bol roj dronov vypustený na evakuované mesto plné bojovníkov, kde by mohli drony spolupracovať a autonómne eliminovať napríklad nepriateľa v rámci určitej geograficky ohraničenej oblasti. 

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať