SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Internetovými službami za lacným cestovaním

Archív NXT
0

Či už ste študent, alebo hlava niekoľkočlennej rodiny, usporiť nejaké euro sa zrejme nehanbí nikto. Nie každý však vie, že v záplave internetových zľavových či akciových serverov sa dajú nájsť aj služby, ktoré vám dokážu poriadne skresať náklady na cestovanie. Niekoľko zaujímavých webových projektov sa pritom rozbehlo aj u nás a v okolitých štátoch, pričom pre našinca môžu byť neraz poriadne zaujímavé.

Cestujeme spoločne do blízka aj ďaleka

Každý z nás občas potrebuje vycestovať niekam za hranice svojho mesta. Či už cestujete zo Žiliny do Bratislavy, alebo z Košíc do Prahy, v rámci Slovenska či do priamo susediacich štátov, ako dopravný prostriedok zväčša použijete auto, autobus či vlak. V prípade autobusu a vlaku teda nasleduje vyhľadanie vhodného spoja, dopravenie sa na zastávku či stanicu a zakúpenie cestovného lístka. Pokiaľ cestujete vlastným autom, cestovné náklady sa prejavia na čerpacej stanici či pri zakúpení diaľničnej známky. Nevyhnutné náklady na cestu jedným alebo druhým spôsobom sa však dajú aj znížiť. Jedna z možností, ako si náklady na cestu znížiť, je podeliť sa o ne. Pokiaľ cestujete autom, môžete si na cestu pribrať cestujúcich, ktorí vám zaplatia, čím znížia vaše náklady. Naopak, ak nemáte vlastné auto, môžete sa k nejakému vodičovi za poplatok pripojiť. Pokiaľ sa vám pri predchádzajúcej vete vybavilo v mysli stopovanie a osoba stojaca s batohom na pleci na krajnici a vztýčeným palcom prosiaca o zvezenie, určite vám ušla vlna internetových projektov, ktorá tento štýl cestovania úplne transformovala.

Na Slovensku a v Českej republike existuje niekoľko stránok, ktoré „spolucestu" výrazne sprehľadnili a zjednodušili. V súčasnosti je hľadanie „spolucesty" v mnohých prípadoch rovnako jednoduché ako vyhľadanie autobusového či vlakového spoja. Žiaľ, na väčšine webov vidieť už ich značne pokročilý vek, a to nielen z hľadiska extrémne zastaraného dizajnu, ale hlavne spôsobu fungovania. Medzi dlhodobo zaužívané stránky na hľadanie spolujazdy so Slovákmi patria weby www.stopar.sk a www.autostop.sk, ku ktorým sa pridáva aj stránka www.servus.sk, zameraná predovšetkým na cesty medzi Slovenskom a Nemeckom. Návštevníka, ktorý na stránky zavíta prvýkrát, môžu neraz opantať najrôznejšie obavy. Predsa len nie každý dokáže cestovať stopom (čo aj zaplateným a vopred dohodnutým) alebo, naopak, brať stopárov. Mnoho ľudí si povie, že im takéto cestovanie za to nestojí a radšej si zaplatia viac a cestujú pohodlnejšie klasickým a nie nejakým obskúrnym spôsobom. Čerstvý závan do tejto situácie priniesol český server www.jizdomat.cz, ktorý začal fungovať v roku 2010. V Čechách podobne ako na Slovensku dovtedy existovali iba technicky zastarané weby, ktoré na nováčika nepôsobili príliš seriózne. Dnes patrí jízdomat.cz k populárnym webom, ktorý navštívia tisíce ľudí denne. Nájdete na ňom mnoho ciest nielen v rámci Českej republiky, ale aj Slovenska a iných štátov Európy.

Jizdomat.jpg

Jednotlivé cesty na spolujazdu, vyhľadané cez web Jizdomat.cz - už v náhľade vidieť počet voľných miest, celú trasu, hodnotenie vodiča či typ auta

To, čím sa tento web od staršej konkurencie líši, je nielen jeho veľká prehľadnosť, ale najmä sociálna koncepcia. Pri úvodnej návšteve stránky môžete postupovať rovnako ako v prípade vyhľadávania vlakového či autobusového spoja. Do pripravených položiek zadáte, odkiaľ a kam chcete cestovať, a vyberiete príslušný dátum. Vyhľadávač vám následne zobrazí spolujazdy, ktoré sa v danom čase uskutočnia, ako aj to, koľko miest majú voľných. Po kliknutí na želanú cestu zobrazíte jej detaily, pričom sa prejaví zrejme najdôležitejšia prednosť webu. Vodiči a cestujúci používajú vlastné profily (často prepojené napríklad s facebookovými účtami), pričom sa v rámci celého webu používa systém hodnotení. Ak teda rozkliknete nejakú špecifickú cestu, uvidíte zvyčajne nielen fotku vodiča a údaj, akým autom cestuje, ale zároveň aj to, koľkokrát v minulosti už v rámci jazdomatu viezol ľudí a aké hodnotenia mu dali. Pasažieri, ktorí sa s vodičom viezli, môžu zanechať v rámci jazdomatu kladné alebo záporné hodnotenie (štýlom palec hore alebo dole) a pripojiť aj krátky komentár. Môžete si teda prečítať, ako ľudia hodnotia štýl jazdy, ochotu či prívetivosť vodiča a zároveň aj stav jeho auta. Rovnako vodiči môžu ohodnotiť ľudí, ktorých viezli, a v prípade potreby napísať o nich pár slov. Pred každou jazdou si tak cestujúci aj vodič môžu overiť, čo o osobe, s ktorou sa ešte nestretli, hovoria ostatní používatelia. Ak otvoríte nejakú jazdu a prečítate si rozsiahle hodnotenia vodiča vetami: „S Jozefom som cestoval prvýkrát včera, je to pohodový chlap a cesta bola bezproblémová", prípadne „Perfektný vodič, cesta rýchla a plynulá, priateľské správanie", pochybnosti o takýchto jazdách sa veľmi rýchlo vytratia. Efekt negatívneho komentára je veľmi silný, a preto nie je nič nezvyčajné na tom, že sa všetci správajú veľmi ochotne a priateľsky. Komentár typu „boli sme dohodnutí na jazde, ale neprišiel a ani nedal vedieť prečo" totiž pôsobí rovnako, ako keď v internetovom bazári nájdete komentár o tom, že tovar prišiel nefunkčný alebo vôbec nedorazil. Ľudia sa jednoducho v budúcnosti takýmto nedôveryhodným osobám vyhnú, čo pomáha v budovaní fungujúcej komunity. Hodnotenia sú, samozrejme, veľmi vhodné aj pre vodiča, pretože ak sa mu na jazdu prihlási človek, o ktorom sa predchádzajúci vodiči viackrát vyjadrili slovami „na dohodnutú jazdu neprišiel a nebral telefón", jednoducho ho ignoruje a sedadlo mu v rámci webovej služby nezarezervuje.


Každá vyhľadaná cesta sa na webe zobrazuje aj cez Google Maps. Web teda pri vyhľadávaní deteguje prejazdné miesta a ponúkne vám aj jazdy, ktoré cez vami zadané nástupy a výstupy prechádzajú. Ak napríklad vodič cestuje z Martina do Prahy, zvyčajne nemá problém naložiť niekoho napríklad v Žiline a vysadiť ho v Brne, pretože je to v rámci tej istej cesty. Cena sa na stránke zobrazuje za kompletnú cestu z bodu, odkiaľ vodič vyráža, až do bodu, kde končí. Pokiaľ sa teda chcete viezť len časť cesty, cena sa úmerne znížiá, pričom sa na nej zväčša dohodnete vtedy, keď oznamujete vodičovi presnú lokalitu svojho nástupu. Pokiaľ aj napriek systému hodnotení majú zástupkyne nežnejšieho pohlavia z ciest strach, web umožňuje aj špecifické vyhľadávanie „dievčatá s dievčatami", pri ktorom je vyhľadávanie skresané iba na ženské vodičky a ženských pasažierov. Experimentálna služba je tzv. „jazdobus", do ktorého sa prihlasujú klasickí dopravcovia. Ide zvyčajne o zájazdové autobusy, ktoré si objednávajú školy či iné inštitúcie. Dopravcovia často pokrývajú celú republiku, a tak napríklad autobus vychádza zo svojho stanovišťa v Banskej Bystrici a ide prázdny až do Trenčína, odkiaľ potom vezie školský výlet napríklad na východ Slovenska. A práve na ceste do Trenčína môže ponúknuť lacnejšiu dopravu pre tých, ktorí idú rovnakým smerom. Podľa vyjadrenia manažérky stránky jizdomat.cz je však momentálne väčší záujem zo strany dopravcov než zo strany cestujúcich.

Detail.jpg

Detail na spolujazdu na trase Revúca - Uherské Hradište zo stránky Jizdomat.cz

Vo výsledku je tak spolujazda zaujímavý spôsob lacnejšieho cestovania, ktorá vďaka modernému pojatiu prostredníctvom www.jizdomat.cz získala nový a hlavne užitočnejší rozmer. V ponuke sú zvyčajne stovky najrôznejších jázd a za dva roky fungovania webu sa už týmto spôsobom prepravilo viac ako 37 000 cestujúcich. V istom zmysle sa tak stala spolujazda akousi nepriamou konkurenciou klasických foriem dopravy. Mnohí vodiči napríklad dochádzajú autom do vzdialenej práce a neraz sa stávajú prakticky pravidelným dopravcom. Je obvyklé, že v nedeľu večer vychádza mnoho Slovákov z rôznych kútov Slovenska do českých miest a v piatok večer sa po týždennej práci zas vracajú domov. So štyrmi spolujazdcami takýto vodič môže náklady na svoje cestovanie často výrazne skresať. Na druhej strane spolujazdec môže pri dlhých cestách ušetriť oproti autobusu a vlaku veľa času. Skrátiť si nevyhnutnú cestu napríklad zo štyroch hodín na tri, to veru nie je na zahodenie. S vodičmi sa dá pritom neraz dobre dohodnúť na mieste nástupu a výstupu, čím si spolujazdec môže cestu ešte viac spohodlniť, napríklad aj vynechaním služieb MHD. Vo výsledku tak cestuje nielen pohodlnejšie a rýchlejšie, ale aj podstatne lacnejšie. V čase písania článku bolo napríklad v ponuke aj viac ako 200 zahraničných ciest, pričom išlo o štáty ako Nemecko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko či Švajčiarsko. Ceny za takúto ďalekú spolujazdu sa pritom neraz začínajú už na hladine 500 českých korún (20 EUR).

Vyhľadávame lety nízkonákladových aerolínií

Snaha ušetriť sa prejavuje vo všetkých druhoch cestovania a letecká doprava nie je výnimka. Hitom mnohých cestovateľov a dovolenkárov sú tzv. nízkonákladové aerolínie. To, že linky sú nízkonákladové, samozrejme, neznamená, že cestujúci sú dopravovaní druhotriednymi lietadlami, ani to, že by sa šetrilo na úkor ich bezpečnosti. V tomto smere sú nízkonákladové aerolínie s tými klasickými totožné. Úspora je hlavne pri komforte cestujúcich. Bežne teda v cene nie je „luxus" v podobe vankúša či deky na požiadanie, novín či časopisov zadarmo alebo obed či večera v rámci cesty. Rovnako treba zabudnúť na LCD s premietaným filmom či hudbou. Vo výsledku je tak z hľadiska služieb let vlastne rovnaký ako bežná cesta vlakom. Zvyčajne nie je v cene ani špecifické sedadlo a do lietadla si sadáte bez miestenky. No nehrozí, že by ste zostali počas letu stáť. Takéto aerolínie často nespolupracujú s cestovnými kanceláriami a letenky si zvyčajne môžete objednať len cez internet. Z nízkonákladových aerolínií pôsobí na Slovensku iba írska spoločnosť Ryanair, lietajúca do celej Európy, pričom vyhľadávanie letov a kupovanie lístkov je možné cez web www.ryanair.com/sk.

Pokiaľ nezvládnete objednávku v anglickom jazyku, vhodná alternatíva je web www.pelikan.sk, ktorý vyhľadáva nielen v letoch Ryanair (pri odletoch z Bratislavy), ale aj iných nízkonákladových spoločností (pri odletoch z Budapešti či Viedne). Umožní vám pritom prostredníctvom webového formulára jednotlivé letenky aj priamo objednať. Web pôsobí z grafickej stránky pomerne prehľadne a s objednaním nebude mať problém ani človek, ktorý letenku ešte nikdy predtým nekupoval. V sekcii Letenka + ubytovanie možno spolu s letenkou objednať aj ubytovanie v lokalite príletu, čo mnohým ľuďom ušetrí množstvo starostí. Ubytovanie je zvyčajne doplnené fotografiou, podrobnými údajmi a odkazom na polohu na mape. Možno tak „zabiť dve muchy jednou ranou" a zariadiť si ubytovanie aj let v jednom kroku a v rámci jednej platby. Hoci je za objednanie letenky prostredníctvom webu Pelikán drobný poplatok, web je doslova preplnený reklamami. Žiaľ, niekedy až v takej miere, že to skutočne obťažuje. Je dosť nepríjemné, keď sa po kliknutí na tlačidlo Vyhľadaj musíte pozerať 30 sekúnd na reklamné okno a až po uplynutí tohto času ste presmerovaní na vyhľadané lety.

Pelikan.png

Rezervácia leteniek na stránke Pelikan.sk


Aj v tomto odvetví cestovania priniesol čerstvý závan nový český web www.skypicker.com (s českým rozhraním na adrese cz.skypicker.com). Snaží sa o čo najväčšiu jednoduchosť a prehľadnosť, pričom pozostáva prakticky len z mapy a vyhľadaných letov. Stačí kliknúť na štát, z ktorého chcete letieť, a na štát, do ktorého smerujete. Aplikácia vám okamžite zobrazí zoznam najbližších letov, zoradených od tých najlacnejších. Je to mimoriadne vhodný pomocník vtedy, keď máte trochu voľnomyšlienkársky prístup k cestovaniu. Pokiaľ sa potrebujete niekam dostať v presne určenom termíne, pravdepodobne budete hľadať služby klasických vyhľadávačov letov. No ak postupujete tak, že si najprv vyberiete vhodný lacný let a až potom si zariaďujete veci okolo neho, je pre vás tento vyhľadávač ako stvorený. Pokiaľ chcete letieť čo najlacnejšie a neprekáža vám let s medzipristátím v inom meste, program vám umožní kombinovať niekoľko nízkonákladových leteckých spoločností. Po rozkliknutí vyhľadaného letu sa zobrazia podrobné údaje, kde sa presne dozviete o prestupoch a o čase čakania na odlet. Ak vás nejaký let zaujme, môžete si letenky priamo cez web rýchlo a bez problémov objednať. Zatiaľ čo množstvo konkurenčných vyhľadávačov vás presmeruje pri objednávke iba na stránky jednotlivých spoločností (čo je zvyčajne pomerne nepraktické, pretože lety musíte objednávať zvlášť), Skypicker vám túto činnosť zredukuje do jediného kroku. Môžete pritom jednoducho objednať aj doplnkové služby v podobe ďalšej batožiny. Pri lete s nízkonákladovými aerolíniami treba, samozrejme, počítať s tým, že v cene letenky je zvyčajne len jedna príručná batožina do 8 kg (okrem nej sa dá do lietadla vziať pod pazuchou aj notebook), a keby ste chceli cestovať s veľkým kufrom, nálady na jeho prepravu môžu presiahnuť aj cenu letenky.

Skypicker.png

Vyhľadávanie letov cez web Skypicker.com

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek cestu a akýmkoľvek dopravným prostriedkom, mnohé webové služby vám umožnia skresať z vašich nákladov často desiatky percent. Nezostáva teda nič iné, len si zvoliť tú pravú, a ak radi ušetríte každé euro, môžu sa stať tieto služby vaším dlhodobým a prakticky nenahraditeľným pomocníkom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať