SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Lacné smartfóny, ale aj nový kráľ smartfónov

Archív NXT
0

Technológia NFC sa v našej krajine pomaly hlási nielen dostupnosťou nových zariadení, ktoré ju podporujú, ale aj podporou zo strany operátorov a bánk. Vyskúšali sme lacnejšie smartfóny do 150 EUR, kde je NFC štandardom v základnej výbave telefónov. A čerešničkou na torte tento mesiac je test nového kráľa medzi smartfónmi - medzi prvými na Slovensku sme testovali Sony Xperiu Z. A keďže sme mali možnosť sa s ňou trocha neoficiálne pohrať aj na jej svetovej premiére na CES v Las Vegas, prinášame vám na ňu trochu bližší pohľad.

Test telefonov - nahlad 01 PRESAH-2.jpg

Technické parametre a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

Huawei Ascend Y200

Silný adept medzi lacnejšími smartfónmi si určite nájde záujemcov, a to nielen pre svoju cenu. Výrobca sa snaží zaujať technológiou NFC, ale aj ďalšími špecialitami navyše. Jedna z nich je napríklad mimoriadne rýchly štart do piatich sekúnd. Od vypnutia po zobrazenie zamknutej obrazovky skutočne ubehne len päť sekúnd a s telefónom môžete okamžite pracovať. Treba však podotknúť, že na načítanie dát z pamäťovej karty treba ešte pár sekúnd prirátať. Táto funkcionalita nie je veľmi prekvapujúca a je daná operačným systémom. Zatiaľ však ide o jeden z mála telefónov, ktorý nabehne takto rýchlo. Všimli sme si aj rýchle nabíjanie. Do pol druha hodiny ho nabijete aj so zapnutým pripojením Wi-Fi.

9067717200_1336812801.jpg

Panel IPS ešte nepatrí k štandardnej výbave v tomto segmente. Škoda len, že zobrazuje maximálne 262 000 farieb. Procesor v telefóne je z tých úspornejších, čo ukazujú aj naše výkonnostné benchmarky. Frekvencia 800 MHz má výhodu v dlhšej výdrži akumulátora. Grafický čip Adreno 200 je vhodný viac na pokrytie potrieb systému a aplikácií ako na hranie hier. Obľúbenú hru JetPack Joyride si síce zahráte, no občas postrehnete mierne trhanie. Najmä keď sa postup v úrovni zrýchli. Výrobca aj tu pridal vlastné rozšírenia a priamo zo zamknutej obrazovky máte prístup k zoznamu kontaktov, SMS správam, fotoaparátu alebo na hlavnú obrazovku. Medzi príjemné rozšírenia patria tri typy motívov rozhrania na zmenu vzhľadu ikon aj dizajnu aplikácií od výrobcu. Je to detail, ale priaznivcov si nájde. Spomedzi widgetov chválime počasie, kde sa zároveň zobrazujú aj hodiny, pridružený je i prístup k budíku alebo na detail predpovede. Aj pri nižšom rozlíšení sa dá vcelku dobre zobraziť rozšírená informačná hodnota. Zadarmo je takisto program na blokovanie nežiaducich kontaktov alebo šifrovanie súborov. Nájdete tu aj špeciálny trezor na uchovávanie hesiel a citlivých údajov. Jednoduchým spôsobom odinštalujete aplikácie zo systému priamo z hlavného menu. Ocenili by sme ešte ich usporiadanie napríklad podľa frekvencie používania. Toto však už výrobca neponúka. Pri písaní textov sú na výber dva dizajny klávesnice. Konfigurácia nazvaná Biely dym sa nám páčila najmä pre farebné odlíšenie funkčných klávesov od alfanumerickej časti. Na automatickom dopĺňaní slov mohol výrobca viac zapracovať. Navrhované možnosti úplne nezodpovedajú tomu, čo by sme očakávali, a tak rôzne tvary slov si budete musieť počas písania doplniť sami. Fotoaparát patrí medzi tie základné. Ideálny je na vyhotovenie vonkajších snímok. Zaostrovanie síce nechýba, ale ide o pevné zaostrovanie, čiže je to kompromis. Netestovali sme však len zhotovovanie vonkajších fotografií. Prekvapivo dobrú kvalitu mali aj snímky textov. Hodí sa teda aj na fotografovanie častí dokumentov. Video vyhotovíte len v rozlíšení VGA, čo je dané výkonom procesora. Oceníte aspoň snímkovanie na 30 sn./s. Operačný systém už je Android 4.0.3. Stretnúť sa môžete ešte s uvedením starej verzie 2.x, dá sa však upgradovať na novú verziu priamo cez Wi-Fi.

Hodnotenie

Výbava za nízku cenu, NFC, extra rýchly štart
Fotoaparát bez autofókusu

Cena: 143 EUR
Zapožičal: Huawei

Samsung Galaxy Mini 2

Nástupca modelu Mini opäť prináša niekoľko podstatných zlepšení. Oceňujeme, že výrobca zachoval určenie pre vybranú skupinu používateľov a za rozumnú cenu upgradoval technické parametre. S týmto modelom sa stretnete na trhu aj s prívlastkom NFC. Áno, ide o ďalší model, ktorý podporuje technológiu NFC. My sme ho vyskúšali aj pri realizácii prvej platby len mobilom. V segmente strednej triedy to je krok, ktorý určite mnohí ocenia. Výrobca sa vybral cestou zlepšenia dizajnu, a hoci je toto subjektívna záležitosť, určite nám dáte za pravdu, že ide o lepšie vyzerajúci model. Trochu netradične pôsobil žltý kryt, ktorý by sme viac očakávali pri odolnom telefóne.

sk_GT-S6500ZYAORS_203_Left-Angle.jpeg

K dispozícii je však aj vyhotovenie s klasickým čiernym krytom. Displej má vyššie rozlíšenie a 320 × 480 pixelov je už použiteľná hodnota. Surfovanie na webe, ako aj pozeranie na displej je konečne príjemnejšie. Výhoda ochranného skla je aj v tom, že nevytvára odlesky a vcelku dobre sa naň pozerá i vo vonkajšom prostredí. Oceňujeme klasické hardvérové tlačidlo pod displejom, slúžiace na návrat na domácu obrazovku, ďalšie dve tlačidlá sú dotykové. Ostatné hardvérové prvky sú v štandardnom zložení, teda na boku je tlačidlo na zapnutie, na druhej strane ovládanie hlasitosti a v prípade smartfónu s Androidom je tu netradične slot na karty microSDHC. Netreba vyberať akumulátor ani odnímať zadný kryt. Na spodnej hrane je konektor microUSB na nabíjanie, na hornej 3,5 mm audiokonektor. Procesor patrí k tým úspornejším, ale aj menej výkonným. Štandardne sú v operačnom systéme vypnuté animácie a vtedy sa na 800 MHz procesore správa svižne. Ani pri zapnutí animácií však nepocítite drastické zníženie výkonu. V praxi nám telefón vydržal dva pracovné dni, čo je slušný výkon. Keďže nejde vyslovene o multimediálny telefón, využívali sme ho viac na prácu ako zábavu. Je to aj tým, že fotoaparát nemá automatické zaostrovanie. Poslúži teda skôr na základné fotografovanie, ideálne vo vonkajšom prostredí a pri dobrom osvetlení, pretože chýba aj blesk.

Zo softvérovej stránky je tu aplikácia ChatON priamo od výrobcu, umožňujúca četovanie a zdieľanie dát, kalendárnych udalostí, videí, obrázkov a ďalších súborov. Keďže táto aplikácia existuje aj pre iOS, Bada OS alebo ako súčasť telefónov s vlastným firmvérom, oplatí sa ju vyskúšať. Ideálna je aj na hromadné četovanie. Samozrejmá je výbava v podobe AllShare alebo modulu Kies Air. Telefón si prepojíte s počítačom cez sieť Wi-Fi a môžete v ňom spravovať obsah cez špeciálne rozhranie v internetovom prehliadači. V základnej výbave potom nechýba ani diktafón alebo FM rádio. Ponuka špecializovaných widgetov je chudobnejšia, nájdete tu len základné na sprístupnenie nastavení telefónu a sledovanie obsahu programov.


Hodnotenie

Vynovený dizajn, vyššie rozlíšenie displeja, prevádzkový čas, NFC, výhodná cena
displej s 262 000 farbami

Cena: 147 EUR
Zapožičal: Samsung Slovensko

Sony Xperia Z

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg

Produkt, ktorý ohúril azda každé odborné oko na CES 2013, si svoju chvíľu slávy rozhodne zaslúži. S hrúbkou iba 7,9 mm (podobne ako iPhone 5) je odolný vode i prachu (!), ako jediný na svete zatiaľ ponúka možnosť snímať HDR video vo full HD rozlíšení a 5-palcový displej s rozlíšením 1080 × 1920 pixelov je potom už iba lahôdka, nad ktorou slastne odfúknete. Cena nie je najnižšia, ale po pár mesiacoch istotne klesne. Adept na titul aktuálne najlepší telefón na svete? Uvidíme...

xperia-z-black.jpg

Na trh prichádzajú prvé reálne produkty využívajúce ochranné mikrovrstvy. Veď umožniť zariadeniu hrubému 7,9 mm, aby spĺňalo stupeň krytia IP57 (1 meter vo vode po dobu 30 minút), je menšia konštrukčná revolúcia. Prichádza v krásnom minimalistickom dizajne, na CES 2013 sme videli biely aj čierny model, do predaja na Slovensku sa dostane pravdepodobne iba čierny. Jemne zaoblené hrany a nič naviac - jednoducho krásne veľký displej. Potešila nás dokovacia stanica ako súčasť balenia.

Päť palcov v uhlopriečke sa mnohým zdá priveľa, ale v kombinácii s full HD rozlíšením a hustotou pixelov 443 ppi je to nádhera. Reality Display ponúka príjemne sýte farby, z pohľadu ich vernosti konštatujeme, že ide o najlepší mobilný displej aktuálne použitý v telefóne. No Sony Mobile Bravia Engine 2 nezvláda optimálne reprodukciu farieb pri pohľade zboku. Technológia OptiContrast o kúsok zbližuje dotykovú a zobrazovaciu plochu, pritom jemnosť dotykov zostáva na špičkovej úrovni. Displej je odolný proti škrabancom.

Najnovší Android a štvorjadrový procesor (každé jadro taktované na 1,5 GHz) spolu s 2 GB pamäte RAM a 16 GB používateľskej integrovanej pamäte - to jednoducho nemôže nefungovať svižne. Pozrite si tie hodnoty benchmarkov, a to sme nemali finálnu verziu softvéru. Samozrejmé sú rýchle dátové prenosy v sieti HSPA+ do rýchlosti 42 Mbit/s na downloade a 5,76 Mbit/s na uploade. Úmyselne sme sa vyhli porovnávaniu výkonu na smartfónoch. Pred finálnou verziou by to nebolo správne.

Spoločnosť Sony sa v roku 2012 trocha spamätávala z konkurenčného tlaku, našla však hlavnú zbraň, ktorou môže poraziť konkurenciu: čip fotoaparátu. Sony je dlhoročným výrobcom čipov, tak prečo nedať to najlepšie z miniatúrnych čipov do tohto smartfónu? Áno, toto je správna cesta: 13 Mpix snímač, pri ktorom ani tak nejde o rozlíšenie, ale najmä o senzor Sony Exmor RS. Sony Xperia Z je prvý telefón na svete, ktorý umožňuje nahrávať HDR video vo full HD rozlíšení pri 30 fps. Či už máte scénu s vysokými dynamickými rozsahmi, alebo slabým osvetlením, Xperia Z si počína lepšie ako takmer všetky telefóny na trhu. Ale opäť musíme počkať na finálnu verziu a dlhodobejší test. Netreba však v prípade fotoaparátu zabudnúť na režim Superior Auto, ktorý vyberá automaticky jednu z 36 scén, ďalej geotagging, touch focus, face detection či vytvorenie panorámy jednoduchým pohybom. Chýbala nám však fyzická spúšť fotoaparátu. Žeby na zachovanie odolnosti vode?

Ostatné technológie spomeňme v skratkách - Wi-Fi (aj Wi-Fi Direct), DLNA, GPS, GLONASS, TV výstup cez MHL a najmä NFC. Spoločnosť Sony predstavila na CES 2013 obrovské množstvo príslušenstva NFC vrátane audiopríslušenstva. Nám sa však pozdával najmä televízor s diaľkovým ovládačom s integrovaným čipom NFC. A už asi tušíte, čo vývojárov v Sony napadlo - stačí priložiť Xperiu Z k diaľkovému ovládaču a automaticky máte obraz z telefónu na televízore. Samozrejmá je podpora SmartTags. Rovnako existuje aj zálohovací disk s podporou NFC, reproduktor do kúpeľne a pod.

Sony Xperiu Z sme mali ako jediní zo Slovenska k dispozícii o niečo dlhšie ako ostatné médiá pri viacerých príležitostiach. Jediné, na čo nám skutočne nezostal čas, boli detailné testy batérií. Tento model ukrýva v sebe 2330 mAh (nevymeniteľnú) Li-Ion batériu, ktorá by mala v režime Stamina predĺžiť výdrž až štvornásobne. Malo by to svoju logiku, keďže v tomto režime umožňuje prepnúť aplikácie do špeciálneho spiaceho režimu a vybrať v zozname iba pár (napr. IM, Facebook, mail), ktoré pobežia aj v tomto režime. K dlhodobému testu tejto batérie sa však ešte dostaneme. Sony Mobile hádže rukavicu do ringu. Uvidíme, čo predstaví konkurencia na MWC 2013 v Barcelone. No v čase, keď prichádza Sony Xperia Z oficiálne na európsky trh (koniec februára), je to pravdepodobne najlepší telefón na tejto planéte. Pozrite si aj video z jeho predstavenia na výstave CES výhradne pre magazín PC REVUE.

Hodnotenie

HDR full HD video, 5-palcový displej, NFC, krytie IP57, štvorjadrový procesor, HSPA+
cena, povrch zachytávajúci odtlačky prstov

Cena: 649 EuR
Zapožičal: Sony Mobile

Verdikt PC REVUE

Lacnejšie modely v teste majú vyrovnané parametre a líšia sa len v detailoch. V tomto prípade sa budete zrejme rozhodovať nie podľa ceny, ale skôr podľa vzťahu k danej značke. Huawei Ascend Y200 sa nám páčil pre jeho doplnkovú výbavu. Podiel na tom má aj bezpečnostná aplikácia alebo napríklad zmena motívu rozhrania. Samsung Galaxy Mini 2 ťaží z prepojenia s počítačom a pre nás bolo zaujímavé prepojenie telefónu s PC cez Wi-Fi. Aplikácia Kies Air je prínosná. Sony Xperia Z je telefón z trocha iného súdka a aktuálne ho radíme na špičku na svetovom trhu. Trpezlivo počkáme na konkurenciu, ale telefón taký nabitý technológiami sme azda ešte nevideli.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať