IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

Technológie
5

Zariadenie BBC micro:bit je programovateľný mikropočítač. Je výsledkom spoločnej iniciatívy širokého spektra súkromných i verejných organizácií, ktorej cieľom bolo vytvorenie lacnej edukačnej platformy, ktorú zastrešila britská verejnoprávna televízna spoločnosť BBC. Tá v roku 2016 rozdistribuovala jeden micro:bit každému žiakovi siedmeho ročníka v Spojenom kráľovstve (11 až 12 roční).

Tento a budúci diel seriálu je pripravený podľa materiálov určených pre učiteľov na stránke Projekt metodických materiálov na tejto stránke realizuje občianske združenie SPy (skratka "Slovak Python")

V rámci projektu bolo vytvorených niekoľko učebných materiálov a vývojových prostredí pre toto zariadenie. Škálu materiálov rozširujú aj učitelia, ktorí zariadenia používali na hodinách informatiky. Za prvý polrok využívania micro:bitov v Spojenom kráľovstve sa v priebežnom prieskume 85% učiteľov vyjadrilo, že hardvér na hodinách informatiky spravil výučbu pre žiakov zaujímavejšou a až 90% opýtaných žiakov sa po projekte vyjadrilo, že naučiť sa programovať je možné pre každého. U dievčat bol pozorovaný 70% nárast záujmu o informatiku. Približne polovica učiteľov uviedla, že sa po projekte cítili viac sebavedomí v programovaní, a to predovšetkým tí učitelia, ktorí nemali veľa predchádzajúcich skúseností s programovaním.

BBC micro:bit má jednoduchý maticový displej z 25 LED diód, tlačidlá, senzor pohybu, naklonenia, teploty a intenzitu okolitého svetla. Podporuje dva druhy bezdrôtovej komunikácie - Bluetooth Low Energy (BLE) pre komunikáciu s mobilnými zariadeniami a rádiový prenos pre komunikáciu s inými zariadeniami BBC micro:bit. Taktiež je možná sériovú komunikácia s počítačom cez USB kábel. Podobne ako iné modulárne hardvérové platformy aj micro:bit má všeobecne použiteľné vstupno-výstupné piny, vďaka ktorým zariadenie interaguje s fyzickým svetom. Tie majú pri tejto platforme podobu kovových plôch na okraji dosky. Príkladom aplikácie pre vstupný pin je snímanie stlačenia tlačidla, príkladom výstupného je zapínanie a vypínanie LED svetla. Niektoré z týchto pinov podporujú aj sériovú komunikáciu s externými modulmi s vlastným mikroprocesorom. BBC micro:bit má päť pinov prispôsobených na pripájanie krokosvoriek, z toho dve slúžia na napájanie a tri sú programovateľné ako vstupy alebo výstupy. Napájanie je realizovateľné tromi spôsobmi: cez USB kábel; dvoma batériami v špeciálnom držiaku bežne dodávanom s BBC micro:bit alebo pripojením batérie priamo na napájacie piny.

Adaptér pomocou ktorého je možné pripojiť zbernicu dosky BBC micro:bit k prepojovacej doske

Jedna z mnohých sád na pokročilejšie pokusy umožňujúca zapájanie na prepojovacej doske

Na programovanie micro:bitu sa používa online grafické prostredie MakeCode je, v ktorom žiaci vytvárajú pomocou spájania blokov funkčné programy. Vhodný je najmä pre žiakov základných škôl. Výhodou tohoto prostredia je nízka technická náročnosť prípravy pre učiteľa, nakoľko prostredie je online a nie je potrebná žiadna inštalácia. Po vytvorení programu v prostredí si žiak program stiahne ako obyčajný súbor. BBC micro:bit, ktorý si žiak medzičasom pripojil k počítaču pomocou USB kábla, sa na počítači zobrazí ako klasické USB úložisko, na ktoré stiahnutý súbor s programom stačí skopírovať. Program sa následne automaticky spustí na zariadení.

Rovnakú zbernicu a konektor ako micro:bit má aj vývojová doska Microchim Azure IoT developer kit

Pre pokročilejších je k dispozícii aj MicroPython - špeciálna verzia jazyku Python na programovanie hardvéru, v ktorej syntax a veľká časť štandardných knižníc zostáva rovnaká. Žiaci sa tak nemusia učiť viacero nových jazykov, ten istý vedia využiť aj pri hardvéri a aj pri klasických programovacích úlohách. Podobne. ako pri blokovom programovaní, je možné využiť online MicroPython editor a stiahnuť vygenerovaný program na zariadenie, no pre využitie rozšírenej funkcionality je vhodné používať prostredie Mu. Mu sprístupňuje interaktívnu konzolu REPL, ktorá slúži najmä na ladenie programu a hľadanie chýb, ako aj interné dátové úložisko, na ktoré je možné zapisovať nazbierané údaje zo senzorov.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
IoT BBC micro:bit micro:bit internet veci bastlenie

5 komentárov

Adaptér do prepojovacieho poľa reakcia na: IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

17.2.2019 10:02
a tu sú dva typy adaptérov do prepojovacieho poľa v cenách pod 8 eur. Gearbest funguje spoľahlivo no keď si nepriplatíte za shiping dodanie trvá 2 týždne, ale vždy to príde
https://www.gearbest.com/other-accessories/pp_009468986265.html?wid=1433363
alebo
https://www.gearbest.com/other-accessories/pp_009900545283.html?wid=1433363
prípadne z amazonu
https://www.amazon.co.uk/MicroBit-Breakout-Adapter-Board-Micro/dp/B01GRVUE7O
Reagovať

Adaptér Grove shield reakcia na: IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

17.2.2019 09:02
alebo za 8,50 eur môžete mať takýto adaptér na príslušenstvo Grove https://www.distrelec.sk/sk/grove-shield-for-micro-bit-v2-seeed-studio-103100063/p/30118341?q=micro%3Abit&filter_categoryCodePathROOT=cat-L1D_1859641&page=1&origPos=1&origPageSize=50&simi=99.76
Reagovať

Adaptér reakcia na: IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

17.2.2019 09:02
Ja som kúpil starter kit v Alze https://www.alza.sk/bbc-microbit-starter-kit-d5479355.htm?o=1 kde je aj adaptér a veľa užitočných súčiastok. Foto obsahu kitu je v článku
Reagovať

Pekna recenzia! reakcia na: IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

16.2.2019 23:02
Dakujem za peknu recenziu. Dalsia je na https://hackaday.com/2016/06/03/hands-on-with-the-bbc-microbit/
Reagovať

Breadboard adapter reakcia na: IoT prakticky – predstavujeme platformu BBC micro:bit vhodnú aj pre mladších žiakov

16.2.2019 21:02
Ten breadboard adapter som nenasiel v eshope, mozete prosim napisar jeho typove iznacenie? Dakujem.
Reagovať

Pridať komentár