IoT prakticky: predstavujeme jednodoskový mikropočítač ASUS Tinker board – konkurenta Raspberry Pi

Mikrokontroléry
3

Tinker board je jednodoskový počítač s vysokým výkonom a grafickým výstupom. Rozmermi a konštrukčným formátom je podobný populárnemu mikropočítaču Raspberry Pi. Jeho srdcom je moderný štvorjadrový procesor ARM na čipe Rockchip RK3288 s jadrami Cortex-A17 taktovanými na 1.8 GHz.



K dispozícii má 2 GB LPDDR3 RAM. Na uloženie operačného systému a súborov sa využíva pamäťová karta microSD. Slot má rozhranie SDIO 3.0, ktorý ponúka výrazne vyššie rýchlosti čítania a zápisu na pamäťovú kartu. Súčasťou balenia je aj chladič, ktorý sa nalepí na kovový povrch čipu. 

Na čipe je grafické jadro ARM Mali T764 taktované na frekvencii 600 MHz, ktoré podporuje rýchle rendrovanie grafiky a prehrávanie médií vrátane formátov H.264 a H.265, rozpoznávanie gest, stabilizáciu a spracovanie obrazu z kamery. Prehrávanie v kvalite HD & UHD pri 30 fps je v súčasnosti možné iba prostredníctvom prehrávača Rockchip, ktorý pracuje výhradne pod operačným systémom TinkerOS. Tretie strany v súčasnosti neponúkajú hardvérovú akceleráciu a prehrávanie nebude pravdepodobne ponúkať všetky funkcie a porovnateľnú stabilitu. Mikropočítač je vybavený kodekom, ktorý podporuje zvuk s až 192 kHz/24-bit. Audio jack zároveň podporuje audio výstup i vstup pre mikrofón. Nová verzia ASUS Tinker Board S má navyše 16 GB pamäť 16GB eMMC, takže operačný systém a súbory nemusia byť na micro SD karte, ale priamo na doske.

Tinker board využíva štandardné možnosti pripojenia zariadenia, vrátane rozhrania 40-pinového GPIO. Na prvý pohľad vás zaujme prehľadné farebné odlíšenie pinov GPIO konektora. Doska je taktiež vybavená dvoma prípojkami HD Mipi umožňujúcimi pripojenie displejov a kamier. Podporuje gigabitový ethernet, Wi-Fi a bluetooth. Na doske ja aj konektor pre externú WiFi anténu. Monitor sa pripája cez HDMI a na pripojenie ostatných periférií sú k dispozícii štyri porty USB 2.0.

Operačný systém u verzie dosky S môžete zaviesť do internej 16 GB eMMC pamäte, prípadne u všetkých verzií na micro SD kartu s kapacitou minimálne 8 GB a počas konfigurácie je potrebné mať dosku pripojenú k monitoru a mať k dispozícii klávesnicu a myš. 

Obraz operačného systému stiahnete zo stránky ASUS zo sekcie Podpora. Ikony na stiahnutie na produktovej stránke obsahujú staré verzie.  Stačí do poľa na vyhľadávanie zadať Tinker Board a prepnúť sa do sekcie podpora a Download. K dispozícii je operačný systém TinkerOS na báze systému Debian a taktiež Android.

Postup zavedenia obrazu operačného systému do internej eMMC pamäte: 

  • Pripojte dosku Tinket board k PC cez USB kábel. K doske zatiaľ nie je potrebné nič pripájať, ani monitor, ani klávesnicu, či myš. 
  • Pripojená doska bude voči PC vystupovať ako externý disk
  • Pomocou aplikácie Etcher, alebo Win32DiskImager preneste obraz operačného systému na pripojenú dosku. Vyhľadajte a označte zdrojový súbor image, ktorý chcete nahrať a spustite zápis

Postup vytvorenia bootovateľnej karty:

  • Vložte do počítača  kartu microSD do Windows PC.
  • Pomocou aplikácie Etcher, alebo Win32DiskImager preneste obraz operačného systému na SD kartu. Vyhľadajte a označte zdrojový súbor image, ktorý chcete nahrať a spustite zápis
  • Vložte SD kartu do slotu na spodnej strane dosky Tinker Board

Keď máte v internej pamäti, alebo na microSD karte obraz operačného systému, pripojte monitor, klávesnicu a myš a pripojte USB kábel ku zdroju, ktorý je schopný dodať aspoň 2.5 A, lepšia ak dodá 3 A. Na monitore sledujte postup nabiehania operačného systému. Doska sa automaticky niekoľko krát vyresetuje. 

ASUS Tinker board má rovnako ako Raspberry Pi 40 pinový GPIO konektor, rozloženie pinov, vrátane mapovania signálov komunikačných rozhraní je rovnaké, takže môžete migrovať svoje projekty. Tinker má však piny konektora prehľadne odlíšené. Červenú farbu majú piny s napájacím napätím 5V, žltú piny s napätím 3.3V, zem (GND je čierna), takže pokiaľ budete realizovať zapojenie pomocou káblikov s dutinkami a prepojovacieho poľa, nemôžete sa pomýliť, hlavne čo sa týka zámeny napájacieho napätia 5V a 3.3 V.

Porovnanie dosiek. Vľavo je Raspberry Pi 4, v strede ASUS Tinker Board a vpravo Raspberry Pi 3B 

Najlepším dôkazom rozmerovej kompatibility je, že ASUS Tinker board pasuje do puzdra pre Raspberry Pi 3

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS Tinker Raspberry Pi

3 komentáre

Stare reakcia na: IoT prakticky: predstavujeme jednodoskový mikropočítač ASUS Tinker board – konkurenta Raspberry Pi

7.11.2019 07:11
Veď tento Asus je už minimálne rok starý...
Reagovať

Pi 5 reakcia na: IoT prakticky: predstavujeme jednodoskový mikropočítač ASUS Tinker board – konkurenta Raspberry Pi

6.11.2019 09:11
To uz mam aj raspberry Pi 5? No to mi je novinka :)
Reagovať

RE: Pi 5 reakcia na: Pi 5

6.11.2019 10:11
Ďakujeme za upozornenie na preklep. Je to opravené :-)
Reagovať

Pridať komentár