SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

JBL Bar 300 / Dolby Atmos v jednej škatuľke

0

Moderné televízory, hlavne tie v strednej a nižšej triede, sú zväčša vybavené iba základným zvukovým dielom zvládajúcim stereofónnu reprodukciu. Súčasné široké spektrum streamovacích platforiem však toho ponúka podstatne viac a používateľ by mal rád komplexný audiovizuálny zážitok.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Jedno z rýchlych a jednoduchých riešení je soundbar. Ja som tentoraz testoval Bar 300, jeden z najnovších modelov z produkcie JBL.


Na prednej strane sa ukrýva stavový displej

Na rozdiel od niektorých iných modelov JBL Bar 300 si vystačí bez prídavného subwoofera, takže jeho inštalácia je veľmi rýchla a jednoduchá. Soundbar stačí vybaliť, pripojiť a nakonfigurovať. K domácej sieti pripojíte soundbar pomocou aplikácie ­Google Home, vďaka čomu bude integrovaný vo vašej inteligentnej domácnosti a môžete naň posielať obsah z rôznych zdrojov ako na bežný multiroomový reproduktor. Pripojenie je možné aj cez bluetooth alebo aj klasicky cez priebežné HDMI vrátane spätného kanála eARC. Ak ho takto pripájate k televízoru, skontrolujte si, či máte v TV zapnuté aj ovládanie CEC HDMI. Vďaka tomu sa vám potom soundbar automaticky zapne aj vypne spolu s televízorom. Soundbar pracuje s technológiami Multibeam a Dolby Atmos. Využíva štvoricu širokopásmových a dvojicu výškových meničov na vytvorenie priestorového poľa v konfigurácii 5.0 kanálov. Efektové kanály sa vytvárajú odrazom od stien. Celkový výstupný výkon soundbaru je 260 W. Zariadenie má vlastný systém kalibrácie, ktorý si upraví parametre zvuku podľa miestnosti. Po integrovaní do systému Google Home si do mobilu stiahne aplikáciu JBL One, ktorá umožňuje nastavenie zariadenia, jeho kalibráciu a nájdete v nej aj jednoduchý ekvalizér. Nie sú tu žiadne iné nastavenia. Môžete si tu však priamo priradiť niektoré streamovacie služby. K soundbaru sa dodáva aj jednoduchý diaľkový ovládač, ktorý umožňuje prepínanie vstupov, ovládanie hlasitosti aj spustenie kalibrácie. Ovládač je sympatický, malý a dobre sadne do ruky. No ak máte nastavené ovládanie cez HDMI, príliš ho nevyužijete.

Soundbar možno umiestniť na stolík pod televízor, ak máte TV na stene, v príslušenstve soundbaru nájdete aj konzoly na jeho inštaláciu na stenu spoločne s papierovou šablónou na vŕtanie. Ďalším krokom po namontovaní je kalibrácia. Tá je veľmi dôležitá hlavne preto, že zariadenie neumožňuje okrem už spomínaných nastavení úrovne nič ďalšie. Trochu možno chýba nastavenie zvýraznenia dialógov pre ktoré tak musíte nastaviť vyššiu celkovú hlasitosť.

Kvalita zvuku aj priestorové efekty sú presvedčivé, aj keď zostavám s prídavnými zadnými a vrchnými reproduktormi sa, samozrejme, nevyrovná. Medzi samostatnými soundbarmi však bude konkurentov nachádzať ťažšie. V strednej a nižšej kategórii televízorov je jeho prínos na zlepšenie zvuku, hlavne toho priestorového, pomerne výrazný a bude pre váš televízor veľmi dobrým doplnkom. Najvyššie kategórie TV si veľmi často vystačia so svojím vlastným zvukom a neraz v nich nájdete zabudované sofistikované zvukové systémy. No za tieto modely si aj patrične priplatíte. Funkcia soundbaru k televízoru je však iba jedna z funkcií JBL Bar 300. Rovnako dobre poslúži na počúvanie vašich obľúbených streamingových služieb, ale aj obsahu z mobilných zariadení či PC. Výkon 260 W je viac ako dostatočný na ozvučenie bežnej miestnosti. Napriek tomu, že k sound­baru nie je samostatný subwoofer, dobre si poradí aj s nízkymi frekvenciami a nebudete mať pocit, že by niečo chýbalo. Ako je pri JBL zvykom, zariadenie ponúkne kvalitný zvuk bez skreslenia v celom rozsahu hlasitosti. Ak máte doma menej priestoru, určite oceníte aj pomerne kompaktné rozmery zariadenia.


V balení dostanete aj montážne konzoly na pripevnenie na stenu aj so šablónou na vŕtanie

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduché ovládanie a inštalácia, multiroom, kvalita zvuku, výbava
- Bez vrchných kanálov v Dolby Atmos

PARAMETRE:

Meniče: 4 + 2 ks, Multibeam, konfigurácia Dolby Atmos 5.0 kanálov, výstupný výkon: 260 W, vstavaný zdroj, konektivita: 1× HDMI s eARC + CEC, 1× vstup HDMI, USB (servisný), bluetooth 5.0, eternet, vstavaná Wi-Fi 2,4 + 5 GHz s AirPlay, Alexa Multi-Room Music a Chromecast, rozmery: 820 × 56 × 103,5 mm, hmotnosť: 2,5 kg

Cena: 399,99 EUR
Viac informácií: www.jbl.sk

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať