CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

JBL PartyBox 110 / Párty reproduktor s atraktívnymi svetelnými efektmi a dunivými basmi

1

Tento párty reproduktor je horúcou novinkou, ktorá príde do predaja v auguste 2021. Jeho rozmery, hmotnosť a čiastočne aj dizajn sú navrhnuté s ohľadom na kvalitu zvuku a prenosnosť. Keďže reproduktor má nabíjateľnú batériu, ktorá pri primeranej hlasitosti vydrží hrať 12 hodín, a je odolný proti vode, predpokladá sa, že ho budete prenášať z auta do klubovne, k bazénu, prípadne poslúži pri cvičení zumby či na ozvučenie párty na jachte.

Ako zdroj zvuku môžete pripojiť smartfón či tablet cez bluetooth alebo kábel s 3,5 mm konektorom jack. Môžete takisto prehrávať aj hudbu pripravenú na USB kľúči. Predpokladá sa, že na párty budete aj aktívne participovať, preto má PartyBox110 aj dva vstupy so 6,3 mm konektormi – jeden na mikrofón a druhý na pripojenie elektrickej gitary. Obidva vstupy majú aj ovládací prvok na nastavenie úrovne, takže napríklad pri karaoke si môžete zmixovať vstup z mikrofónu s hudobným podkladom.

Ovládacie prvky sú sústredené na hornom paneli. Popri tlačidlách na zapnutie, párovanie a aktivovanie funkcie Bass Boost je tu aj indikátor stavu batérie a dva otočné ovládacie prvky s tlačidlami v strede. Ľavým sa ovládajú svetelné efekty a pravým hlasitosť a prehrávanie. Na hornom paneli je aj drážka na umiestnenie smartfónu. 

Svetelné efekty sa vytvárajú jednak na veľkej ploche v tvare osmičky, ktorá obklopuje obidva basové akustické meniče, jednak na obvode dvoch meničov pre výšky a stredné tóny, ktoré majú priemer 55 mm (2,25 palca). V hornej a dolnej časti sú dve vysoko svietivé ploché biele LED svetlá na vytváranie stroboskopických efektov. Na nastavenie svetelných efektov môžete použiť aj mobilnú aplikáciu JBL PartyBox. V nej sú k dispozícii aj rôzne funkcie a nastavenia pre TWS párovanie,  karaoke či zvukové efekty pre dídžeja. Svetelné efekty s plynulými prechodmi v rytme hudby sú veľmi pôsobivé a buď priamo na reproduktore, alebo cez aplikáciu si môžete na svoju párty nastaviť vhodnú svetelnú náladu.

Štvoricu akustických meničov za mriežkou na prednej strane dopĺňa basreflexová trubica s otvorom vyvedeným v dolnej tretine zadnej steny. Pomerne veľký objem ozvučnice a dobre vyladený basreflex sú kľúčové na reprodukciu nízkych tónov. Musím konštatovať, že z akustickej stránky sa expertom na zvuk zo spoločnosti JBL tento reproduktor mimoriadne vydaril.

Výrobca udáva  výkon 160 W RMS a frekvenčný rozsah 45 Hz – 20 kHz v tolerančnom pásme – 6 dB. Pre zaujímavosť som zmeral frekvenčnú reakciu v pásme basov a na frekvencii 45 Hz bol útlm len -3 dB. Útlm -6 dB je pri frekvencii 40 Hz, takže reálne parametre, čo sa týka reprodukcie basov, sú lepšie, než udáva výrobca. No a na zvuku to skutočne poznať. Pri skladbe Wolf Totem od skupiny The Hu sú basy aj hrdelné chorály dunivé a pritom čisté, bez náznaku skreslenia aj pri takmer maximálnej hlasitosti a zapnutej funkcii BassBoost. Reprodukcia je brilantná aj pri nižšej hlasitosti, takže dvojica reproduktorov v klubovni poslúži aj na počúvanie náročnejších žánrov.

Reproduktor môžete umiestniť na podlahu v polohe nastojato i naležato alebo na reproduktorový stojan so štandardným drážkovaným valcom s priemerom 36 mm. Výrobca upozorňuje, že reproduktor, ktorý má certifikát IPX4, je odolný proti dažďu len v polohe nastojato, pričom musí byť dôkladne zatvorený kryt zadnej platformy s konektormi a potenciometrami a takisto konektor na napájací kábel. Na ozvučenie väčšej párty môžete bezdrôtovo prepojiť dva reproduktory a dosiahnuť tak stereofónnu reprodukciu. Reproduktory sa navzájom párujú pomocou tlačidla TWS (True Wireless Stereo), pričom táto skratka zároveň znamená, že zvuk pre ľavý a pravý kanál je prenášaný cez bluetooth do obidvoch reproduktorov súčasne.

Doba nabíjania lítiovo-polymérovej batérie s kapacitou 36 Wh je tri a pol hodiny a výrobca udáva výdrž 12 hodín. Takáto výdrž sa dá dosiahnuť pri vypnutých svetelných efektoch a nastavení hlasitosti na stupeň 7. Jednoduchou matematikou 36 Wh / 12 h = 3 W sa dá zistiť, že na dosiahnutie takejto výdrže sa predpokladá trvalý sínusový výkon 3 W. Na prvý pohľad to nie je veľa, ale treba si uvedomiť, že hlasitosť závisí nielen od výkonu, ale aj od účinnosti akustických meničov a tá je vzhľadom na priemer basových reproduktorov 154,6 mm (5,25 palca) vysoká a určite nebudete počúvať sínusový signál, ale hudbu, ktorá je zmesou tichších a hlasnejších pasáží. Pri nastavení hlasitosti na úroveň 7 reproduktor v pohode ozvučí párty vo väčšej klubovni alebo v záhradnom altáne. No a keďže 12-hodinovú párty zrejme organizovať nebudete, môžete pokojne pridať na hlasitosti. Pri úrovni dostatočnej na ozvučenie hlučnej párty vydržala batéria takmer 4 hodiny.  Navyše hlasitosť zvuku vnímame ako logaritmickú veličinu a na každé 3 decibely hlasitosti treba dvojnásobný výkon. Inak povedané, ak trochu stiahneme hlasitosť, zníži sa potrebný výkon, a teda aj spotreba energie niekoľkonásobne.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku, dunivé basy, vydarené svetelné efekty, napájanie z batérie, odolnosť proti dažďu
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Akustické meniče: 2 × 154,6 mm basové +  2 × 55 mm výškové; frekvenčný rozsah: 45 Hz – 20 kHz (-6 dB), výkon 160 W RMS, odstup signál/šum  > 80 dB; vstupy: bluetooth 5.1, profily A2DP 1.3, AVRCP 1.6, USB, audio jack 3,5 mm, gitarový a mikrofónový vstup jack 6,3 mm;  batéria 36 Wh, rozmery: 295 × 568 × 300 mm, hmotnosť 10,8 kg

http://www.jbl.sk/

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

totí výrastkovia na ulici toto majú a večne tam duní hudba reakcia na: JBL PartyBox 110 / Párty reproduktor s atraktívnymi svetelnými efektmi a dunivými basmi

18.7.2021 18:07
totí tínejdžri to majú na ulici u nás a večne tam duní hudba, och
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať