SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

JBL Bar 5.0 MultiBeam / Pôsobivý priestorový zvuk zo soundbaru

0

Soundbar má elegantne zaoblené rohy a svojím dizajnom zapadne do každého interiéru. Konštruktéri kládli dôraz na nízky profil, aby ­soundbar neprekrýval spodnú časť televízorov s nízkymi stojanmi. V balení je aj montážny materiál pre prípad, že by ste chceli soundbar umiestniť na stenu. Vpredu za elegantnou prie­zvučnou mriežkou sú tri akustické meniče. Displej vpravo zobrazuje informácie len počas nastavovania hlasitosti či prepínania vstupov. Ďalšie dva akustické meniče sú nasmerované šikmo do strán na dosiahnutie priestorového zvuku Virtual Dolby Atmos odrazom od stien. Všetkých päť oválnych aktívnych akustických meničov má rozmery 80 × 48 mm. Hlavne v akčných filmoch či pri reprodukcii hudby však od sound­baru očakávame aj výrazné basy. Preto má JBL Bar 5.0 MultiBeam ďalšie štyri pasívne akustické meniče s priemerom 75 mm, pričom dva sú nasmerované nahor a dva nadol.

Priamo v strede hornej steny soundbaru sú štyri tlačidlá slúžiace na zapnutie, ovládanie hlasitosti a prepínanie vstupov. K dispozícii je, samozrejme, aj diaľkový ovládač koncipovaný v duchu súčasného trendu funkčného minimalizmu, ktorý sa snúbi s účelnosťou. Soundbar môtete ovládať aj diaľkovým ovládačom od vášho televízora, dokáže sa naučiť jeho povely. V strede hornej steny je otvor na mikrofón, ktorý slúži na automatickú kalibráciu. Počas nej bude soundbar vysielať sériu zvukov a signálový procesor vyhodnotí časové súvislosti medzi priamym a od stien odrazeným zvukom. Takto zistí, v akej vzdialenosti sú steny, a upraví generovanie priestorového zvuku podľa dispozícií konkrétnej miestnosti. Vďaka kalibrácii si soundbar pri virtuálnej priestorovej reprodukcii poradí aj vtedy, ak nie je umiestnený v rovnakej vzdialenosti od bočných stien.

Konektorová výbava zahŕňa vstup HDMI, výstup HDMI s podporou eARC, optický digitálny vstup a eternetový konektor. K dispozícii je, samozrejme, aj Wi-Fi.  Napájací zdroj je integrovaný priamo v soundbare. Na štítku je uvedený príkon 100 W, ale elektronická časť obsahuje zosilňovače s inštalovaným výkonom 5 × 50 W. V praxi to znamená, že zosilňovače dokážu využiť energiu v kondenzátoroch zdroja a výkonovo pokryť špičky, napríklad údery na bicie, trvalý výkon však neprekročí 100 W, takže teoreticky, ak zanedbáme účinnosť zosilňovačov pri rovnomernom rozložení výkonu, pripadne na jeden reproduktor 20 W.

Pri posluchových testoch soundbar perfektne a so značnou výkonovou rezervou ozvučil bežnú obývačku. Presne do takýchto miestností v bežných bytoch je totiž smerovaný. Keby ste akýkoľvek soundbar s virtuálnym priestorovým zvukom využívajúci odraz od stien umiestnili do väčšej haly, priestorový efekt by nebol taký výrazný. Prekvapila ma hlavne reprodukcia basov. Najväčšiu zásluhu na nich má štvorica pomerne veľkých pasívnych žiaričov, ktoré plnia podobnú úlohu ako basreflexové otvory v klasických reproduktorových sústavách. JBL Bar 5.0 MultiBeam dokáže konkurovať mnohým soundbarom so subwoofermi. Tri predné reproduktory sú sústredené v blízkosti stredu, čo má význam pri reprodukcii hlasových dialógov. Takéto riešenie oceníte aj počas počúvania večer, keď pri stlmenej hlasitosti sú dialógy dostatočne zreteľné a neprekrývajú ich prípadné zvukové efekty. Pri pozeraní filmov je sprievodná hudba priestorovo umiestnená tak, ako keby bola reprodukovaná zo stereofónnej sústavy, a celý predný priestor je plasticky vyplnený ruchmi a efektmi. Ťažko sa to opisuje, ale pôsobí to veľmi reálne. HDMI eARC a funkcia Ultra HD 4K Pass-through s Dolby Vision umožňujú naplno využiť kvalitatívne atribúty formátu Dolby Vision v rozlíšení 4K s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) pri prehrávaní filmov z Blu-ray prehrávača, ktorý tieto technológie podporuje.

Soundbar je, samozrejme, v prvom rade o kvalitnom zvuku, ale na svoje si prídu aj priaznivci najmodernejších technológií na streamovanie hudby Chromecast, AirPlay a Alexa MRM (Multi-Room Music) a môžete si vychutnať aj hudbu či podcasty zo smartfónu alebo tabletu pripojeného cez bluetooth. Môžete si vytvoriť nastavenie pre viac miestností s multi-room reproduktormi, pričom môžete počúvať rovnakú hudbu v každej miestnosti, ale aj v každej miestnosti inú. Po pripojení reproduktora k sieti Wi-Fi alebo k routeru cez eternetový kábel môžete využiť ovládanie hlasom. Podporované sú služby Google Assistant, Amazon Alexa a Siri. Soundbar má mikrofón len na kalibráciu MultiBeam, takže na zadávanie povelov použijete smartfón. Keby ste zadali povel na prehratie hudby do iného smart reproduktora, vznikol by „kompetenčný spor“, pretože hudbu by prehral tento reproduktor, a nie soundbar.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný virtuálny priestorový zvuk, dobrá reprodukcia basov, zvýraznenie dialógov, podpora streamovacích technológií a hlasového ovládania
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Výkon: 5 × 50 W pri max. THD 1 %; max. SPL: 92 dBA; počet kanálov: 5, frekvenčný rozsah: 50 – 20 000 Hz; konektivita: HDMI, HDMI eARC, optický vstup, Wi-Fi, bluetooth 4.2, profily A2DP 1.2, AVRCP 1.5, Chromecast, AirPlay 2, Alexa MRM; rozmery: 709 × 60,5 × 100,5 mm, hmotnosť 2,8 kg

• Cena: 399 EUR, http://www.jbl.sk/

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať