SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Kedy je vhodný čas na laserovú operáciu očí?

Technológie
0

Špeciálny projekt

Denné používanie technológií sa podpísalo pod viditeľný nárast mladých ľudí so zhoršeným zrakom. Mnohí si tak odrazu musia zvykať na nosenie okuliarov alebo používanie kontaktných šošoviek. Moderná medicína však pozná aj pohodlnejšie riešenie – laserovú operáciu očí. Prezradíme vám, ktorý zákrok je najbezpečnejší a prečo nie je potrebné ho odkladať.

Hodiny so smartfónom v ruke, nekonečné pozeranie na monitor, práca dlho do noci, pri slabšom svetle... Oči mladej generácie dostávajú poriadne zabrať a nemajú si kedy oddýchnuť. Výsledkom je vznik novej civilizačnej choroby – zhoršeného videnia. Nepraktických dioptrií je dnes možné sa zbaviť modernými, bezpečnými a bezbolestnými metódami, napriek tomu však mnohí váhajú alebo zákrok odkladajú. Prečo?

Som príliš mladý. Je už vhodný čas?  

Laserový zákrok na odstránenie dioptrií je vhodné absolvovať v dospelosti, keď je zrak stabilizovaný. Vo všeobecnosti teda platí, že po dovŕšení 18 rokov.  

Na obavy, ktoré sa s operáciami očí obvykle spájajú, nie je dôvod, moderné technológie totiž napredujú veľmi rýchlo. Na Slovensku je už niekoľko rokov dostupná aj najmodernejšia metóda iLASIK, ktorú vykonáva VESELY | Očná Klinika. Ide o top certifikovaný a registrovaný operačný postup na odstránenie krátkozrakosti a ďalekozrakosti s garanciou bezpečnosti a kvality zákroku.  

Táto technológia je navyše ako jediná certifikovaná vesmírnou agentúrou NASA. Vďaka svojej technickej dokonalosti spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá, a preto ide o jedinú metódu schválenú pre astronautov a pilotov, ktorí potrebujú pri práci dokonalý zrak. Ďalšou výhodou je, že vďaka unikátnej digitálnej 3D mape oka je iLASIK na mieru úplne pre každého.  

Nevidím až tak zle. Nie je lepšie počkať?  

Keď je zraková chyba ustálená, nie je na čo čakať. „Najvhodnejší čas na zákrok je vo chvíli, keď si sami uvedomujeme benefity, ktoré nám do života prinesie a túžba po vyššej kvalite života je väčšia než prípadné obavy. Laser dokáže odstrániť všetky dioptrie, aj extrémne,“ hovorí skúsený očný chirurg MUDr. Pavol Veselý.  

Mladosť si predsa chcú všetci užívať naplno a bez obmedzení. Svoje o tom vie aj herečka Nela Pocisková. „Dnes neviem pochopiť, ako som tak dlho mohla nosiť okuliare a kontaktné šošovky a neodhodlala sa na laserový zákrok oveľa skôr,“ spomína na príjemné chvíle strávené vo VESELY | Očná Klinika.  

Vydržím. Možno si zvyknem na okuliare alebo šošovky.  

Ak po predoperačnom vyšetrení nie ste vhodným adeptom na zákrok, je to jediná alternatíva. V opačnom prípade vám však môže 15-minútový zákrok zmeniť život doslova o 180 stupňov.  

Komfort a nový pohľad na svet po operácii iLASIK opisuje mladá študentka Paulína: „Život bez okuliarov je omnoho praktickejší a pohodlnejší ako život s okuliarmi. Viacerí moji kamaráti začali podobný zákrok zvažovať tiež.“  

Pre mnohých sú alternatívou k okuliarom kontaktné šošovky. Treba však povedať, že aj keď poskytujú o niečo väčší komfort, sú len čiastočným riešením problému s videním – nemôžete ich mať nasadené neustále, nie sú vhodné napríklad do vody a tiež nie sú najpohodlnejšou ani najlacnejšou možnosťou. Navyše, pri nedodržaní hygienických zásad hrozia rôzne zápaly a ďalšie komplikácie, ktoré môžu mať za následok aj stratu videnia.  

Rodina či práca nepočkajú. Odložím to na neskôr. 

Mnohých od operácie očí odrádza predstava dlhého zotavovania či niekoľkodňovej absencie v práci. To však pri moderných zákrokoch ako iLASIK neplatí. Väčšina pacientov sa vráti do bežného života už na druhý deň.  

„Po 24 hodinách už môžete pokojne šoférovať, pracovať na počítači či ísť do kina. Celkovo sú operácie očí vykonávané femtosekundovým laserom považované za jedny z najkomfortnejších zákrokov vôbec,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.  

Ďalším dôvodom, prečo laserový zákrok na odstránenie dioptrií neodkladať, je fakt, že je vhodné ho absolvovať len približne do veku 40 rokov. Po štyridsiatke už zákroky na rohovke oka nemusia dosiahnuť optimálne výsledky a na korekciu zraku je potrebné zvoliť iné metódy.

Na zákrok si najskôr našetrím.  

Je pravda, že moderné bezbolestné laserové operácie očí náš rozpočet pocíti. Z dlhodobého hľadiska je však jednorazová investícia do operácie výrazne výhodnejšia ako pravidelné výdavky spojené s výmenou okuliarov či šošoviek a týmto spôsobom je možné ušetriť stovky až tisícky eur. Očná klinika tiež ponúka pacientom možnosť vziať si zákrok na splátky. Navyše, investícia do zdravia a kvality života nepochybne patrí k tým najlepším.  

Ak sa aj vy chcete zbaviť okuliarov a užívať si život naplno, zverte sa do rúk odborníkov s najdlhšou tradíciou v odbore z VESELY | Očná Klinika.

 

Zobrazit Galériu

VESELY | Očná Klinika

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať