
Kĺbový dron Dragon predvádza možnosti, ktoré bežný dron nedokáže
Drony poháňané štyrmi elektromotormi sú mimoriadne stabilné a schopné vykonávať rôzne úlohy. Na sociálnych sieťach však teraz koluje video zachytávajúce radikálnejší osemrotorový dron z Tokijskej univerzity. Volá sa Dragon a vyvinul ho tím výskumníkov pod vedením Moju Zhao. Efektívne samohybné robotické rameno dokáže vykonávať množstvo rozličných úloh. Ohromujúci je však spôsob, ako sa pohybuje vzduchom – ako hadovitý drak. Dokáže sa aktívne stabilizovať po ľubovolnej transformácii.
Dron poháňaný pomocou ôsmich malých ventilátorov ovládaných nezávisle je schopný zdvíhať bremená až do 1 kilogramu, manipulovať s predmetmi, ako sú otočné ventily a dvere, a transformovať sa do rôznych tvarov, aby mohol manévrovať okolo prekážok. Poháňa ho niekoľko malých lítiovo-polymérových batérií namontovaných na ráme z uhlíkových vlákien. Ventilátory a segmenty tela sú otáčané krokovými motormi spojenými so systémom remeň/kladka.
Hardvér, ktorý to umožňuje, je komerčne dostupný za relatívne nízke ceny. Zaujímavé je, ako sa dron dokáže stabilizovať v rôznych konfiguráciách. Napríklad pri kvadrokoptére sú známe polohy všetkých štyroch zdrojov ťahu. Sila, ktorú vytvárajú v rámci stabilizácie, je preto predvídateľná.
V prípade Dragonu sa vektory ťahu môžu neustále pohybovať a presúvať do miest, ktoré nie sú ideálne pre stabilizáciu. Napriek tomu softvér dronu dokáže individuálne nastaviť uhol a úroveň ťahu každého ventilátora, aby bol stroj dokonale nehybný vo vzduchu, a to aj pri manipulácii s ťažkým nákladom. Výhoda takéhoto dronu v porovnaní s bežnou kvadrokoptérou je v tom, že dokáže efektívnejšie manipulovať s okolitým svetom. Ide o mimoriadne pôsobivú ukážku inžinierstva, ktorá by ešte pred 15 rokmi bola len ťažko predstaviteľná.
Zdroj: thedrive.com.
Zobrazit Galériu