
Našli spôsob ako odsávať CO2 zo vzduchu a ukladať ho bezpečne v oceáne
Tím vedcov z Kolumbijskej univerzity vyvinul metódu na odstránenie oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry a jeho uskladnenie v oceáne vo forme neškodnej zlúčeniny, jedlej sódy. Proces zahŕňa zachytávanie CO2 zo vzduchu pomocou zariadenia nazývaného vzduchový kontaktér, ktorý je naplnený roztokom hydroxidu sodného. CO2 reaguje s hydroxidom sodným za vzniku uhličitanu sodného, ktorý sa potom môže premeniť na jedlú sódu. Tím sa domnieva, že tento proces by mohol pomôcť zmierniť účinky zmeny klímy znížením množstva CO2 v atmosfére.
Odhadujú, že ich technológia by mohla zachytiť až 50 gigaton CO2 ročne, čo sa rovná množstvu CO2 emitovaného celým globálnym odvetvím dopravy. Výskum tímu bol uverejnený v časopise Nature Communications. Hlavný autor štúdie Radley Horton uviedol, že "naša metóda je škálovateľná, flexibilná a energeticky efektívna, čo z nej robí životaschopnú možnosť na zníženie úrovne CO2 v atmosfére". Proces zahŕňa sériu chemických reakcií. Najprv sa v kontakte so vzduchom zachytí CO2 zo vzduchu pomocou roztoku hydroxidu sodného. CO2 reaguje s hydroxidom sodným za vzniku uhličitanu sodného.
Uhličitan sodný potom reaguje s hydroxidom vápenatým za vzniku uhličitanu vápenatého, ktorý je hlavnou zložkou vápenca. Nakoniec uhličitan vápenatý reaguje s oxidom uhličitým a vzniká jedlá sóda. Jedlá sóda sa potom môže prepraviť do oceánu, kde sa rozpustí a uskladní ako neškodná zlúčenina. Tím sa domnieva, že tento proces by mohol pomôcť zmierniť účinky okysľovania oceánov, ktoré je spôsobené absorpciou CO2 do oceánu.
Tím dúfa, že odstránením CO2 z atmosféry a jeho uskladnením v oceáne vo forme jedlej sódy sa zníži kyslosť oceánu a pomôže sa ochrániť morský život. Technológia tímu má potenciál revolučne zmeniť spôsob, akým uvažujeme o zachytávaní a ukladaní uhlíka. Tím dúfa, že využitím oceánu ako úložného média sa znížia náklady a energetické nároky tradičných metód zachytávania a ukladania uhlíka, ktoré zahŕňajú ukladanie CO2 pod zem.
Existujú však aj obavy z potenciálneho vplyvu ukladania veľkého množstva sódy bikarbóny v oceáne. Niektorí odborníci varovali, že tento proces by mohol mať nežiaduce dôsledky, ako napríklad zmenu chemického zloženia oceánu a vplyv na morský život. Napriek týmto obavám predstavuje výskum tímu dôležitý krok vpred v boji proti zmene klímy. Vývojom škálovateľnej, flexibilnej a energeticky účinnej metódy zachytávania a ukladania uhlíka tím dokázal, že je možné znížiť množstvo CO2 v atmosfére a zmierniť účinky zmeny klímy.
Zdroj: newscientist.com.