SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Našli spôsob ako odsávať CO2 zo vzduchu a ukladať ho bezpečne v oceáne

0

Tím vedcov z Kolumbijskej univerzity vyvinul metódu na odstránenie oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry a jeho uskladnenie v oceáne vo forme neškodnej zlúčeniny, jedlej sódy. Proces zahŕňa zachytávanie CO2 zo vzduchu pomocou zariadenia nazývaného vzduchový kontaktér, ktorý je naplnený roztokom hydroxidu sodného. CO2 reaguje s hydroxidom sodným za vzniku uhličitanu sodného, ktorý sa potom môže premeniť na jedlú sódu. Tím sa domnieva, že tento proces by mohol pomôcť zmierniť účinky zmeny klímy znížením množstva CO2 v atmosfére.

Odhadujú, že ich technológia by mohla zachytiť až 50 gigaton CO2 ročne, čo sa rovná množstvu CO2 emitovaného celým globálnym odvetvím dopravy. Výskum tímu bol uverejnený v časopise Nature Communications. Hlavný autor štúdie Radley Horton uviedol, že "naša metóda je škálovateľná, flexibilná a energeticky efektívna, čo z nej robí životaschopnú možnosť na zníženie úrovne CO2 v atmosfére". Proces zahŕňa sériu chemických reakcií. Najprv sa v kontakte so vzduchom zachytí CO2 zo vzduchu pomocou roztoku hydroxidu sodného. CO2 reaguje s hydroxidom sodným za vzniku uhličitanu sodného.

Uhličitan sodný potom reaguje s hydroxidom vápenatým za vzniku uhličitanu vápenatého, ktorý je hlavnou zložkou vápenca. Nakoniec uhličitan vápenatý reaguje s oxidom uhličitým a vzniká jedlá sóda. Jedlá sóda sa potom môže prepraviť do oceánu, kde sa rozpustí a uskladní ako neškodná zlúčenina. Tím sa domnieva, že tento proces by mohol pomôcť zmierniť účinky okysľovania oceánov, ktoré je spôsobené absorpciou CO2 do oceánu.

Predplatné NEXTECH 2021

Tím dúfa, že odstránením CO2 z atmosféry a jeho uskladnením v oceáne vo forme jedlej sódy sa zníži kyslosť oceánu a pomôže sa ochrániť morský život. Technológia tímu má potenciál revolučne zmeniť spôsob, akým uvažujeme o zachytávaní a ukladaní uhlíka. Tím dúfa, že využitím oceánu ako úložného média sa znížia náklady a energetické nároky tradičných metód zachytávania a ukladania uhlíka, ktoré zahŕňajú ukladanie CO2 pod zem.

Existujú však aj obavy z potenciálneho vplyvu ukladania veľkého množstva sódy bikarbóny v oceáne. Niektorí odborníci varovali, že tento proces by mohol mať nežiaduce dôsledky, ako napríklad zmenu chemického zloženia oceánu a vplyv na morský život. Napriek týmto obavám predstavuje výskum tímu dôležitý krok vpred v boji proti zmene klímy. Vývojom škálovateľnej, flexibilnej a energeticky účinnej metódy zachytávania a ukladania uhlíka tím dokázal, že je možné znížiť množstvo CO2 v atmosfére a zmierniť účinky zmeny klímy.

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať