
Koniec chorobám. Liečiť nás budú DNA nanoroboty
Tím výskumníkov z Austrálie vyvinul zaujímavý prototyp, ktorý by mohol fungovať ako dôkaz konceptu budúcnosti medicíny. Nová nanotechnológia nazvaná autonómne molekulárne stroje upúšťa od tradičnej podoby mikroskopických kovových robotov a volí si prirodzenejší prístup. Vedci inšpirovaní biológiou navrhli a syntetizovali DNA nanoroboty, čo sú syntetické stroje v nanometrovej veľkosti, vyrobené z DNA a proteínov. Sú autonómne, pretože samotná DNA je schopná samousporiadania.
Predchádzajúce práce v oblasti DNA nanotechnológií demonštrovali samousporiadacie stroje schopné prenášať kód DNA podobne ako ich prirodzené náprotivky. Nová technológia výskumníkov z Austrálie, opísaná v článku publikovanom v časopise ACS Nano, sa však nepodobá na nič, čo sme doteraz videli. Pomocou origami receptora DNA predviedli stabilné interakcie s rýchlou výmenou podjednotiek DNA aj bielkovín. Tieto konkrétne nanoroboty môžu prenášať viac ako len informácie o DNA. Teoreticky by mohli doručiť akúkoľvek mysliteľnú kombináciu proteínov v rámci daného biologického systému.
V konečnom dôsledku by sme mali byť schopní naprogramovať roje týchto nanobotov na lov baktérií, vírusov a rakovinových buniek v našom tele. Každý člen roja by mohol niesť špecifický proteín, a keď nájdu zlú bunku, mohli by svoje proteíny zostaviť do formácie určenej na odstránenie hrozby. K tomu síce máme ešte ďaleko, ale tento výskum predstavuje obrovský skok úplne novým smerom. Ide zrejme o prvý prípad, keď bol demonštrovaný nanobot DNA schopný prenášať ľubovoľný náklad.
Vedci by nakoniec mohli použiť tieto nanoboty na navrhovanie inteligentných materiálov schopných samostatne reagovať na vonkajšie vplyvy. A azda najzaujímavejšie je, že v ďalekej budúcnosti bude možné vytvoriť plnofunkčné molekulárne počítače pomocou DNA nanobotov. Všetci ľudia by mohli mať vo svojom tele molekulárne počítačové systémy. Tieto živé stroje by v podstate vytvárali a riadili vnútorné biofabriky, ktoré by z bielkovín, ktoré prijímame, vyrábali nanorobotických lovcov. Vďaka nim by sme sa navždy zbavili chorôb.
Zdroj: thenextweb.com.
Zobrazit Galériu