PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá inteligencia pomôže aj laikom predpovedať budúcnosť

Výskum a vývoj
0

Či už ide o predpovedanie zajtrajšieho počasia, budúcej ceny akcií, alebo možnosti rozvinutia choroby u pacienta, vytváranie predpovedí pomocou údajov z časových radov si zvyčajne vyžaduje niekoľko krokov na spracovanie údajov a použitie zložitých algoritmov strojového učenia, ktoré nie sú ľahko dostupné pre neodborníkov. Aby boli tieto výkonné nástroje používateľsky prívetivejšie, výskumníci z MIT vyvinuli systém, ktorý priamo integruje funkcie predikcie do existujúcej databázy časových radov. 

Zjednodušené rozhranie, ktoré nazvali tspDB (time series predict database – databáza predpovedí časových radov), vykonáva zložité modelovanie za scénou, takže aj neodborník môže ľahko vygenerovať predpoveď len za niekoľko sekúnd. Nový systém je presnejší a efektívnejší ako najmodernejšie metódy hlbokého učenia pri vykonávaní dvoch úloh: predpovedaní budúcich hodnôt a dopĺňaní chýbajúcich dátových bodov.

Nový algoritmus predpovedania časových radov je obzvlášť účinný pri predpovedaní viacrozmerných časových radov, čo sú údaje, ktoré majú viac ako jednu premennú závislú od času.  Napríklad v databáze počasia závisí teplota, rosný bod a oblačnosť od ich predošlých hodnôt. Keď používateľ nainštaluje tspDB nad existujúcu databázu, môže spustiť predikčný dopyt len niekoľkými stlačeniami klávesov. Intervaly spoľahlivosti sú tiež navrhnuté tak, aby pomohli neodborníkom robiť informovanejšie rozhodnutia tým, že do ich rozhodovania zahrnú stupeň neistoty predpovedí.

Systém by napríklad mohol neodborníkovi umožniť predpovedať budúce ceny akcií s vysokou presnosťou už za niekoľko minút, aj keď súbor údajov časových radov obsahuje chýbajúce hodnoty. Výskumníci sa teraz zameriavajú na nové algoritmy, ktoré by sa mohli začleniť do tspDB. Chcú tiež pokračovať v zhromažďovaní spätnej väzby od súčasných používateľov tspDB, aby zistili, ako môžu zlepšiť funkčnosť a používateľskú prívetivosť systému.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať