Koniec silikónom? Na obzore je nová éra rekonštrukcie prsníka

0

Každý rok je diagnostikovaná rakovina prsníka 2 miliónom ľudí na celom svete a liečba často vyžaduje  odstránenie aspoň jedného prsníka. Väčšina žien sa však rozhodne nenechať si po zákroku rekonštruovať prsia.  Viacero startupov pracuje na 3D tlačených implantátoch, ktoré umožnia rast nového prsného tkaniva pred tým, ako sa bez stopy rozpadnú. „Celý implantát je úplne rozložiteľný,“ hovorí Julien Payen, generálny riaditeľ startupu Lattice Medical, „takže po 18 mesiacoch nemáte v tele ani kusok umelej hmoty.“

Prvý ľudský test takéhoto implantátu s názvom Mattisse od spoločnosti Lattice Medical sa má začať 11. júla, ďalšie budú čoskoro nasledovať. Dnes existujú dva hlavné typy rekonštrukcie prsníka: silikónové implantáty a laloková chirurgia. Zatiaľ čo implantáty sa ľahko zavádzajú, laloková chirurgia je vysoko špecializovaný zákrok, ktorý si vyžaduje odobratie tkanivového „laloku“ z oblasti žalúdka, stehna alebo chrbta.

Silikónové implantáty si však vyžadujú výmenu každých približne 10 rokov. Navyše vo svete už vzniklo niekoľko škandálov v súvislosti s výrobcami implantátov, ktorí vo svojich produktoch použili pochybný silikón. Mnohých od rekonštrukcie zase odrádza myšlienka mať v tele cudzí predmet. Riešením by mohlo byť jednoduché voperovanie implantátu, ktorý sa úplne rozloží a v tele nezostane cudzí materiál, ktorý by spôsoboval problémy. Dá sa to dosiahnuť rôznymi spôsobmi.

Spoločnosť Healshape používa hydrogél na 3D tlač mäkkého implantátu, ktorý bude pomaly kolonizovaný vlastnými tukovými bunkami človeka, ktorých počiatočná dávka sa vstrekne. Implantát potom zmizne počas šiestich až deviatich mesiacov. Spoločnosť CollPlant vyvíja podobnú metódu pomocou špeciálneho kolagénového bioatramentu extrahovaného z tabakových listov. Lattice Medical má iný prístup. Jeho implantát je 3D tlačená klietka vyrobená z rozložiteľného biopolyméru, v ktorej je uzavretý malý lalok z oblasti pod prsníkom.

Tento lalok potom narastie, aby naplnil klietku tukovým tkanivom, zatiaľ čo samotná klietka je absorbovaná telom. Regenerácia prsníkov pomocou klietky sa ukázala ako účinná u ľudí už v štúdii z roku 2016. V tom čase však klietky neboli rozložiteľné. Spoločnosť Lattice Medical tvrdí, že jej klietka je zlepšením, pretože plochá základňa a väčšie póry pomáhajú tkanivu rásť.

Zdroj: theguardian.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať