SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Kvantová nadvláda: Google počítač vyriešil za 200 sekúnd problém, ktorého riešenie by tradičnému trvalo 10 000 rokov

0

Minulý týždeň novinári z Financial Times objavili na webe NASA návrh dokumentu, kde sa tvrdí, že Google dosiahol kvantovú nadvládu (quantum supremacy). Týmto termínom sa označuje akýsi míľnik, keď kvantový stroj preukáže svoje fungovanie tým, že vypočíta niečo, čo súčasné počítače nedokážu. Spoločnosť v dokumente hovorí, že jej kvantový počítač vyriešil za 200 sekúnd problém, ktorého riešenie by klasickému počítaču trvalo 10 000 rokov.

Kvantový počítač zrejme nie je najrýchlejší v iných výpočtoch, ale pri tejto jedinej, mimoriadne špecifickej úlohe porazil superpočítač. Kvantové počítače sú postavené na inej architektúre, ako sú bity, ktoré poznáme. Ich architektúra je oveľa ťažšie ovládateľná a spolieha sa na správanie subatomárnych častíc.

Dúfame však, že jedného dňa budú môcť riešiť istú skupinu problémov efektívnejšie ako bežné počítače. Medzi tieto problémy patrí simulácia správania molekúl (čo by bolo veľmi užitočné pri vývoji nových liečiv) a riešenie určitých matematických problémov, ako je faktorizácia veľkých čísel, čo tvorí základ modernej kryptografie.

Dosiahnutie kvantovej nadvlády je dôležitý míľnik, no vedci budú dlho pochybovať o tom, či je tvrdenie uvedené v dokumente spoločnosti Google skutočne platné, pretože je obzvlášť ťažké skontrolovať výpočet. Dokument bol z webu vzápätí stiahnutý, zrejme bol publikovaný omylom. Google odmietol komentovať záležitosť.

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google pocitac NASA vesmir vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať