Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Kvantový počítač vyriešil problém starý desaťročia tri milióny krát rýchlejšie ako klasický počítač

1

Vedci zo spoločnosti D-Wave preukázali, že pomocou metódy nazývanej kvantové žíhanie možno simulovať niektoré materiály až tri milióny krát rýchlejšie, ako by si vyžadovali zodpovedajúce klasické metódy. Spoločne s vedcami z Googlu sa výskumníci rozhodli zmerať rýchlosť simulácie v jednom z kvantových žíhacích procesorov D-Wave a zistili, že výkon stúpa s veľkosťou simulácie aj s náročnosťou problému, až sa dosiahla miliónnásobná rýchlosť, ako by sa mohla dosiahnuť s klasickým CPU.

Výpočet, ktorý riešili tímy D-Wave a Google, je problém z reálneho sveta a v skutočnosti ho už vyriešili nositelia Nobelovej ceny za fyziku za rok 2016 Vadim Berezinskij, J. Michael Kosterlitz a David Thouless, ktorí študovali správanie takzvaného exotického magnetizmu, vyskytujúceho sa v kvantových magnetických systémoch. 

Namiesto preukázania kvantovej nadvlády, ku ktorej dochádza, keď kvantový počítač spustí výpočet, ktorý nemožno vyriešiť klasickými prostriedkami, ukazuje najnovší výskum D-Wave, že kvantové žíhacie procesory spoločnosti môžu viesť k zásadnej výhode výpočtového výkonu (computational performance advantage). Procesory D-Wave sú založené na technológii kvantového žíhania, čo je kvantová výpočtová technika používaná na hľadanie riešení problémov s optimalizáciou.

Aj keď niektorí tvrdia, že rozsah problémov, ktoré možno pomocou tejto technológie vyriešiť, je obmedzený, procesory kvantového žíhania sú ľahšie ovládateľné ako ich ekvivalenty založené na bránach. Preto technológia D-Wave už dosiahla oveľa vyšší počet qubitov, než možno nájsť v zariadeniach postavených veľkými hráčmi ako IBM alebo Google. Na simuláciu exotického magnetizmu bol použitý 2000-qubitový systém.

Vedci takisto naprogramovali štandardný klasický algoritmus na tento druh simulácie, označovaný PIMC (path-integral Monte Carlo), na porovnanie kvantových výsledkov s výpočtami spustenými na CPU. Ako ukazujú čísla, kvantová simulácia s veľkým náskokom prekonala klasické metódy. Rovnako dôležitý míľnik ako výkon, uviedol tím D-Wave, je skutočnosť, že procesory kvantového žíhania boli použité na spustenie praktickej aplikácie namiesto dôkazu o koncepcii alebo umelého problému s malou relevanciou pre reálny svet.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Kvantový počítač vyriešil problém starý desaťročia tri milióny krát rýchlejšie ako klasický počítač

7.3.2021 22:03
Kolko krat je drahsi ten kvantovy pocitac? 3 miliony x viac ako obycajny, ci este viac?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať