
Laserový implantát dokáže znížiť pocit hladu a liečiť obezitu
Vedci pracujú na návrhu nového implantátu, ktorý by pomohol podporiť proces chudnutia tým, že v žalúdku zlikviduje bunky vyvolávajúce hlad. Grelín je prirodzene produkovaný hormón, ktorý stimuluje chuť do jedla, zvyšuje príjem potravy a podporuje ukladanie tukov. Hoci malé množstvá z neho uvoľňujú mozog, pankreas a tenké črevo, väčšina je produkovaná a vylučovaná bunkami v hornej časti žalúdka.
Implantát známy ako intragastrické zariadenie na navodenie sýtosti (intragastric satiety-inducing device – ISD) pozostáva zo stentu, ktorý je nechirurgicky uložený v dolnom pažeráku a spojený s diskom, ktorý spočíva v otvore do žalúdka. Malý otvor v tomto disku umožňuje priechod jedla. V novej upravenej verzii ISD je spodná strana disku potiahnutá liekom schváleným FDA, nazývaným metylénová modrá. Navyše laser s optickými vláknami prechádza dole cez otvor v disku a ohýba sa späť, aby smeroval na jeho spodnú stranu.
Keď laser zasvieti na metylénovú modrú, ožiarený liek zareaguje produkciou energizovanej formy kyslíka, známej ako singletový kyslík. Ten zabíja blízke bunky produkujúce grelín a potom sa rýchlo vytratí zo žalúdka. ISD sa následne vytiahne z tela. Implantát bol testovaný na mladých ošípaných po dobu jedného týždňa. Hladiny grelínu a prírastok telesnej hmotnosti sa u nich znížili na polovicu v porovnaní s neošetrenou kontrolnou ošípanou.
V ďalších týždňoch sa účinky zmenšili, pretože usmrtené bunky produkujúce grelín boli prirodzene nahradené. To znamená, že na potláčanie hladu na dlhší čas by sa ošetrenie svetlom muselo pravidelne opakovať. V súčasnosti prebieha ďalší výskum s cieľom otestovať technológiu na ľuďoch. Štúdia bola nedávno publikovaná v časopise ACS Applied Materials & Interfaces.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu