ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Lenovo IdeaPad 5i Pro s výkonným hardvérom, výborným displejom a dlhou výdržou

1

Tento výkonný notebook v tenkom hliníkovom puzdre s matnou strieborno-sivou povrchovou úpravou má ambíciu zaujať svojím displejom s rozlíšením WQXGA 2560 x 1600 pixelov, ktoré sa marketingovo označuje aj 2.5K. 

Popri vysokom rozlíšení oceníte pomer strán 1:10, ktoré je výhodnejšie pri práci s dokumentmi a na zobrazovanie rolovateľného obsahu, pretože v porovnaní s obvyklým pomerom 16:9 poskytuje viac priestoru na výšku. Jas 350 nitov je postačujúci aj pri práci na terase kaviarne. Ľudia pracujúci s grafikou, fotografiami a videami ocenia nielen väčšiu zobrazovaciu plochu displeja, ale 100% pokrytie farebného gamutu sRGB. Kolorimetrickou sondou som nameral 77 % pokrytie farebného priestoru AdobeRGB. Veko displeja je v zatvorenej polohe fixované magneticky a vďaka tvaru ho ľahko odklopíte jednou rukou.  Hmotnosť 2 kg sa v kontexte 16 palcového displeja a pevného kovového tela javí ako veľmi prijateľná. Nad displejom je okrem webovej kamery s rozlíšením 720p aj Infračervená kamera s TOF senzorom, ktorá umožňuje bezpečné prihlasovanie skenom tváre s využitím technológie Windows Hello.

Klávesnica je podsvietená a má aj blok numerických kláves. Ploché klávesy majú krátky zdvih, primeraný pružný odpor a presný chod, vrátane hmatom identifikovateľného okamihu zopnutia, takže kto ovláda rýchle písanie všetkými desiatimi, príde si na svoje. Primerane veľký touchpad je umiestnený asymetricky, pretože sme zvyknutí, že je pod medzerníkom. Veľmi dobre reaguje aj na zatlačenie blízko hornej časti. Jednoduchý test ukázal pomerné prispôsobenie displeju. Ak umiestnite kurzor na okraj displeja a prejdete prstom po okraji touchpadu, kurzor bude presne kopírovať obvod displeja.  

Štvorjadrový procesor Intel Core i7-11370H 11. generácie Tiger Lake, vyrábaný 10 nm technológiou SuperFin, je pri bežnej záťaži taktovaný na 3,3 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od 3,3 až do 4,8 GHz. Podporuje Hyper-Threading, čiže dve vlákna na jadro. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, ale parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W svedči o vysokom výkone, samozrejme, iba vtedy, ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť. V prípade IdeaPadu 5i Pro k účinnému chladeniu významne prispieva kovové telo a veľkosť zariadenia. Testovaný model mal k dispozícii 16 GB RAM DDR4. Pri graficky náročných aplikáciách a samozrejme aj hrách sa bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce NVIDIA GeForce MX450. Tento grafický typ sa svojim výkonom radí do strednej triedy, avšak aj pri náročnejších hrách si aj vďaka rýchlej grafickej pamäti GDDR 6 s kapacitou 2G vychutnáte plynulé zobrazovanie. Samozrejme rozlíšenie sa nastaví úmerné možnostiam grafiky, väčšinou full HD. Odporúčame nastavenie High Performance v ktorom ventilátory bežia na maximálne otáčky. Inak je chladenie aj pri vyššej záťaži relatívne tiché. Stereo reproduktory nasmerované šikmo nadol produkujú obstojný zvuk, avšak basov by vzhľadom k rozmerom notebooku mohlo byť trochu viac. Aktivovanie Dolby Atmos zvuk signifikantne vylepší.

Pri bežnej záťaži a primeranom jase vydrží batéria 8,5 – 9 hodín, čiže v pohode celý pracovný, alebo školský deň. Notebook sa dá pomerne ľahko otvoriť, avšak vymeniť môžete len batériu a SSD disk. Čipy pamäti RAM je prispájkované na základnej doske

Konektory sú rozmiestnené na obidvoch bočných stranách. Na ľavej strane sú dva konektory USB-C pričom obidva môžu slúžiť na napájanie. Pribalený napájací zdroj dodá príkon 95 W.

 Samozrejmosťou je podpora Thunderbolt 4/USB 4. Je tu aj HDMI konektor na pripojenie displeja, alebo projektora a 3,5 mm audio konektor.

Na pravej strane sú dva klasické USB konektory typu A štandardu 3.2 Gen 1 a slot na SD pamäťovú kartu, ktorý je pomerne plytký, takže vložená karta dosť vyčnieva.  Pri kopírovaní veľkých video súborov z pamäťovej karty som dosiahol prenosovú rýchlosť 80 MB/s.

Verdikt: Výkonný notebook s kovovým telom dobrým displejom aj klávesnicou na prácu, zábavu aj multimediálnu tvorbu

Technické údaje: Procesor: Intel Core i7 11370H Tiger Lake, štvorjadrový, 10 nm SuperFin technológia, taktovacia frekvencia 3,0 – 4,8 GHz; 16 GB RAM LPDDR4X; 512 GB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel Iris Xe + NVIDIA GeForce MX450, 2 GB GDDR6; displej: 16" s rozlíšením WQXGA 2560 x 1600 px (16:10); konektivita: 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2 x USB-C, jeden s podporou Thunderbolt 4, 2 x USB 3.1 (Typ-A), HDMI 1.4b, čítačka SD kariet batéria 75 Wh,  rozmery  356 x 251 x 18,4  mm, hmotnosť 2 kg . Cena 939 eur

+ 2.5 K displej s pomerom strán 16:10, výkonný procesor aj grafika, dobré chladenie, výdrž batérie, konektorová výbava, čítačka SD kariet

- priemerný zvuk aj obraz z webovej kamery 

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo IdeaPad 5i Pro

1 komentár

A nemohli by ste obdobný stroj zrecenzovať s ryzenom 7? Je o dve stovky lacnejší ten ryzen 7, viete? reakcia na: Lenovo IdeaPad 5i Pro s výkonným hardvérom, výborným displejom a dlhou výdržou

28.10.2021 16:10
S ryzenom 7 by sa mi páčil viaaac, tak možno nabudúce zrecenzujte niečo cez sedem stoviek a bude to pecka s tým ryzenom 7. Videla som v okey elektro ryzen 7 a 16gb ram a 512gb ssd za 740€ a teraz pred vianocami som ho bola obzerať a už je 800€, tak kašlem naň keď ho predražili.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať