ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Lenovo Legion 5i – výkonný herný notebook za primeranú cenu

1

Príslušnosť do modelovej rady Legion, naznačuje, že tento model je napriek trochu konzervatívnemu dizajnu plnohodnotný herný notebook. Podľa môjho názoru je to výhoda, pretože ak si takýto notebook otvorí študent na prednáške, prípadne aj inžinier na pracovisku, pôsobí prístroj serióznym dojmom, napriek tomu, že výkonom za svojimi konkurentmi vyšperkovanými farebnými diódami a výduchmi v tvare chladičov pretekárskych áut nijako nezaostáva. Konštrukcia vrátane pántov displeja je masívna a dojem serióznosti ešte umocňuje posunutie roviny pántov trochu dopredu

Video ukazuje výsledky benchmark testov pri rôznych teplotách od 20 do 40 °CTestoval som verziu so 17 palcovým displejom. Hráčov poteší obnovovacia frekvencia 144 Hz a rozlíšenie FullHD je kompromisom v záujme zachovania čo najrýchlejšieho zobrazovania a zároveň prijateľnej ceny. Jas 300 nitov je vzhľadom k primárnemu účelu dostatočný, pre hráča je predsa len typickejším pôsobiskom primerane zatemnený „brloh“, než slnečná terasa kaviarne. Na klávesnici sa zrejme podpísala snaha o unifikáciu s 15 palcovou verziou, u 17 palcového modelu by sa dala trochu „roztiahnuť“, čo by prospelo k rýchlejšiemu a presnejšiemu písaniu a aj touchpad mohol byť väčší. Chod kláves je relatívne príjemný, samozrejme s ThinkPadmi sa porovnávať nedá.  

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Konektory vzadu

V predchádzajúcej stati sme vyčerpali popis drobných kompromisov v záujme stlačenia ceny na hranicu prijateľnú aj pre cenovo citlivých hráčov. Malé písmeno „i“ v názve naznačuje, že notebook má procesor od Intelu, konkrétne šesťjadrový i7-10750H  s technológiou Thermal Velocity Boost, ktorá umožňuje na určitý čas vytiahnuť taktovaciu frekvenciu až na 5 GHz. Keď už spomíname technológie, tak Coldfront 2.0 to sú dva ventilátory s veľkým počtom lopatiek a tepelné trubice na účinné odvádzanie tepla od čipov.

Zahanbiť sa nenechá ani grafická karta, hlavne čo sa týka ray-tracingu, čiže modelovania svetla v reálnom čase a vytváranie realistických scén keď svetelné lúče pretínajú objekty vo virtuálnej scéne. Týka sa to odrazov, ktoré prispievajú k čo najlepšiemu zobrazovaniu predovšetkým lesklých plôch na pohybujúcich sa objektoch a taktiež pohybu objektov v prostredí s lesklou podlahou a stenami aj zobrazovania rozhrania svetlo – tieň. No a do tretice sa na plynulosti hier, ktoré často obsahujú veľké súbory s definíciou scén podieľa rýchly SSD disk s kapacitou 1 TB. Batéria pri bežnom používaní kancelárskych aplikácií vydrží približne 5 hodín, pri aplikáciách, ktoré si vyžadujú vyšší výpočtový a grafický výkon sa výdrž adekvátne skráti. 

Prvé benchmark testy som zhodou okolností robil pri okolitej teplote 30 ° a tak som od benchmarku neočakával zázraky. Výsledok ma však príjemne prekvapil a naznačoval, že tento notebook má veľmi účinné chladenie. Rozhodol som sa ho preto otestovať a benchmark 3D Mark – TimeSpy som opakoval rôznych teplotách od 20 do 40 °C. Dobrá správa pre hráčov, je že si naplno zahrajú aj pri 40 stupňoch.  Skóre benchmarku kleslo zo 6 224 pri 20 stupňoch na 6 042 pri 40 stupňoch, čiže o 182 bodov čo sú len 3%. Pri každej teplote som benchmark opakoval 3x za sebou, zakaždým aj s demonštračnou sekciou a do úvahy som bral skóre z posledného testu.  Podľa mojich skúseností výkon pri benchmarkoch bežného ultrabooku v závislosti od teploty totiž klesne aj o 15 – 20 %

Zvuk je vďaka modulom s pomerne veľkým priestorom ozvučnice pomerne dobrý, komu by chýbali basy, tak si pripojí slúchadlá, či externé reproduktory.    

Verdikt: Agresívny výkon s účinným chladením v konzervatívnom dizajne za primeranú cenu. 

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7-10750H  taktovacia frekvencia 2.6 GHz, 16 GB DDR4 2933 MHz, 1 TB NVMe M.2 SSD, grafika NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB DDR6, displej 17.3", rozlíšenie UHD 1920 x 1080 144 Hz; konektivita: WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C s podporou DisplayPort, 4 × USB-A 3.1, HDMI 2.0, 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón, batéria 80 Wh; rozmery  399 x 290 x 26,2 mm, hmotnosť 3 kg.

Cena: 1 400 eur

+ výpočtový a grafický výkon, ray-tracing, účinné chladenie

- Nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo Legion 5i herný notebook

1 komentár

. reakcia na: Lenovo Legion 5i – výkonný herný notebook za primeranú cenu

12.9.2020 18:09
Pozeram, ze dobra cena, lepsia ako u neznackovych vyrobcov, co si to davaju skladat, tam kde aj Lenovo, napr. Clevo alebo PCspecialist.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať