PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Lenovo Tab P12 Pro / Prémiový tablet na kreatívnu prácu aj zábavu

1

Myšlienkou presadiť tablet s Androi­dom ako plnohodnotný pracovný nástroj pre ľudí s mobilným štýlom práce sa výrobcovia týchto zariadení zaoberajú už niekoľko rokov a Lenovo so svojím vlajkovým modelom Lenovo Tab P12 Pro to už v praxi dosiahlo, vlastne takmer dosiahlo. Takmer v tomto konštatovaní znamená len toľko, že používatelia klasických operačných systémov Windows alebo Mac OS budú musieť trochu prispôsobiť svoje návyky. Je to dané nie hardvérom, ten je špičkový, čo sa týka výkonu aj zobrazovania, ale možnosťami Androidu a aplikácií dostupných pre túto plat­formu. Veľkou výhodou, napríklad v porovnaní s platformou Chrome OS, je dostupnosť aplikácií balíka MS Office.

Pri prvom uchopení ma prekvapila veľmi malá hrúbka, ale aj pri rozmeroch daných displejom s uhlopriečkou 12,6 palca je tablet dostatočne tuhý. Telo je z hliníkovej zliatiny s farebným odtieňom Storm Gray. Na zadnej stene sú dve plochy s rôznou povrchovou úpravou, čo pridáva na dizajnovej atraktivite. Pri smartfónoch zvyknem tenké rámiky displeja chváliť, v prípade tabletu, ktorý sa drží obidvoma rukami, by bočné rámiky mohli byť aj o niečo hrubšie. Pojem bočné je v tomto prípade relatívny, pretože tablet v rukách alebo na kolenách môžete používať na výšku alebo na šírku, takže mám na mysli všetky rámiky. Z hľadiska ergonómie mi trochu prekážali pomerne ostré hrany, to sa však zlepší, ak budete mať tablet v obale. Dostupný je aj obal s klávesnicou, tú som k dispozícii nemal, takže som používal bluetoothovú klávesnicu. V balení však nájdete stylus Lenovo Precision Pen 3, ktorý sa dá magneticky prichytiť na zadnú stenu tabletu, kde sa stylus zároveň aj bezdrôtovo nabíja, a takisto k spodnej hrane. Pero rozlišuje 4096 úrovní prítlaku. Pozície na magnetické prichytenie vzadu sú dve, stylus sa nabíja len vtedy, keď je prichytený rovnobežne s dlhšou stranou. Je to vyznačené aj oválnou plastovou plôškou. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný do tlačidla na zapnutie/uspatie.

Displej AMOLED s rozlíšením 2K čiže 2560 × 1400 pixelov má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ktorá zabezpečuje plynulé animácie po­užívateľského rozhrania. Jas 600 nitov umožňuje sledovanie obrazu aj pri silnom okolitom svetle, napríklad na terase v kaviarni. Je chránený odolným sklom Gorilla Glass 5. Práca so stylusom je presná a pohodlná. Po priblížení stylusu sa vľavo zobrazí ikona operatívnej ponuky na robenie poznámok a kreslenie.

Nad displejom je kamera s rozlíšením 8 Mpx a so senzorom na rozpoznávanie tváre. Ten sa používa pri tvárovej biometrii. Pri videohovoroch zaistí pomerne dobrý obraz, no len vo vyhovujúcich svetelných podmienkach. Vzadu je duálny fotoaparát, ktorého kvalita zodpovedá smartfónu strednej triedy a pri dobrom svetle poskytuje kvalitné zábery. Tento fotoaparát však vzhľadom na určenie tabletu budete používať skôr na dokumentárne zábery alebo operatívne skenovanie dokumentov. Fotoaparát má dva objektívy, hlavný mierne širokouhlý s 12 Mpx snímačom a ultraširokouhlý so snímačom 5 Mpx. Video v rozlíšení 4K sa dá nahrávať len hlavným fotoaparátom.

Čipová súprava Qualcomm Snapdragon 870 má jedno supervýkonné jadro taktované na frekvencii 3,2 GHz, tri jadrá s frekvenciou 2,42 GHz a štyri úsporné jadrá s frekvenciou 1,80 GHz. Všetky jadrá sú typu Kryo 585. Vďaka 8 GB rýchlej pamäte LPDDR5 poskytuje dostatok výkonu aj pre viac súčasne spustených aplikácií. Aj rozsiahlejšie aplikácie sa spúšťajú rýchlo vďaka modernému úložnému priestoru UFS 3.1. GPU Adreno utiahne aj náročnejšie hry. Batéria vydrží 11 – 14 hodín podľa toho, akú aplikáciu využívate a ako máte nastavený jas podsvietenia. V balení je 30 W nabíjačka.

Konektor USB-C umožňuje pripojiť externý displej s maximálnym rozlíšením 2K. K dispozícii je aj rozhranie Miracast. Pomocou aplikácie Lenovo Project Unity môžete tablet využívať ako sekundárny dotykový displej pre počítač so systémom Windows. Tablet má aj slot na kartu microSD s maximálnou kapacitou 1 TB a 5G modely umožňujú vloženie nano SIM karty. Podporu družicovej navigácie majú len modely s 5G konektivitou.

Multimediálny zážitok umocňujú štyri akustické meniče od JBL, po dva na kratších stranách, takže v polohe na šírku máte perfektnú stereofónnu reprodukciu.

Operačný systém Android 11 je doplnený o niekoľko užitočných predinštalovaných aplikácií, napríklad Instant Memo na robenie poznámok stylusom, Netflix či Kid Space, pretože sa predpokladá používanie tabletu aj ostatnými rodinnými príslušníkmi vrátane detí. Pri práci oceníte špeciálny pracovný mód, pripomínajúci desktopové operačné systémy, ktorý umožňuje spúšťať aplikácie v oknách, meniť ich umiestnenie, pričom ikony spustených aplikácií sa zobrazujú v spodnom riadku rovnako ako vo Windows. Porovnanie Tab P12 Pro s iPadom by nebolo objektívne, pretože možnosti plnohodnotnej práce na tablete nezávisia len od hardvérovej výbavy, ktorá je v prípade Lenova skvelá, ale aj od možností operačného systému, ktorého vývoj v tomto prípade usmerňuje predovšetkým Google, zatiaľ čo Apple má vo vlastnej réžii aj operačný systém.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný displej a reproduktory, stylus v základnej výbave, desktopový režim, výdrž batérie
- Nič podstatné

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 870 3,2 GHz; GPU Adreno 650, pamäť: 8 GB RAM LPDDR5, 256 GB úložný priestor + slot na kartu microSDXC; displej: 12,6-palcový dotykový AMOLED, rozlíšenie 2560 × 1400 px, 600 nitov, HDR10+, Dolby Vision; fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý: 13 Mpx + ultraširokouhlý 5 Mpx; predný fotoaparát: 8 Mpx s TOF senzorom; konektivita: Wi-Fi 802-11 ac, bluetooth 5.2; operačný systém Android 11; batéria: 10 200 mAh; rozmery: 5,6 × 285,6 × 184,5 mm, hmotnosť 565 g

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

:D reakcia na: Lenovo Tab P12 Pro / Prémiový tablet na kreatívnu prácu aj zábavu

10.6.2022 02:06
A co minus? CENA.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať