SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Lenovo ThinkBook 16p G2 ACH / Výkonný pracovný notebook s grafikou NVIDIA RTX

0

Produktová rodina ThinkBookov je koncipovaná ako kompromis medzi IdeaPadmi pre bežných používateľov a ThinkPadmi určenými do náročného firemného prostredia. Tento model je určený pre amatérskych aj profesionálnych tvorcov a príležitostných hráčov.

Hlavné lákadlá recenzovaného modelu sú kvalitný 16-palcový displej s rozlíšením VQXGA, výkonný procesor Ryzen 9 a grafický čip NVIDIA GeForce GTX 3060. Už prvé uchopenie navodí dojem robustnosti, čiastočne aj hmotnosťou, ale hlavne pocitom, že držíte kovový notebook. Telo z hliníkovej zliatiny je pevné a prispieva aj k dobrému odvodu tepla. Hliníkový je aj spodný kryt. Veko displeja je odlišnou povrchovou úpravou efektne rozdelené na dve plochy. Kĺb displeja spoľahlivo drží v akejkoľvek polohe. Panel displeja sa dá odklopiť o 180°, čo oceníte napríklad pri ­brainstormingu za stolom, keď displej je na stole vodorovne. Mnohí ocenia aj Think­Shutter, čo je mechanický posuvný kryt webovej kamery. Tá má rozlíšenie 1080p.

Displej s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov má matnú a pomerne účinnú antireflexnú úpravu. Výrobca udáva jas podsvietenia 400 nitov a moje merania túto hodnotu potvrdili, rovnako aj 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Pomer strán 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte takmer vo všetkých apliká­ciách. Na reguláciu jasu podsvietenia sa nepoužíva PWM, takže displej nebliká.

Tlačidlo na zapnutie plní zároveň aj funkciu snímača odtlačkov prstov. Rozpoznanie je rýchle a spoľahlivé. Šírka notebooku, ktorá je daná veľkosťou displeja, umožnila zabudovať aj blok numerických klávesov. Klávesnica je tradične veľmi kvalitná, samozrejme, klávesniciam ThinkPadov konkurovať nemôže. Klávesy sú podsvietené s možnosťou nastavenia dvoch úrovní, prípadne automatickej regulácie jasu, majú príjemný zdvih a pri stláčaní v určitom bode dráhy odpor klávesu zrazu povolí, takže na svoje si prídu aj tí, ktorí absolvovali kurz strojopisu. Kláves F9 v strede horného radu otvára servisnú stránku výrobcu, čo je zdôraznené nálepkou. Touchpad s príjemným povrchom je umiestnený nesymetricky, je to logické, pretože prsty ho automaticky hľadajú pod medzerníkom a ten je pre numerický blok posunutý doľava.

Osemjadrový procesor AMD Ryzen 9 5900HX je vyrábaný 7 nm technológiou FinFet, pri bežnej záťaži je taktovaný na 3,3 GHz, maximálna boost frekvencia je 4,6 GHz. Výrobca udáva pre tento procesor TDP 45 W, k dispozícii má 32 GB RAM. Integrovanú grafiku AMD Radeon Graphics dopĺňa výkonný dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3060 s architektúrou Ampere, ktorý disponuje 6 GB grafickej pamäte GDDR6. Jeho výkon budú využívať grafické či inžinierske aplikácie, aplikácie na editovanie videa a, samozrejme, hry. TDP grafického čipu RTX 3060 sa pohybuje od 80 W do 115 W pri aplikovaní Dynamic Boost. Pri vysokej záťaži chladiaci systém s dvoma ventilátormi, ktorý nasáva vzduch zospodu a ohriaty vzduch vyfukuje dozadu a do strán, robí čo môže, ale hliníkové telo sa hlavne zospodu zahrieva na dosť vysokú teplotu. Skrátka Ryzen 9 tých 45 W TDP pri vysokej záťaži vygeneruje a grafický čip sa v tomto ohľade tiež nedá zahanbiť. Oporné plochy na dlane však majú stále akceptovateľnú teplotu. Pribalený zdroj je schopný dodať príkon 230 W. Batéria vydrží 5 – 7 hodín bežnej práce na integrovanú grafiku Radeon, podľa toho, aké aplikácie používate a ako nastavíte podsvietenie displeja. Pri vyššej záťaži, napríklad pri výpočtovo a graficky náročných aplikáciách alebo pri hraní, keď sa využíva RTX 3060, sa výdrž, samozrejme, výrazne skráti.

Notebook má dva konektory USB-C a dva klasické konektory USB 3.2 typu A. Konektory USB-A aj pre Lenovo typický obdĺžnikový napájací konektor sú umiestnené vzadu, takže tieto káble vám na stole nebudú prekážať. Porty USB-C sú na pravej strane.

 Na napájanie slúži tradičný hranatý konektor Lenovo. Napájací zdroj dodá príkon 135 W. Pokiaľ máte kábel HDMI s masívnejším konektorom a väčší USB kľúč, môžu si navzájom prekážať, pretože jeden port USB-A a port HDMI sú zbytočne príliš blízko pri sebe. Používateľ má k dispozícii aj čítačku SD kariet, ktorá poteší hlavne fotografov a tvorcov videí, aj keď rýchlosťou veľmi neohromí. 

Reproduktory sú v prednej časti spodnej steny nasmerované šikmo do strán, takže zvuk je dobrý bez ohľadu na to, na akej podložke je notebook položený. Pokiaľ máte vyššie nároky na basy, použijete slúchadlá alebo externé reproduktory.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výpočtový a grafický výkon, dizajn a konštrukcia, veľmi dobrá klávesnica výborný displej
- Nemá konektor HDMI

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový AMD Ryzen 9 5900HX (architektúra Zen 3), taktovacia frekvencia 3,3 – 4,6 GHz, 32 GB DDR4 3200 MHz, 1 TB SSD M.2, grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU 6 GB GDDR6, displej 16" VQXGA 2560 × 1600 px, matný IPS, 165 Hz, 400 nitov; konektivita: Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 2× USB-C 3.2, 2× USB-A 3.2, 3,5 mm jack, čítačka pamäťových kariet SD; batéria 71 Wh; rozmery 356 × 252 × 16,3 mm, hmotnosť 2 kg  

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať