SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Lietadlo Ring Wing bude mať iba jedno krídlo a spotrebuje menej paliva

4

Revolučné lietadlo​ Lockheed Ring Wing by mohlo zmeniť paradigmu v letectve. A vďačí za to jedinečnému dizajnovému prvku. Je ním krídlo v tvare prstenca, ktoré je inšpiráciou aj pre jeho názov. Namiesto použitia dvoch krídel – jedného na každej strane – sa lietadlo spolieha na jedno krídlo, ktoré je kruhové, má obvod 7,4 metra, a prehne sa dozadu o 27 stupňov, aby sa pripevnilo k chvostu lietadla.

Vďaka krídlu je 23-metrové lietadlo ešte masívnejšie. Prstencové krídlo dokáže generovať väčší vztlak a je menej ovplyvnené bočným vetrom, čo znamená, že v dôsledku toho lietadlo spotrebuje menej paliva. Okrem toho je krídlo štíhlejšie ako priemer, čo znamená, že lietadlo môže využívať aj menšie dráhy.

Žiaľ, prelomový dizajn prichádza aj s nevýhodami, medzi ktoré patrí najmä zvýšený odpor vzduchu. To je dôvod, prečo sa tento koncept ešte neujal. Krídlo generuje obrovský odpor, čo znamená, že množstvo paliva, ktoré sa ušetrí generovaním väčšieho vztlaku, sa vynakladá proti odporu. Je to trochu ako nakupovanie potravín v obchode, ktorý je síce lacnejší, ale vzdialenejší.

Bez ohľadu na to, koľko peňazí ste ušetrili na potravinách, miniete ich na palivo. Preto spoločnosť Lockheed Martin program síce nezrušila, ale pravdepodobne nie je veľmi vysoko v zozname jej priorít. Napriek tomu je pekné vidieť, ako sa rôzne spoločnosti snažia diverzifikovať spôsob, akým cestujeme lietadlom.

Zdroj: supercarblondie.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Kridlogenius reakcia na: Lietadlo Ring Wing bude mať iba jedno krídlo a spotrebuje menej paliva

10.3.2024 04:03
Nebudem sa paprať v detailikoch a cudesnych udajoch mier a uhlovych stupnoch udanych predpokladam nejakou rozkosnou babenkou za redaktorskym stolikom,ktora ako zena povie aj povedzme to,ze lokomotiva váži ,,niekolko,, ton. Ak ste si vsimli,osemplosniky spred sto rokov,formuly spred azda desat rokov,ked zacali pouzivat viacnasobne spoilery,tak je kazdemu jasne,ze treba jednoducho pouzit perforovany material ,ktory ako zelene rybarske okuliare,alebo svetlo slnecne odrazene od Mesiaca, su polarizovane,iduce nie na vsetky strany kuzelovito,lez v rovine doskovito. Peltierov clanok v elektrotechnike ma taku strukturu priblizne,no bez volnych prieduchov. Mikroskopicke zvladnutie tejto technologickej vyzvy zaruci uz pri dialnicnych rychlostiach dostatocny vztlak na ,,genialne,, uspory paliva a kratsie vzletove a pristavacie drahy.
Reagovať

Blbost reakcia na: Lietadlo Ring Wing bude mať iba jedno krídlo a spotrebuje menej paliva

21.2.2024 03:02
Servis motorov = ciste horolezectvo.
Skontrolovat cele kridlo po blesku = hotova samovrazda.
Koncept akurat vhodny do scifi.
Reagovať

Obvod kridla 7,4 reakcia na: Lietadlo Ring Wing bude mať iba jedno krídlo a spotrebuje menej paliva

20.2.2024 17:02
V tomto článku aj vo veľa ďalších sa píše, že obvod krídla je 7,4 m a celková výška lietadla je 23 metrov, dĺžka tuším 54.

Tie čísla sú nezmysel..
Reagovať

...je kruhové, má obvod 7,4 metra... reakcia na: Lietadlo Ring Wing bude mať iba jedno krídlo a spotrebuje menej paliva

20.2.2024 07:02
...to musí byť asi nejaký model s takým malým krídlom...

...Okrem toho je krídlo štíhlejšie ako priemer...

Priemer čoho? Toto musel písať nejaký diletant...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať