SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Lietajúce drony vybavené 3D tlačiarňou budú opravovať výškové budovy

Technológie
0

Flotila lietajúcich 3D tlačiarní bola navrhnutá na stavbu a opravu konštrukcií počas letu. Drony, ktoré používajú stavebné metódy inšpirované včelami a osami, vyvinul tím z University of Bath. Dali by sa použiť vo výrobe a stavebníctve na ťažko prístupných miestach, ako sú vysoké budovy alebo nebezpečné miesta. Pomohli by napríklad pri oprave budov po katastrofách. 3D tlač získava na popularite v stavebnom priemysle a Dr. Richard Ball, výskumník zapojený do projektu, uviedol, že nové materiály využívajú jedinečné vlastnosti, medzi ktoré patrí nízka hmotnosť a rýchle tuhnutie.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Drony súhrnne známe ako Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM) pracujú spoločne na jednom pláne a prispôsobujú svoje techniky za chodu. Hoci sú počas lietania „úplne autonómne“, monitoruje ich osoba, ktorá kontroluje ich postup a v prípade potreby môže zasiahnuť. Práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature. Vedúci autor profesor Mirko Kovac povedal, že jeho tím dokázal, že drony môžu pracovať nezávisle a spoločne pri „stavbe a opravách budov, zatiaľ aspoň v laboratóriu“. Na preukázanie tohto konceptu výskumníci testovali štyri zmesi podobné cementu, s ktorými drony pracujú.

Tím zaznamenal presnosť výroby „v rozmedzí päť milimetrov“. Vzorové výtlačky obsahovali 2,05 metra vysoký valec (72 vrstiev) z penového materiálu na báze polyuretánu a 18-centimetrový valec (28 vrstiev) z prispôsobeného materiálu podobného stavebnému cementu. Profesor Kovac vyjadril presvedčenie, že flotila dronov by mohla v budúcnosti pomôcť znížiť náklady a riziko stavebných prác „v porovnaní s tradičnými manuálnymi metódami“.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať