CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Logitech Wave Keys / „Zvlnená“ klávesnica

0

Klávesnice sú veľkou výzvou pre dizajnérov aj odborníkov na ergonómiu. Pointu pochopíte, ak zatvoríte oči a len tak voľne položíte ruky na klávesnicu. Vaše ruky určite nebudú rovnobežné, ale budú sa viac či menej zbiehať a tomu bude zodpovedať aj poloha dlaní a prstov. Na tento poznatok reagovali rôzne konštrukcie rozdelených klávesníc.

SAMSUNG_07M Advertisement

Ľudia ovládajúci strojopis všetkými desiatimi si rýchlo zvykli, že každá ruka obsluhuje pre ňu určené klávesy. Vďaka prirodzenej polohe rúk sa im písalo pohodlnejšie. Problém s takýmito rozdelenými klávesnicami však mali ľudia, ktorí píšu dvoma alebo štyrmi prstami. Klávesnica Logitech Wave Keys vychádza z iného princípu. Stačí letmý pohľad na prstoklad pri písaní všetkými desiatimi a zistíte, že zatiaľ čo prostredníky a prstenníky obidvoch rúk obsluhujú po jednom zvislom mierne šikmo usporiadanom stĺpci klávesov, ukazováky a malíčky obsluhujú po dva stĺpce, takže sa pri písaní musia viac vychyľovať zo základnej polohy. Zvlnená klávesnica sa snaží mierne vyvýšené klávesy v týchto stĺpcoch k ukazovákom a malíčkom priblížiť. K ergonómii významne prispieva aj integrovaná opierka na dlane s tromi vrstvami pamäťovej peny a umývateľným povrchom.

Klávesnica je kompatibilná so všetkými operačnými systémami. Môžete ju pripojiť cez bluetooth alebo cez pribalený bezdrôtový adaptér Logi BOLT k trom rôznym zariadeniam súčasne, v mojom prípade k počítačom s Windows, Linuxom a k iPadu, a jednoducho sa medzi nimi prepínať. Klávesnica je napájaná z dvoch AAA batérií a výrobca udáva, že by mali vydržať tri roky. Keďže klávesy nie sú podsvietené, pretože kancelárska ani domáca klávesnica to nepotrebuje, je to hodnoverný údaj. Pomocou aplikácie Logi Options+ si môžete vytvárať vlastné klávesové skratky alebo makrá, teda postupnosť Smart Actions na automatizáciu často opakovaných činností. Okrem akcií v operačnom systéme a aplikáciách môžete v postupnosti úkonov definovať aj časové oneskorenia. Ak chcete spustiť nejakú aplikáciu a následne ju prepnúť do požadovaného režimu, prípadne v nej načítať rozpracovaný projekt, môžete po spustení dať napríklad dvojsekundové oneskorenie, aby sa aplikácia pred ďalšou akciou stihla spustiť. Určite oceníte, že takto môžete pospúšťať všetky programy, ktoré pri svojej práci potrebujete.

Napriek tomu, že používateľ má k dispozícii aj blok numerických klávesov a pod klávesmi je integrovaná opierka dlaní, je klávesnica relatívne kompaktná. Aj kurzorové klávesy sú usporiadané tak, že sa dajú ľahko hmatovo odlíšiť a používať, napríklad pri relaxačných hrách. Kedysi dávno som absolvoval kurz strojopisu, ale niekoľko rokov používania osembitových počítačov, kde sa nedal aplikovať, spôsobilo, že píšem štyrmi, niekedy šiestimi prstami. Prvých desať minút pri písaní článku na testovanej klávesnici bolo trochu rozpačitých, ani nie pre zvlnený povrch, skôr preto, že som zvyknutý na nízkoprofilové notebookové klávesnice, no rýchlo som si zvykol. Potom som vytiahol svoju starú učebnicu strojopisu a snažil sa niekoľko strán cvičení písať všetkými desiatimi. Písalo sa mi veľmi dobre, pohodlne, jediné, na čo som si musel trochu zvyknúť, bola menšia šírka medzerníka, ktorý obsluhujú palce. Skúseným pisárom to určite nebude robiť žiadny problém.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ergonómia, výborná mechanika klávesov, tiché písanie
- Chvíľu trvá, kým si na klávesnicu zvyknete

 Cena: 71,90 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať