SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Luminar sa chystá hromadne vyrábať LIDAR len za pár dolárov. Autómne autá tak budú cenovo podstatne dostupnejšie

Technológie
0

Laserový senzor LIDAR (Light Detection And Ranging) vysielaním miliónov laserových impulzov za sekundu a meraním dĺžky času, za ktorý sa odrazia späť, pomáha autonómnym vozidlám  „vidieť“ svoje okolie. Výroba týchto zariadení je však drahá a až donedávna jediným výrobcom, ponúkajúcim spoľahlivú technológiu LIDAR, bola spoločnosť Velodyne.

Dnes však už Waymo, divízia spoločnosti Alphabet zameraná na autonómne autá, vyrába vlastný LIDAR. Aj divízia GM Cruise nedávno získala startup Strobe s touto technológiou. Najnovším vyzývateľom je začínajúca spoločnosť Luminar, ktorá sa snaží uplatniť v tomto rýchlo rastúcom priemysle najmä znižovaním výrobných nákladov. Spoločnosť so sídlom v Silicon Valley sa netají tým, že sa chce stať „hlavným hráčom“.

V minulom roku spoločnosť ukázala, že jej systémy fungujú naozaj dobre, hoci ich bolo vtedy len niekoľko desiatok. Jej najnovší produkt je LIDAR so 120-stupňovým záberom – čo je dosť na to, aby ste videli pred vozidlo, ale na 360-stupňový pohľad ich potrebujete niekoľko.

Spoločnosť má teraz už vlastné výrobné kapacity, pričom každých osem minút opustí jej montážnu linku jedna nová jednotka. To podporuje jej plány na ovládnutie priemyslu autonómnych vozidiel a pomáha vytvoriť LIDAR dostatočne lacný na to, aby ich mohol vlastniť ktokoľvek.

Medzi partnerov startupu patrí Toyota Research Institute a ďalšie tri automobilky, ktoré však CEO spoločnosti Austin Russell odmietol menovať. Luminar je vraj schopný do konca roka vybaviť každé autonómne vozidlo na ceste svojím laserovým senzorom LIDAR.

Luminar bude vo svojich zariadeniach používať namiesto kremíka arzenid india a gália (InGaAs). Russell tvrdí, že vďaka tomu bude ich LIDAR „vidieť“ lepšie a ďalej ako konkurenti (250 m vs. 200 m), a to bez rizika poškodenia sietnice ľudí.

InGaAs je síce drahší než kremík, ale dokáže detegovať svetlo pri vlnovej dĺžke 1 550 nanometrov (pri kremíku je to 900 nm), čo je menej nebezpečné pre ľudský zrak. Ďalej Russell povedal, že ich LIDAR bude 40-krát výkonnejší ako konkurenčné modely a bude mať schopnosť vidieť aj objekty s nižšou odrazivosťou a v tme.

Luminar takisto oznámil, že sa mu podarilo znížiť náklady na svoje zariadenia z desiatok tisícov dolárov na jednotku len na tri doláre.

Video TU.

Zdroj: theverge.comtechcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Luminar auto autonom smart laser

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať