S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

MSI MAG B550M Mortar / Ľahká váha na ťažké kalibre

0

Neexistuje tradičnejší zástupca formátu Micro ATX, než je práve séria základných dosiek MSI Mortar. Zároveň sa tu kladie dôraz na rozumný balans medzi cenou a hodnotou. Kvalita napájacej kaskády je priemerná, ale je dostatočná aj na prevádzku Ryzenov 9 (vrátane 3950X).


Takto sa VRM zahrieva s procesorom Ryzen 9 3900X bez použitia pasívu. S chladičom, pričom ide o poriadny kus hliníka, je na MOSFEToch chladnejšie.

S menšími rozmermi a 244 mm na výšku súvisí aj menší počet slotov PCI Express. Oproti doskám ATX chýba iba ten šesnástkový, ostatné sú v rovnocennom zastúpení. Portov SATA je šesť, sloty M.2 sú dva s tým, že štandardu PCIe 4.0 je iba jeden a druhý je PCIe 3.0, čo je obmedzenie čipovej súpravy, nie základnej dosky. Chýbať vám ale najskôr nič nebude, a to najskôr ani konektory PWM na ventilátory či vodnú pumpu, ktorých je päť.

V plnej zostave štyroch sú aj pamäťové sloty DIMM. Podpora RAM je tu dokonca nadštandardná a nad 4 GHz by ste sa mali dostať so všetkými modulmi, ktoré takéto rýchlosti zvládajú. Napriek tomu je tu ešte čo ladiť, keďže s rovnako rýchlymi pamäťami (3600 MHz/C18) je dosahovaná nižšia priepustnosť. Od toho sa odvíjajú aj o trošičku horšie výsledky výpočtových testov. V hrách však Mortar nezastáva a náskok sa dá vydobyť rýchlejšími pamäťami, ktoré táto doska podporuje.


Čipová súprava AMD B550 je oveľa úspornejšia ako AMD X570, na jej schladenie úplne stačí aj takýto malý chladič, ktorý drží teploty pod 35 °C

Funkcia Game Boost na zvýšenie herného výkonu z UEFI nemala efekt a na výkone ani príkone sa jej aktivita nijako neprejavila (testované s AGESA 1.0.0.2). Pomer výkonu k spotrebe je však vždy výborný.

Užitočná interného konektora USB-C, ktorý už mnohé skrinky používajú. K modernému výkonnému počítaču takáto výbava nepochybne patrí. HDMI je iba štandardu 1.4, no do vysokých rozlíšení cez integrovanú grafiku vás pustí DP 1.2. Vyzdvihnúť treba takisto prítomnosť 2,5 Gb LAN.


Interný konektor USB-C na pripojenie predného panela v strednej triede príliš nevídať. A pritom je užitočný...

Cenovo je táto doska výhodná. Do menšieho počítača strednej triedy neexistuje veľa lepších možností. MAG B550M Mortar nemá žiadny vážnejší nedostatok a je dobre pripravená je aj na ďalšiu generáciu procesorov AMD, ktoré budú stáť na architektúre Zen 3. V tabuľke pod textom si môžete pozrieť prehľad základných parametrov a výsledky výkonnostných testov, ale i testov zahrievania a spotreby.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, zvláda i naozaj rýchle pamäte DDR4, plnohodnotná výbava i na malej doske mATX (nebýva zvykom), interný header USB-C, výhodná cena
- Vyššie (ale nie vysoké) zahrievanie VRM

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať